Ukrainas atbalsta punktos pierobežā joprojām trūkst brīvprātīgo

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 26 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Latvijas robežas turpina šķērsot vairāki tūkstoši patvēruma meklētāju no Ukrainas. Grebņevas robežkontroles punktā darbojas arī viens no pierobežas informatīvajiem atbalsta punktiem, kur šobrīd akūti nepieciešama jaunu brīvprātīgo iesaiste. Turklāt, situāciju saasina tas, ka regulāri palīdzību jāsniedz arī citu valstu pilsoņiem.

Inesi un Ulriku brīvprātīgo komanda dēvē par Trikātas meitenēm un no Valmieras puses uz ukraiņu informatīvo atbalsta punktu Grebņevā Ludzas novadā viņas dodas katru mēnesi. Šeit abas darbojas kopš tā izveides; ikreiz vismaz četras maiņas pēc kārtas. Tuvojoties vasarai punktā ļoti trūkst papildus darba roku.

Inese Ziemane-Kičenko brīvprātīgā no Valmieras

Viegli nav, naktīs mēs gulēt īsti nevaram, līdz ar to cilvēkiem nav spēciņa. Psiholoģiski vajag izturību, jo ir jāpārdzīvo un visiem jebkurā gadījumā tu nevari palīdzēt. Ja tu visiem gribēsi palīdzēt, tu jau izdegsi pats. Tā ka jāmāk arī saprast, kuram tiešām vajag un kurš tevi izmanto. Ja ir vēlme, izturība, tad vienkārši jāpiesakās un jābrauc.

Nereti ikdienā gadās arī pa kādam kuriozam, tomēr lielākoties ieceļojošo patvēruma meklētāju likteņstāsti ir skarbi.

Inese Ziemane-Kičenko brīvprātīgā no Valmieras

Vakardien mums bija tāda jauna ģimene, māte ar tēvu trīsdesmit gadi, ar mazu piecgadīgu bērniņu, tad viņi teica, ka viņi īstenībā ļoti gribēja jau sen izbraukt, bet nav jau viņiem tās naudas, lai izbrauktu. Tad viņi deviņus mēnešus krāja naudu, lai vispār var izbraukt. Naudas viņiem nav, darba nav, no Zaporižjes.

Brīvprātīgās uzsver, ka, bēgļu plūsma turpinās – ik dienu atbalsta punktā palīdzību lūdz vairāk nekā simts patvēruma meklētāji. Arī Valsts robežsardzē apstiprina, ka skaits ir nemainīgs – vidēji mēnesī tikai Grebņevā vien ieceļo vismaz 1500 Ukrainas pilsoņu.

Alvis Donskis Valsts robežsardzes Grebņevas robežkontroles punkta priekšnieka p.i.

Diennaktī redzam, ka vidēji ukraiņi ieceļo līdz 150 cilvēkiem, tas pats arī uz izceļošanu ir – apmēram simts cilvēki diennaktī izceļo. Tagad tendence ir arī par Moldovas pilsoņiem viņi arī apmēram tādi paši skaitļi – simts cilvēki uz vienu un otru pusi.

Dmitrijs Moldovas iedzīvotājs

Mēs šeit stāvam diennakti, pat pusotru, tāpēc, ka Krievijas pusē ir ļoti slikta caurlaidība: gan transporta līdzekļiem, gan kājāmgājējiem. Cilvēkiem beidzas ēdiens, ūdens un gribas vismaz padzerties to pašu tēju vai ūdeni un mēs tad šeit vēršamies.

Grebņevā šobrīd aktīvi kā brīvprātīgie darbojas aptuveni 20 cilvēki – pārsvarā no Rīgas un Vidzemes, vismazāk – no Latgales. Taču tieši vietējo līdziesaiste vismaz uz dienu vai divām reizi mēnesī atslogotu patstāvīgo brīvprātīgo ikdienu.

Dmitrijs Moldovas iedzīvotājs

Neskatoties uz to, ka mēs esam Moldovas pilsoņi, ir citas valstis bez Ukrainas, bet mums tik un tā visiem palīdz. Mēs par to esam ļoti pateicīgi. Šajā teltī tiem, kam nav kur pārnakšņot, kas ir kājāmgājēji, pat naktī darbojas sildītāji un var pārnakšņot.

Aurika Moldovas iedzīvotāja

Visi apmierināti, visi nāk klāt un tie, kas šeit strādā, ir labi cilvēki. Visu mums piedāvā, pat līdzekli pret odiem iedeva. Tā ka liels paldies.

Alvis Donskis Valsts robežsardzes Grebņevas robežkontroles punkta priekšnieka p.i.

Vismaz ieceļotājiem ir kaut kāds atbalsts. Tas pats ēdiens, kas nepieciešams, ūdens padzerties, tēja, kafija. Transportu, cik es zinu, viņi arī var nodrošināt.

Inese Ziemane-Kičenko brīvprātīgā no Valmieras

Tagad dotajā brīdī ir ļoti daudz odu, ļoti daudz. Uz asfalta dzīvot īstenībā nav viegli. It kā mums ir, kur paslēpties no saules. Saldējumu. Saldējumu šeit vajag!

Jau 1. jūnijā jauns informatīvais atbalsta punkts ukraiņiem būs atvērts robežkontroles punktā “Vientuļi” Viļakas pusē, kur arī būs vajadzīga jaunu brīvprātīgo iesaiste. Savukārt, Silenē, kur ukraiņu plūsma tomēr ir mazinājusies, punkts tiks aizvērts.

Dalies:

Kemperu salidojums Viļakā pulcē gandrīz 300 ekipāžas

Rēzeknes skolu skolēni talko kopā ar Cūkmenu

Līdzīgi raksti