Jēkabpils: pieci mēneši pēc plūdiem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 13 jūnijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Ir pagājuši vairāki mēneši kopš daļa Jēkabpils pilsētas un tās apkārtnes bija lielu plūdu ieskauta un tagad siltākiem laika apstākļiem iestājoties jāsāk remondarbus – piegulošo ieliņu sakārtošanu, kā arī dambja nostiprināšanu. Tomēr valsts līdzekļi neparedzētiem gadījumiem kavējas, aizvien turpinās dokumentācijas sagatavošana Eiropas Savienības finansējuma piesaistei. Kopumā gan iedzīvotāji jūtas atguvušies un uzsver, ka nevēlas, lai līdzīgas dabas stihijas vēl kādreiz atkārtotos.

Piecus mēnešus pēc plūdiem Jēkabpilī pie Daugavas ikdiena rit ierasti, upes krastos pļauj zāli, cilvēki sauļojas, makšķerē un pastaigājas pa promenādi. Turpinoties sausumam ūdens līmenis ir zems un tas nāk par labu pirmo remondarbu veikšanai gan privātās teritorijās, gan dambja apkārtnē.

Irēne Jēkabpils iedzīvotāja

Es staigāju te pa dambi… skatījos, dambis ir diezgan labi atjaunots. Principā tur ir daudz izdarīts. Vienreiz pat ekskursiju uztaisīju, lai apskatītos, kā tas izskatās viss. – Kā paziņām, kaut kādiem draugiem, radiem? – Bija. Bija problēmas, jā, bet viņi tika galā. Lielas ģimenes un daudz vīriešu. Ūdens bija jāsūknē, jā.

Valdis Jēkabpils iedzīvotājs

Dambis ir uzcelts, es drošs esmu par to. Nav nekādu problēmu vismaz. Kādreiz bija problēmas, es atceros, ka pirms piecpadsmit gadiem uz veikalu bija jābrauc ar gumijas laivu. Tādi laiki bija jā, tagad nekādu problēmu. Televizors ir, avīzes ir, bibliotēka ir, viss kārtībā.

Kopumā dome šajā laikā par plūdu nodarītajiem zaudējumiem iedzīvotāju kustamai mantai un īpašumiem saņēma vairāk nekā 120 iesniegumus un kompensācijās izmaksāja aptuveni 215 000 eiro. Taču pati pašvaldība aizvien gaida valdības lēmumu par atbalstu 900 000 eiro apmērā piegulošās infrastruktūras sakārtošanai.

Raivis Ragainis Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs (LZP)

Šobrīd mums iet diezgan lēni ar tiem pašiem līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, arī tos vēl neesam saņēmuši, pirmo maksājumu, kaut arī esam dokumentus jau kādu laiku iesnieguši. Tas mums, protams, sit, mēs esam kaut kur savā budžetā aizņēmušies, lai varētu izdarīt, bet mums tur jānoliek atpakaļ.

Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija iemeslus, kāpēc nauda nav vēl piešķirta nesniedz, vien skaidro dokumentu aprites gaitu un to, ka pēc saskaņošanām ar dažādām pusēm tikai maija pēdējā dienā dokuments iesniegts Valsts kancelejā.

“Ministru kabineta rīkojuma projekts “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”” (par pirmo pašvaldības pieprasījuma daļu) sagatavots, saskaņots ar Finanšu ministriju, kā arī ar Latvijas Pašvaldību savienību un 31.05.2023. iesniegts Valsts kancelejā izskatīšanai Ministru kabineta sēdē.”

Tikmēr Jēkabpils saka: lai darbus veiktu saimnieciski un secīgi – vēl pirms piegulošās teritorijas remondarbiem, jāveic dambja stiprināšanu.

Raivis Ragainis Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs (LZP)

Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem šogad ir iedoti, šogad ir jāiztērē, respektīvi, jāizdara ir. Bet mums nav jēgas tos šobrīd likt tur, kur tos vajadzētu likt, kamēr mēs neuztaisām visu lielo. Respektīvi tagad ir iespēja sakārtot novad… visas komunikācijas, kas ir uz dambja un tamlīdzīgi. Tad varbūt tās virskārtas ir jākārto pēc tam, kad dambis ir sataisīts. Lai nav jāmaksā divreiz. Vienmēr skopais samaksā divreiz.

Projekts par dambja stiprināšanu ir sagatavots un nodots saskaņošanai. Tam gan pirms iepirkuma izsludināšanas paredzēts piesaistīt līdzekļus no Eiropas Savienības, kas arī ir ietilpīgs un problemātisks process.

Raivis Ragainis Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs (LZP)

Tas varētu būt Eiropas Savienības finansējums plūdu draudu novēršanai, atbalsts, bet tur arī ir savas nianses, kuras mums ir jāsakārto, kuras ir jāsakārto arī no valdības puses. Ļoti gribētu, lai valsts šo ūdens noteku, kas ir Daugava, tīrītu. Tās piesērējumus, kur tie ir, mēs to īsti nevaram atļauties, ne arī drīkstam. Tur ir jātaisa liels projekts kaut vai līdz šim pašam Zeļķu tiltam.

Marija Jēkabpils iedzīvotāja

Man liekas, ka tā ir tāda lieta, kurai nekad nebūsi gatavs. Tas ir kaut kas no augstākiem spēkiem vai arī bija agrāk par to jādomā, bet mums vienmēr viss ir kā parasti.

Viktors Jēkabpils iedzīvotājs

Pilnīgi jau nekad nevar būt gatavi tādai dabas stihijai. Pagaidām sāk kaut ko laikam tur remontēt to dambi. Kādreiz tā nebija, tad bija viss vecpilsētas laukums ūdeņos. 81. gadā bija divas reizes: janvārī un pavasarī. Tad, jā, pa Rīgas ielu ar motorlaivām brauca. Bet tas ātri – uzkāpa un nokrita ūdens. Pazuda viss, elektrība, sakaru nebija, tumšs un šņāc.

Raivis Ragainis Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs (LZP)

Noteikti, ka darīsim visu, lai šādām kataklizmām mēs būtu vairāk sagatavoti un nevajadzētu lādēt Daugavu, ka tā šādi izdarīja, bet tieši nē, mums jāmāk sadzīvot ar to. Jābūt vienkārši gataviem.

Jēkabpils novada pašvaldība cer, ka līdz augusta vidum noslēgs līgumu ar būvniekiem vismaz par dambja bīstamāko daļu stiprināšanu, tāpat tālākā nākotnē gatavojoties līdzīgām situācijām dambi būtu jāpagarina arī plašākā teritorijā.

Dalies:

Rozes pilsētā Rēzeknē skatāma rožu izstāde

Apgūst latviešu valodu, gan Latvijas medicīnas sistēmu

Līdzīgi raksti