Rāznas Nacionālajam parkam velta pastmarku

Autors: Beatrise Borise - 17 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Rāznas Nacionālais parks ir jaunākais starp Latvijas nacionālajiem parkiem. Lai vēl vairāk izceltu tā unikalitāti un vērtības, nupat izdota Rāznas Nacionālajam parkam veltīta piemiņas pastmarka.

Rāznas Nacionālajam parkam veltītās pastmarkas pirmās dienas zīmogošana notika Lūznavas muižā. Vietas izvēle nav nejauša, jo arī muižas komplekss ietilpst Rāznas Nacionālā parka teritorijā. Līdz ar šīs piemiņas pastmarkas izdošanu uzņēmums “Latvijas Pasts” sācis atjaunot vēsturisko pastmarku sēriju – Latvijas nacionālie parki.

Mārcis Vilcāns VAS “Latvijas pasts” valdes priekšsēdētājs

Ir speciāla pastmarku emisijas komisija, kura saskaņā ar MK noteikumiem vērtē to, kam par godu vai kam mēs izdosim, ar kādu tematiku šīs pastmarkas. Tad mēs viņas attiecīgi apstiprinām. Nākamais posms, kad mēs domājam, kā to smukāk ietērpt, kā to padarīt, nu, to stāstu aizraujošāku. Un, protams, ka tad mēs skatāmies arī māksliniekus, kurš to varētu darīt.

Pastmarkas dizainu veidojis mākslinieks Aleksejs Naumovs. Uz tās attēlots Rāznas ezers, reljefainā apkārtne un ceļš, kas vijas caur to. Izvēle, ko attēlot uz pastmarkas, māksliniekam nenāca viegli – viena diena veltīta, lai tikai apbrauktu apkārt Rāznas ezeram. Tam sekoja rūpīgs darbs pie pastmarkas kā miniatūra formāta gleznas izstrādes.

Aleksejs Naumovs mākslinieks

Kad brauc, es atradu arī daudz interesantas lietas. Laikam mazākā katoļu baznīciņa ir, vecticībnieku baznīcas un pareizticīgo pilnīgi pie krasta stāv. Nu, tas bija unikāli! Es kā gleznotājs man arī patīk tādu vizualizāciju – vai tā ir ainava, vai tas ir kaut kas cits. Un, ka taisi nevis diezgan lielas viņas. Kad samazini, tad tā ir pilnīgi cita… cits attēls. Tur jāzina, ko tu gribi ielikt. Tur varbūt nevajag par daudz detaļu, var arī par maz dažreiz.

Latvijā ir četri nacionālie parki. Rāznas Nacionālais parks ir jaunākais no tiem, un tam šogad aprit 16 gadi. Parka teritorija aizņem teju 60 tūkstošus hektāru, ietverot dažādas kultūrvēsturiskās, dabas un ainaviskās vērtības, tostarp Latvijā lielāko pēc tilpuma un otro lielāko pēc platuma ezeru – Rāznas ezeru.

Anda Zeize DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore

Jāmin noteikti arī Ežezers. Un Ežezera salas vēl līdz šim tā īsti līdz galam neviens nav saskaitījis. Literatūras avotos ir ļoti dažādi – no 33 līdz 35 salām un līdz 70 salveidīgiem veidojumiem. Rāznas nacionālais parks ir Natura2000 teritorija, tātad, tas ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija, un tā ir valsts aizsardzībā. Tās ir tās visas dabas vērtības, kas padara šo teritoriju tādu interesantu, neatkārtojamu un būtībā arī unikālu.

Rāznas Nacionālajam parkam veltītās pastmarkas tirāža ir 50 tūkstoši eksemplāri, un to var iegādāties pasta nodaļās. Līdz ar piemiņas pastmarku izdota arī speciāla aploksne, kuras tirāža ir krietni mazāka – 500 eksemplāri.

Dalies:

Mēnesis līdz Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā

Kārsavā notika aktieru proves latgaliešu seriālam “Fati”

Līdzīgi raksti