Kārsavā notika aktieru proves latgaliešu seriālam “Fati”

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 19 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Pirmajam un līdz šim vienīgajam seriālam latgaliešu valodā “Fati” jau šīs vasaras nogalē gaidāma otrās sezonas filmēšana. Lai tā veiksmīgi noritētu nupat Kārsavā organizētas aktieru proves. Veidojot turpinājumu paredzēts mainīt kino žanru, taču saglabāt komiskus elementus, par ko iepriekš izskanēja visvairāk atzinības, bet lielāku vērību radošā komanda pievērsīs latgaliešu valodas lietojumam, kas izraisīja skarbāku kritiku.

Kārsavas kultūras namā un tā apkārtnē kopā sanākuši teju piecdesmit interesenti, kuri vēlas piedalīties latgaliešu seriāla “Fati” otrās sezonas tapšanā. Dažiem jau ir pieredze darboties filmēšanas laukumā, bet citi sevi aktieru ampluā pierāda pirmo reizi.

Samanta un Gerda topošās aktrises no Malnavas

Kaut kas jauns tomēr jāpamēģina un tāpēc bija interesanti paskatīties, kas tas ir tāds, tāpēc arī atnācu. – Vai ir nojauta, ko liks darīt? – Pilnīgi nē. Satraukums.

Margarita Kolosova provju dalībniece no Rogovkas

Vietas izvēle Kārsava tādā ziņā ir ļoti pareiza, ka mazāk konkurentu būs. Diezgan tālu pie robežas, varbūt kāds nobīsies braukt! Ko liks, to arī darīsim! Ja man pateiks izģērbties, es pateikšu – tu gribi sirdstrieku ķert?! Ārsti tagad dārgi, ilgi rindā jāstāv.

Provju laikā paredzēts atrast astoņus līdz desmit seriāla otrā plāna varoņus, gan dot iespēju piedalīties epizodēs un lielākajai daļai arī masu skatos. Pagaidām šīs ir vienīgās plānotās proves, taču pieteikties lomām var arī attālināti.

Edvards Mikāls latgaliešu seriāla “Fati” režisors

Kopumā es testēšu latgaliešu valodas prasmes, spēju improvizēt un pielāgoties negaidītām pārmaiņām. Lielākais ieguvums no šīs dienas kastinga tiešām noķert vietējos cilvēkus, kas zina apkārtni, kas zina valodu – latgaliešu valoda ļoti svarīga šajā sezonā mums ir, un vienkārši noķert to nedaudz netaustāmo sajūtu, kas ir pievienotā vērtība šim apgabalam.

Sveicināti! Mani sauc Kārlis Taranda un tagad turpināsim! – Ļoti labi. – Tu taču nepriecājies, kad uzzināji, ka es esmu beigts? – Nu jā, nopriecājos… nu… piedod man!

Lai arī “Fati” kā pirmais un vienīgais seriāls latgaliešu valodā pērn saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”, atsauksmes sabiedrībā bija dažādas. Vieni tā ideju humoristiski parādīt skolotāju piedzīvojumus, kas nodarbojas ar kontrabandu, slavēja, citi kritizēja izpildījuma kvalitāti.

Margarita Kolosova provju dalībniece no Rogovkas

Lai apvainojas uz manis vai neapvainojas, bet latgaliešu valodā tur slikti runāja. Mums humora ir daudz, bet pirmo daļu, kad skatījos, bija daži momenti tikai, jā. Vajag parādīt, kādi mēs esam iekšā, nevis tā ka… man izskatījās, ka bija samāksloti, bet vajag tā… ka mēs esam taču vienkārši esam Latgalē.

Gerda topošās aktrises no Malnavas

Diezgan interesanti, jo tomēr tas ir vienīgais latgaliešu valodā seriāls, tāpēc tā forši bija, jo tomēr kaut kas jauns un ne tāds kā visur.

Arnis Slobožaņins latgaliešu seriāla “Fati” idejas autors

Tehniski pirmā daļa bija Dienvidlatgales piesitiens un krievu piesitiens un tāda vide un tas stils filmas bija negaidīts latgaliskajam, bet šī daļa būs vairāk latgaliska. Tāda ierasta latgaliska. Būs mazāk eksperimentu.

Seriāla filmēšana notiks Ludzas novada Kārsavas pusē no 21. augusta līdz 1. septembrim un tāpat kā pagājušajā gadā taps četras sērijas. Tajās galvenie varoņi – skolotāji Pīters un Vitaļs – gatavosies vasaras brīvlaikam, kuru ar piedzīvojumiem pavadīs laukos. Kinoteātru ekrānos “Fati” būs skatāmi gada nogalē, pēc tam “Tet” platformā un nākamā gada pavasarī arī Latvijas Televīzijā. Kopējas budžets šajā reizē ir aptuveni 82 000 eiro.

Edvards Mikāls latgaliešu seriāla “Fati” režisors

Šoreiz var sagaidīt žanra maiņu, kas iepriekš bija kriminālkomēdija, tagad būs vairāk detektīvmistērija, taču komēdijas līmenis saglabāsies, manuprāt, tikpat augsts, jo tas bija viens no pirmās sezonas stiprākajām pusēm. Protams, var sagaidīt ļoti aizraujošu un jestru latgaliešu seriālu, kas ir mūsu galvenais fokuss joprojām.

Margarita Kolosova provju dalībniece no Rogovkas

Galvenais “nameizt” un viss būs kārtībā. Lai tiek tālāk tie, kuri tik tiešām varēs parādīt mūsu latgalisko, tādu foršo, atvērto! Novēlu visiem veiksmi: gan jauniešiem, gan vecākiem cilvēkiem un, protams, tiksimies uz lielā ekrāna!

Otrajā sezonā lielākā daļa radošās komandas mainīsies, bet galveno lomu atveidotāji paliks tie paši: daugavpilieši Ritvars Gailums, Kristīne Veinšteina un Māris Korsiets, kam talkā nāks arī Jānis Kronis no teātra trupas “Kvadrifrons”. Seriāla “Fati” nosaukums atrasts Ingas Ābeles romānā “Klūgu mūks” un šī vārda skaidrojums ir – jauni, mazliet muļķīgi un naivi cilvēki.

Dalies:

Rāznas Nacionālajam parkam velta pastmarku

Svešvalodu tulkojumi pašvaldību mājaslapās

Līdzīgi raksti