XVIII Latgolys senioru dzīšmu i deju festivals Ruguojūs

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 27 jūnijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Piec četru godu puortraukuma Latgolys seniori puļcejuos kūpā dzīšmu i deju festivalā. Itymā reizē jam dūts nūsaukums “Rūtoj saule, rūtoj bite” i vyss dīnys garumā Ruguojūs Bolvu nūvodā nūtyka piertsslūtu sīšona, rūkdorbu meistarklasis, sporta spielis, vysaiduoki cyti pasuocīni ar kulminaceji vokorā – festivala guojīni i koncertu. Pavysam kūpā festivalā pīsadaleja gondreiž 80 kolektivi nu Latgolys i apleicīnis nūvodim. Festivala nūrise i ziņu sižeta izveide par jū realizieta ar Vaļsts kuļturkapitala fonda mierķprogramys “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” finanisalu atbolstu. #Latgales_kulturas_programma

Mes varom, mes prūtam i mes dorom – ar itaidim motivejūšim saukļim Ruguojūs puļcejuos gondreiž ostoņdesmit senioru kolektivi, kuru sirdij tyva ir dzīduošona i doncuošona. Festivals “Rūtoj saule, rūtoj bite” nūtyka vyss dīnys garumā, a golvonuo saīšona beja lelīs svātku guojīņs no laukuma “Harmonija” da parka estrādei. Pavysam pasuocīnī pīsadaleja vaira nakai 900 daleibnīki, kotrs lapns taišņi par sovu kolektivu i sovu piļsātu voi nūvodu.

Viktors Moisejs Kruoslovys nūvoda pensionaru bīdreibys vaļdis prīkšsādātuojs

Tieši no Krāslavas puses ir ieradušies trīs kolektīvi, bet ir vēl arī no Dagdas puses kolektīvi. Mums ir gan dziedātāji, gan dejotāji. Ļoti labi organizēts, mēs uzskatām, viss pasākums. Ļoti jauki mūs uzņēma, izvietoja.

Aina Jaunzeme Latgolys pensionaru regionaluos apvīneibys vadeituoja

Augšdaugavas, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes valsts pilsēta, Rēzeknes novads, Varakļānu novads un, protams, Balvu novads. 01:15 – Dzirdēju “Gulbene”, kā tā sanāca? – Gulbene ir draugi un Balvu kaimiņi un viņi ļoti vēlējās kopā ar mums svinēt šo festivālu.

Latgolys senioru dzīšmu i deju festivala svareiguokuo ideja ir ar muokslinīciskūs kolektivu darbeibu nūdrūsynuot tradiceju piecteceibu, veicynuot sadraudzeibu kai storp daleibnīkim, tai regiona pošvaļdeibom. Daleibnīku vydā – kai kuori i vokalī ansambļi, tai folklorys kūpys, etnografiskī ansambļi, mozuokumtauteibu kolektivi, Eiropys i tautys deju kūpys, gon ari amatnīki.

Marija Bleive Bolvu Kuļturys atpyutys centra deju kūpys “Atvasara” puorstuove

Gan dziedu korī, gan dejoju šajā deju kolektīvā, gan arī trešajā – “Mežģī” – visādas priekšauta maliņas un visu ko citu darām ar rokām. Mēs pozitīvas, smaidīgas, vienmēr kādu atgadījumu stāstā. Mmums ļoti tas patīk, jo saka: ja cilvēks smejas, viņš sevi drebina un, ja drebina, tad smadzenes arī iekustina un, ja smadzenes iekustina, tad viņš skābekli piegādā smadzenēm, bet mūsu vecumā tas ir ļoti, ļoti labi.

Vita, Anna un Ina Varakļuonu Kuļturys noma Eiropys deju kūpys “Dardedze” puorstuoves

Prieks, atpūta. – Kopā būšana, dejošana. – Dejas prieks, kopā būšana, kolektīva gars. – Mēs sanākam reizi nedēļā uz nodarbībām, bet tā mēs braucam, jā, esam Rojā bijuši, Salaspilī. – Olainē. – Lazdukalnā. – Piedalāmies. – Jā, diezgan.

Ināra Cibule Bolvu Kuļturys atpyutys centra deju kūpys “Atvasara” puorstuove

Atmosfēra skaista, skaisti, krāšņi tērpi un mēs priecīgas – kā jau svētkos. Viena no otras smeļamies optimismu, mums ir ļoti jauki kopā. – Vai ilgi gatavojāties tieši šīs dienas svētkiem? – Visu gadu, visu gadu cītīgi. Cītīgi! Katru pirmdienu… – Mums ir daudzas dejas, tikai mēs dažādās vietās uzstājamies, kur mūs ielūdz.

Festivals nūtyka 18. reizi piec četru godu puotraukuma.

Sandra Kapteine Bolvu nūvoda pošvaļdeibys dūmis prīkšsādātuoja vītneica

2019. gadā vēl tolaik biju Rugāju novada domes priekšsēdētāja un Rugāju novads bija gatavs rīkot 18. senioru dziesmu un deju festivāla pasākumu. Tajā brīdī pārņemot karogu mēs nenojautām, ka mūsu ikdienu iztraucēs kovid. Pa to laiku notika arī administratīvi teritoriālā reforma. Šī te ideja rīkot pasākumu Rugājos palika un mēs bijām gatavi šim pasākumam, līdz ko ļaus visi apstākļi.

Festivala organizatoru i atbaļsteituoju komanda ir cīši lela, finanisialā zinī lelu atbolstu Bolvu nūvoda pošvaļdeiba sajēme ari nu 2023. goda Latgolys kuļturys programys.

Sandra Kapteine Bolvu nūvoda pošvaļdeibys dūmis prīkšsādātuoja vītneica

Mēs ieguvām 5000 eiro tieši šim muzikālajam fonam, kas arī bija šajā projektā ietvaros. Paldies visiem, kas mēroja tuvāku un tālāku ceļu, lai atbrauktu uz Rugājiem un tiešām es gribu pateikt šiem aktīvajiem Latgales reģiona senioriem, kas brīvajā laikā iet dejot, dziedāt un nāk kopā, rada tik daudz prieka mums – skatītājiem un vienlaicīgi saglabā mūsu kultūru, vēsturi un tur godā dziesmu, deju un mūsu tradīcijas.

Aina Jaunzeme Latgolys pensionaru regionaluos apvīneibys vadeituoja

Šeit tiek parādīts tas, cik ļoti seniori ir stipri savā garā, tikumiski, augsti attīstīti un, cik liela un jauka ir viņu kultūra.

Viktors Moisejs Kruoslovys nūvoda pensionaru bīdreibys vaļdis prīkšsādātuojs

Tā ir viena brīnišķīga iespēja piedalīties pašdarbības kolektīvos un apmeklēt tādus svētkus. Tā ir tā iespēja izrauties no ikdienas problēmām un kaut kā izpausties cilvēkiem. Jauku, brīnišķīgu garastāvokli līdz pasākuma beigām un arī turpmāk visu nākamo gadu līdz nākošajam pasākumam.

Latgolys senioru dzīšmu i deju festivals beja ari kai sova veida īsasiļdeišona pyrma Vyspuorejīm Latvejis Dzīšmu i deju svātkim. Īcereits, ka nuokušreiz – jau 19. festvialā – dalebinīki kūpā saīs Preiļu nūvodā.

Dalies:

Runoj Latgola: 3. raidiejums par Latgolys kuļturys programmu 2022

Suocīs LRT projekts “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā V”!

Līdzīgi raksti