Ludzas novadā darbu sāk jauna saules elektrostacija

Autors: Beatrise Borise - 7 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Piesaistot nepilnus divus miljonus eiro, Ludzas novadā izbūvēta un ekspluatācijā nodota jauna saules elektrostacija ar jaudu 2,8 megavati. Tā ir viena no kopumā astoņām saules elektrostacijām, ko tuvākajā nākotnē iecerējis izbūvēt Latvijas investīciju uzņēmums ar mērķi stiprināt valsts enerģētisko neatkarību.

Saules elektrostacija tieši pie iebraukšanas Zilupē tapusi nepilna gada laikā. Vietā, kur agrāk bija aizaugusi pļava, tagad uzstādīti 5’000 saules paneļu.

Edgars Mekšs Ludzas novada domes priekšsēdētājs (ZZS)

Te iepriekš bija tāda lauksaimniecībā izmantojama, es saprotu, zeme. Bet īpaši tā izskatās, ka nav derīga. Arī kā uzņēmējs stāstīja, ka arī te visādi atkritumi bijuši, vajadzēja novākt daudz un sakārtot šo īpašumu.

Artūrs Plūme “Saules Energy” valdes prieksšēdētājs

Šī elektrība, kas šeit tiek saražota, viņa, tātad, iet tālāk uz apakšstaciju, kur viņa tālāk tiek izdalīta. Un tas bija viens no galvenajiem faktoriem tajā laikā, kad mēs šo te jaudu jeb vietu meklējām, tad Zilupes apakšstacija bija viena no tām, kur bija šī te brīvā jauda pieejama.

Iecerēts, ka Zilupes saules elektrostacija gadā saražos ap 3’000 megavatstundas elektrības. Pēc ekspertu aplēsēm, tas ir pietiekami, lai ar elektrību apgādātu aptuveni 1300 mājsaimniecības. Lai gan pirmie te saražoto elektrību patērēs zilupieši, ieguvēji ir visi Latvijas iedzīvotāji.

Sandis Jansons “Sadales tīkli” valdes priekšsēdētājs

Mēs jau faktiski esam liecinieki šim saules parku bumam kaut vai skatoties pagājušās nedēļas svētdienā, ka faktiski visu dienu gandrīz vai bija saules enerģija un faktiski cena jau bija 0 un pat dažbrīd mīnusā. Ja ne šogad, tad nākošgad saulainās dienās mēs noteikti varēsim jau paši sev nodrošināt ar saules enerģiju nepieciešamo jaudu.

Turklāt tas esot būtisks solis, lai stiprinātu Latvijas enerģētisko neatkarību.

Andris Kulbergs Saeimas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs (AS)

Viens, ka mums vasarā HES nav, mums iztrūkst ūdens Daugavā, lai ražotu elektrību, tad mums ir vai nu jāimportē. Un otrs mēs redzam, kas notiek Ukrainā. Mēs redzam, cik vecā padomju centralizētā energosistēma, kas ir tik centralizēti, arī Latvijā tāda ir, viņa būvēta uz padomju bāzes. Ja uzlaiž gaisā raķeti un centrālo šo sistēmu izlaiž no ierindas, visiem nav elektrības. Šis ir simboliski signāls šeit pat robežai, Krievijai, ka mēs esam gatavi atteikties no šīs te Padomju savienības sistēmas un pieslēgties Eiropas sistēmai. Mums ir šī te desinhronizācija jāveic.

Uzņēmuma “Sadales tīkli” valdes priekšsēdētājs atklāj, ka ik dienu elektrotīklam tiek pieslēgtas piecas līdz desmit dažādu jaudu saules paneļu sistēmas, vēl virkne saules paneļu parku ir izbūves stadijā. Tā rezultātā tuvākajā nākotnē iezīmējas izaicinājums, kā un kur uzglabāt atjaunīgo enerģiju.

Sandis Jansons “Sadales tīkli” valdes priekšsēdētājs

Mēs arī ļoti plānveidīgi devām šīs atļaujas pieslēgties tīklam, lai pēc tam nebūtu problēmas ar to, ka, nu, visi sāk ražot un mums vairs nav, kur viņu likt. Tā, ka mūsu izsniegtās atļaujas ir tieši tik daudz, cik mūsu sadales tīkli spēj paņemt pretī. Un tur nevajadzētu būt problēmām. Cits stāsts ir, kur mēs to elektroenerģiju varam patērēt, novirzīt. Vai mēs viņu varam eksportēt un kļūt par enerģijas eksportētāju valsti.

Līdztekus Zilupei Latvijas investīciju uzņēmums plāno izveidot vēl septiņas jaunas saules elektrostacijas, tostarp Valmieras, Rūjienas, Inčukalna, Kokneses, Carnikavas, Cēsu un Daugavpils apkārtnē, kopumā ieguldot aptuveni 50 miljonus eiro.

Dalies:

Rogovkā Pīterdīnu sviņ ar literatu konkursu i koncertu

Latvāņi – cīņa ar vējdzirnavām

Līdzīgi raksti