Zemessardzes izaicinājums “Kājnieki 2023” Preiļos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 16 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Militārie sakari, izdzīvošanas iemaņas, šaušana ar pneimatisko ieroci – tie ir tikai daži no uzdevumiem, ko nedēļas nogalē Preiļos veica Zemessardzes izaicinājuma “Kājnieki 2023” dalībnieki. Sacensību mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar karavīru un zemessargu ikdienu, kā arī sekmēt orientēšanos pilsētvidē un veicināt komandu sadarbību ģimeņu, radu, draugu un kolēģu vidū.

Astoņas Zemessardzes izaicinājuma “Kājnieki 2023” komandas pēc drošības instruktāžas saņemšanas – iesildās un gatavojas startam.

Katras komandas uzdevums ir orientējoties kājām Preiļu pilsētā apmeklēt desmit kontrolpunktus. Katrā no tiem praktiski un teorētiski vingrinājumi – pietuvināti zemessargu dienesta darbībai. Lai arī uzdevumu vidū ir granātas mešana, šaušana un dažādas izdzīvošanas iemaņas, iepriekšējas priekšzināšanas par Zemessardzi nav obligātas.

Jānis Svilpe ZS 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants

Parādot tās militārās lietas no tāda ikdienas skatu punkta, ka to var izdarīt jebkurš un tas nav kaut kas pārcilvēcisks vai kaut kas tāds nedabisks, ko izdara tikai kaut kādi supervaroņi. Orientēšanās vingrinājums “Kāpēc lietas redzamas?”, nojumes uzbūvēšana, uguns iegūšana, fiziskie, tādi kā fitnesa tests un šķēršļu josla.

Lec, es noķeršu! Caur apakšu lien! Nekas, nekas, tālāk uz priekšu!

Artūrs Pakers ZS 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona virsseržants

Pārvietošanās ļoti ātri, ir līšana, rāpošana, skrējiens zigzagā, lai izvairītos no pretinieka šāvieniem. Ir ievainotā izvilkšana no kaujas lauka zemā pozīcijā, ar domu, lai, kā saka, pasargātu sevi no pretinieka lodēm. Tad ir munīcijas piegādāšana uguns punktam un arī granātas mešana. Es teiktu, ka šobrīd pat seniori uzrāda labāku sniegumu, nekā jaunieši.

Nauri, ja pieraksti, saki man. – Pierakstīju. – Tango, atstarpe! Romeo. Četri. Pieci. Tango. Pieci. Punkts. – Skaidrs.

Pavisam sacensību piedzīvojumā piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieki ne tikai no Preiļiem, bet arī Krāslavas un Rīgas. Sportotāji gan atzīst, ka vēlētos vēl lielāku konkurenci.

Nauris, Ivans, Ēriks un Sanda izaicinājuma “Kājnieki 2023” dalībnieki no Preiļu novada pašvaldības

Būtu vēl interesantāk, būtu ar ko sacensties, bet tā – nav mums konkurentu! [visi smejas] – Dažos kontrolpunktos ir tas, ka acis darba izbijās, rokas darba nebijās! Šķēršļu trasi ieraugot, mani kā kapteini izvedot, man likās, ka nu nē, nebūs, bet nebija tik traki! Es pat šodien pirmo reizi šāvu, jā. Dažas reizes trāpīju arī mērķī. [visi smejas]

Visi uzrunātie sacensību dalībnieki atzinīgi novērtē iespēju iejusties karavīru un zemessargu lomā, tā gūstot arī plašāku priekšstatu par to, kā pareizi rīkoties jebkurā krīzes situācijā.

Gvido izaicinājuma “Kājnieki 2023” dalībnieks no Preiļiem

Pa lielam viss padevās, bet grūtības sagādāja granātas mešana ar bruņu vestēm. Man nav militāra pieredze, tāds kā neliels ieskats tajā visā dzīvē Zemessardzes un ko tur dara, kā viss notiek.

Jānis Svilpe ZS 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants

Mūsu laikā un mūsu ģeogrāfiskajā vietā tas ir ārkārtīgi svarīgi. Zemessardzes būtība, tas ir brīvprātīgs tautas formējums, kas sākotnēji Latvijai kļūstot neatkarīgai veidojās, lai sargātu šo valsti un tas joprojām ir. Visiem iedzīvotājiem ir iespēja kļūt par zemessargiem galu galā, visiem pilsoņiem.

Daniels, Kaspars, Vilnis un Kristaps cīņas un sporta kluba “2K” pārstāvji no Rīgas

Agrāk es dienēju Nacionālajos Bruņotajos spēkos 2. kājnieku bataljonā un šis kungs pašlaik vēl dienē. – Grūtākais bija skriet no punkta līdz punktam.– Jā, tas gan, visu laiku skrējām.– Neorientējamies pilsētā, tāpēc mums bija diezgan pagrūti. – Ja pat līdz Preiļiem tiek mēroti ceļi un cilvēki brauc un aktīvi piedalās, tad arī, lai citās pilsētās dara to pašu! – Viennozīmīgi jā.

Cīņas un sporta kluba “2K” komanda kļuva arī par sacensību uzvarētājiem aptuveni piecas stundas ilgo distanci mērojot trīs stundu laikā. Izaicinājuma “Kājnieki” idejas autori ir Zemessardzes 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljons un pērn sacensības notika Līvānos, bet nākamgad tās iecerēts organizēt Krāslavā. Tāpat līdz ar sacensībām Preiļu pilsētas centrālajā laukumā bija skatāma arī tehnikas un ekipējuma izstāde, notika koncerts un taktisko uzdevumu paraugdemonstrējumi.

Dalies:

Skolēniem sācies eksāmenu laiks

Zirgu parāde Balvos

Līdzīgi raksti