Suocīs LRT projekts “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā V”!

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 jūlijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā V” gaitā Latgolys regionaluo televizeja turpynoj veiduot ziņu sižetus latgalīšu volūdā. 2023. godā tī byus pavysam 18 pīcys minotys gari sižeti par Latgolys kuļturys programys laureatu veikumu, kas goda beiguos sūpluok ar Latgolys regiona atteisteibys agenturys ekspertu vīdūklim izskaneis veļreiz ari pīcūs 24 minotys garūs raidiejumūs. Projekts eistynuots ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atbolstu. #Latgales_kulturas_programma

Latgales reģionālās televīzijas (turpmāk – LRT) veidotajos ziņu raidījumos “Runoj Latgola”, “Reģionālās televīzijas piedāvā” un “Pieci novadi Latvijā” kanālos TV24 un ReTV jau kopš jūnija beigām ir iekļauti un turpmāk būs redzami piecas minūtes gari sižeti latgaliešu valodā par Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas finansiāli atbalstītās “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” konkursa laureātiem. Pirmie divi sižeti izveidoti par senioru XVIII Latgales novadu senioru dziesmu un deju festivālu Rugājos Balvu novadā, kā arī Pētera dienas svinībām Rogovkā Rēzeknes novadā.

Ar šo ziņu sižetu pārraidi LRT sāk projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā V” īstenošanu, kas būs simbolisks turpinājums iepriekšējos četros gadus veidotajiem sižetiem un raidījumiem latgaliešu valodā. Šajā reizē taps 18 jauni ziņu sižeti par “Latgales kultūras programma 2023” laureātu veikumu, piemēram, Bērzpils dziesmu albumu “Skaisti putneni dzīduoja”, Starptautiskā simpozija “Valdis Bušs” norisi Viļakā, dažādiem koncertiem, pasākumiem, semināriem un izdevumiem citās vietās Latgalē. Gada nogalē šie ziņu materiāli kopā ar Latgales reģiona attīstības aģentūras ekspertu viedokļiem būs apkopoti piecos 24 minūtes garos raidījumos.

Projekta īpašā loma ir tāda, ka televīzijā nacionālā līmenī izskanēs ziņas un raidījumi latgaliešu valodā, iedzīvotāji tiks radināti pie tā, ka valoda attīstās un to var lietot ne tikai ģimenē, bet arī publiskajā telpā. Tāpat arī pārnovadniekiem tiks veicināta izpratne, ka vietējie iedzīvotāji aktīvi latgaliski sazinās ikdienā, turklāt sižetu un raidījumu autores ir žurnālistes, kas pašas nāk no Latgales un, kam dzimtā valoda ir latgaliešu.

Ar sižetu un raidījumu palīdzību popularitāti gūs gan iedzīvotāji, gan intervējamās personas – aktivitāšu īstenotāji – un viņu padarītais darbs. LRT žurnālistes regulāri mudina intervējamos, dažādu nozaru pārstāvjus, profesionāļus un vietējos iedzīvotājus sniegt intervijas latgaliešu valodā, tā saglabājot valodas izskanēšanu arī masu medijos, taču ir svarīgi gūt atbalstu pilnīgai sižetu izveidei latgaliski un “Latgales kultūras programma” ir viena no šādām iespējām.

Šogad “Latgales kultūras programma 2023” konkursa gaitā LRT projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā V” īstenošanai saņemts finansējums 9000 eiro apmērā. Kopumā konkursam bija iesniegti 116 projekti, no tiem atbalstīti 67 projekti par kopējo finansējumu 186 000 eiro. #Latgales_kulturas_programma

LRT veidotos sižetus un raidījumu latgaliešu valodā varēs redzēt darba dienās kanāla ReTV Virszemes apraidē raidījumā “Runoj Latgola” pl. 17:30, otrdienās un ceturtdienās pl. 17:15 kanāla ReTV Vislatvijas apraidē raidījumā “Reģionālās televīzijas piedāvā” un raidījumā “Pieci novadi Latvijā” kanālā TV24 svētdienu rītos pl. 09:30, Pēc pārraides visu sagatavoto materiālu varēs atrast LRT mājas lapā https://lrtv.lv/category/raidijumi/latgolys-kultura/ un sociālo tīklu vietnēs https://www.facebook.com/LatgalesRegionalaTV un https://www.youtube.com/@LatgalesRegionalaTV.

Projekta vadītāja, LRT žurnāliste

Ausma Sprukte-Kozule

ausma.sprukte-kozule@lrtv.lv

Dalies:

XVIII Latgolys senioru dzīšmu i deju festivals Ruguojūs

Rogovkā Pīterdīnu sviņ ar literatu konkursu i koncertu

Līdzīgi raksti