Latgalē notiek pirmās palīdzības sacensības skolēniem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 22 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Vairāk nekā desmit gadu garumā biedrība “Latvijas Sarkanais krusts” organizē pirmās palīdzības sniegšanas sacensības skolēniem. To laikā komandas pierāda savas zināšanas par rīcību nelaimes gadījumā gan teorētiski, gan praktiski. Konkurss notiek visos Latvijas reģionos un nupat viens no tā posmiem noslēdzās Latgalē.

Auuu! Auuu! – Kas notika? – Kur ir mans pirksts?

Vairāki vienlaikus cietušie piknika laikā, ceļu satiksmes negadījums, kritiens no liela augstuma – tie ir tikai daži no pavisam deviņiem uzdevumiem, kur skolēniem bija jāpierāda savas zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu. Sacensības organizē biedrība “Latvijas Sarkanais krusts” ar mērķi motivēt jauniešus jebkurā bīstamā situācijā rīkoties ātri, precīzi un pareizi.

Angelika un Alise Ludzas 2. vidusskolas skolnieces

Mēs pildījām testu un tagad mums bija situācija par pikniku, bija ļoti interesanti un bailīgi. Tās ir mūsu pirmās sacensības. Ne katru dienu tu vari redzēt, ka cilvēkam ir pirksta amputācija.

Ernests Nautrēnu vidusskolas skolēns

Pats labākais mums bija re kur ar mašīnu, tur mums sanāca pilnīgi perfekti – kā vajadzētu. – Kas sarežģītāk, kur grūtāk? – Sarežģītākais bija, protams, amputācija, tur, kur cilvēkam bija pirksts nocirsts, nezinājām, ko darīt, bijām mazliet apjukuši, šokā. Šī mums ir pirmā pieredze.

Gunta Stepiņa biedrības “Latvijas Sarkanais krusts” Latgales komitejas izpilddirektore

Mēs pēc iespējas mēģinājām arī nogrimēt tā, lai tas būtu tuvu reālajai situācijai. Pirmkārt, viņi apstulbst no pašas situācijas. Ja redz sarkanu krāsu, asinis, jo ir negaidīti tas. Negadījums tā jau arī notiek negaidīti, nekad tu neesi sagatavots. Tēlotāji ļoti emocionāli to visu rāda, visu tēlo, tad arī tas tāds ir pārsteigums.

Latgales posma konkursā piedalījās komandas no Rēzeknes, Ludzas un Preiļu pilsētām, gan Rēzeknes novada. Katra no tām pirmās palīdzības sniegšanu apguvusi pašmācības ceļā, skolā un Latvijas Sarkanā krusta programmā.

Gunta Stepiņa biedrības “Latvijas Sarkanais krusts” Latgales komitejas izpilddirektore

Mēs apmācām ne tikai šoferus un, kam tas ir nepieciešams, bet arī jauniešus un pirmās palīdzības sacensības starp skolām – tā ir mūsu tradīcija. Aktualitāte ir ļoti populāra šogad, jo mums sacensības ir divas dienas. Pirmajā dienā ir deviņas komandas pamatskolas un otrajā dienā ir astoņas komandas vidusskolas.

Samanta un Evelīna Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolnieces

Mums skolā bija arī tā lelle un mēs arī trenējāmies uz tās, mums arī bija dotas lapas, no kurām mēs mācījāmies paši patstāvīgi.

Angelika un Alise Ludzas 2. vidusskolas skolnieces

Mums palīdzēja skolotāja, vēl mēs izmantojām no interneta dažus video, lai apmēram zināt, kā tas viss notiek un mums bija vēl treneris atbraucis.

Zināšanu līmenis gan komandām ir ļoti dažāds, vieni jau apguvuši jaunās vadlīnijas, citi darbojas ar vecākām metodēm – vērtē sacensību žūrija. Konkursa gaitā bija iespējams arī papildināt savas prasmes un zināšanas.

[nopīkst] Pārbaudiet elpošanu. Zvaniet glābšanas dienestam. Ja elpošana nav vai ir vāja – atbrīvojiet pacienta krūškurvi no drēbēm.

Samanta un Evelīna Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolnieces

Cilvēks bija bezsamaņā un viņš neelpoja un mums vajadzēja veikt sirds masāžu un tur mums bija stress, neveicās tik labi. Vēl mēs bijām erudīcijas jautājumos, tur mums veicās labi.

Pirmās palīdzības sniegšanas pamatus zināt un prast ir ļoti svarīgi jebkuram cilvēkam – uzsver visi uzrunātie sacensību dalībnieki, kā arī Latvijas Sarkanā krusta pārstāvji. Viņi cer, ka turpmāk tam būs pievērsta lielāka vērība arī skolu programmās.

Gunta Stepiņa biedrības “Latvijas Sarkanais krusts” Latgales komitejas izpilddirektore

Negadījums var notikt ne tikai uz ceļa, bet tas var arī būt piknikā, mājās, atpūtā un apkārt ir šie tuvie cilvēki, radinieki, draugi, paziņas un, ja tu spēj palīdzēt tās pirmās minūtes, kamēr ierodas ātrā palīdzība, sniegt šo pirmo palīdzību, tas ir ļoti svarīgi.

Samanta un Evelīna Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolnieces

Kad tu esi ar ģimeni mājās un tu jau zināsi, kādi ir pirmie soļi, kuri ir jāveic, kamēr atbrauks neatliekamā medicīniskā palīdzība vai tikpat labi tas pats var atgadīties skolā un medmāsiņas nav tuvumā un mēs varētu palīdzēt saviem klasesbiedriem vai draugiem.

Pamatskolas posmā pirmās palīdzības sniegšanā Latgalē uzvarēja Ludzas 2. vidusskolas komanda, savukārt vidusskolēnu posma laureāti būs noskaidroti šovakar. Noslēdzoties visiem reģionālajiem posmiem spēcīgākās komandas vasaras gaitā gatavosies arī valsts mēroga sacensībām.

Dalies:

Rēzekniešus satrauc liepu vainagu apgriešana

Numernes valnī aizvadīts izzinošs pārgājiens

Līdzīgi raksti