Rozes pilsētā Rēzeknē skatāma rožu izstāde

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 12 jūnijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Teikās un nostāstos Rēzeknes pilsētas izveides vēsture ļoti bieži saistīta ar princeses Rozes vārdu un kā īpaša tradīcija Latgales Kultūrvēstures muzejā ik vasaru notiek arī rožu izstāde. Šogad tajā varēja aplūkot aptuveni simts dažādas ziedu šķirnes, kas audzētas tepat Latvijā, Siguldas novadā – vienā no valstī lielākajām rožu stādu audzētavām.

No ļoti, ļoti saldas un reibinošas līdz vēsam veldzējumam – tik ļoti dažāda smaržu un arī košu krāsu gamma ir rozēm izstādē Latgales Kultūrvēstures muzejā. Izstāde šeit notiek jau vairāk nekā desmit gadus un tajā ir visiem iemīļotas rožu šķirnes, gan arī retākas un iepriekš neredzētas. Šīs reizes jaunums – Japāņu rozes.

Madara Gulberga Stādaudzētavas “Latroze” vadītāja

Mums šogad ir varbūt kaut kādas desmit šķirnes no japāņu rozēm, bet šobrīd top jau uz nākamo gadu stādi un plānots, ka mums būs jau ap 40 dažādām japāņu rožu šķirnēm uz vietas.

Saimnieki izstādē dalās pieredzē, stāsta vairāk par rožu kopšanu un apmeklētāji to arī visvairāk novērtē.

Veronika rožu izstādes apmeklētāja no Rēzeknes

Es katru gadu nāku uz šo izstādi. Es gaidu, kad tā būs. Visus gadus bija maija mēnesī, šoreiz jūnijā. Tā kā rozes pie mums Latgalē daudz aiziet bojā ziemas laikā, vai izsust vai izsalst, tāpēc vienmēr ir jāatjauno. Vienmēr iepriecina rožu izstāde, jo izvēle tomēr ir un tās ir Latvijā audzētas rozes, nevis poļu. Tā ka jābūt izturīgākām.

Madara Gulberga Stādaudzētavas “Latroze” vadītāja

Dažādas ir. Ir floribundrozes, tējbrīdrozes, krūmrozes, vīteņrozes. Vedam apmēram simts dažādas šķirnes, vedam tās, kas zied, bet tā mums stādaudzētavā ir apmēram 600 šķirnes uz vietas.

Savukārt, pilsētai un muzejam rožu izstādes tradīcija paver iespēju popularizēt kultūras un vēsturisko mantojumu.

Renāte Ničiporčika Latgales Kultūrvēstures muzeja muzejpedagoģe

Katru gadu Rēzeknē tiek iestādītas arvien vairāk rozes, gan pie muzeja šeit jūs redzat mūsu skaistos rožu krūmus, gan arī citur pilsētvidē. Katrai sevi cienošai, ievērojamai vietai, pilsētai, zemei sava teika, leģenda, nostāsts. Arī Rēzeknei ir sava leģenda par mītisko princesi Rozi.

Latgales kultūrvēstures muzejā izveidota arī speciāla muzejpedagoģiska programma “Satikšanās Rozes pilsētā”. Tajā izskan arī vairākas teikas par netālu esošā Mākoņkalna kādreizējo valdnieku un viņa trīs meitām.

Renāte Ničiporčika Latgales Kultūrvēstures muzeja muzejpedagoģe

Vecākā – Roze, vidējā Lūcija un Marija. Meitas nevēlējās dzīvot tēva pilī un katra nolēma uzcelt savu pili. Roze, protams, uzcēla pili Rēzeknē, Lūcija, varat minēt, Ludzā, Marija – Viļakā, Marienhauzenā. Uzplauka Roze – Rēzekne, Ludza un Viļaka.

Gaļina rožu izstādes apmeklētāja no Rēzeknes

Es uzreiz tiklīdz avīzē ieraudzīju, nolēmu, ka iešu. Es katru gadu nāku. Brīnišķīga izstāde. Bagāta, skaista, rozes es mīlu un tas ir vienkārši fantastiski!

Madara Gulberga Stādaudzētavas “Latroze” vadītāja

Pašai mīļākā ir tieši jums aiz muguras “Ašlija” roze, jo dobē tai ir ļoti lieli ziedi un smarža ir vienkārši dievīga. Ļoti topā bija divkrāsainās rozes, krāsainās tieši. Ir liela daļa, kas jau iepriekš ar mums sazinās un mēs vedam speciālus pasūtījumus tieši uz Rēzeknes izstādi.

Rožu izstāde Rēzeknē viesojās trīs dienas, nupat tā noslēdzās arī Latvijas Nacionālajā dabas muzejā Rīgā, bet pēc vasaras atpūtas Siguldas pusē audzētās rozes apmeklētājus priecēs rudenī – dažādos pasākumos un stādu parādēs citviet Latvijā.

Dalies:

Līvānos darbu turpina tikai viena Daugavas pārceltuve

Jēkabpils: pieci mēneši pēc plūdiem

Līdzīgi raksti