Domā par piespiedu sabiedriskā darba rezultātu uzlabošanu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 15 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Sabiedriskais piespiedu darbs ir visbiežāk piemērotais sods Latvijā, taču Valsts probācijas dienestā atzīst – bieži vien sodītie mehāniski atstrādā noliktās stundas un turpina pārkāpt likumu. Lai šo tendenci mazinātu, šobrīd tiek domāts par to, ka šādas piespiedu darba stundas vairs netiks piešķirtas tik plaši, tā vietā rosinot stingrāku soda veidu. Un tas, iespējams, varētu attiekties arī uz dzērumā braucošiem autovadītājiem vai alimentu nemaksātājiem.

Ik gadu vairāk nekā 9000 personas tiek sodītas ar sabiedrisko darbu. Kādam tās ir 100 stundas, kādam krietni vairāk, kādam mazāk – atkarībā no pārkāpuma. Pārsvarā tie ir vīrieši, kuri vadījuši auto reibumā; par uzturlīdzekļu nemaksāšanu, kā arī par zādzībām.

Inta Lempa VPD Latgales reģ. Rēzeknes nod. vadītāja, vadošā probācijas speciāliste

Sabiedriskajos darbos klienti, protams, strādā teritoriju labiekārtošanas darbos. Sabiedrisko darbu viņi veic savā brīvajā laikā no darba un mācībām. Jā, tas ir bez atalgojuma, bet tā ir iespēja viņam parādīt sevi, ka viņš var mainīties.

Taču statistika rāda, ka ievērojama daļa no sodītajiem pēc piespiedu darbu veikšanas savu uzvedību nemaina.

Ilona Linde Valsts probācijas dienesta vadītāja vietniece funkciju jautājumos

Ja mēs atkal paskatāmies uz 2022.g., tad no šiem 9485 cilvēkiem 35% gadījumu, kas ir ļoti daudz, sabiedriskais darbs ir piemērots trīs četras piecas un pat vairāk reižu pēc kārtas. Un rekordists mums ir cilvēks, kuram sabiedriskais darbs ir piemērots jau 16 reižu pēc kārtas. Ir situācija, kad šis sods nav atbilstošs konkrētam gadījumam un ir nepieciešams jau cits darba saturs darbā ar šo cilvēku.

Latvijā ir vairāk nekā 900 iestādes, kurās sodītie pilda sabiedrisko darbu. No tām Latgales reģionā – aptuveni 230. Rēzeknes Dzīvnieku patversme ir viena no šādām iestādēm.

Artis Škinčs Rēzeknes dzīvnieku patversmes pārstāvis

Slauka, vāc, mazgā – ko pasakām, to dara. -Cik atbildīgi izturas pret darbiem un vai nāk un izpilda tās savas stundas? -Jā, visu izdara. Gan brīvdienās, gan darba dienās.

Tomēr Valsts probācijas dienestā norāda – sabiedriskais darbs vien neveiks pietiekamas korekcijas: tas neparedz strādāšanu ar cilvēku domāšanas, uzvedības un attieksmes maiņu.

Inta Lempa VPD Latgales reģ. Rēzeknes nod. vadītāja, vadošā probācijas speciāliste

Ļoti liela loma šajā gadījumā ir videi, kur šis cilvēks dzīvo, tiem cilvēkiem, kas ir blakus, vai viņš saņem kādu atbalstu. Vai vispār viņam ir kādi mērķi. Tādēļ arī, nu, varbūt viņam atkārtojas šie te likumpārkāpumi.

Šobrīd likums paredz četrus soda veidus: jau minētais piespiedu darbs, naudas sods, brīvības atņemšana un no pērnā gada sākuma arī probācijas uzraudzība.

Ilona Linde Valsts probācijas dienesta vadītāja vietniece funkciju jautājumos

Pašreiz saskaņā ar pārejas noteikumiem krimināllikumā šo jauno pamatsodu ‘probācijas uzraudzība’ var piemērot attiecībā uz bērniem par jebkuru nodarījumu, attiecībā uz pieaugušajiem – tikai par septiņiem noziedzīgiem nodarījumu veidiem.

Lai palielinātu šādu probācijas darbu lietderību, tiem, kuriem atkārtoti draudētu piespiedu darbs, varētu piešķirt stingrāku sodu – viņiem nāktos apmeklēt uzvedības korekcijas programmas, vēl iespējams arī, kā būs piespiedu atrašanās noteiktā laikā dzīvesvietā.

Ilona Linde Valsts probācijas dienesta vadītāja vietniece funkciju jautājumos

Tieslietu ministrijā tiek virzīta iniciatīva par atteikšanos no nosacītas notiesāšanas vienlaikus paredzot paplašināt iespēju piemērot šo jauno pamatsodu pilnā apjomā.

Jau šobrīd šāds stingrāks soda veids – probācijas uzraudzība – ir paredzēts par vairākiem noziegumiem, bet tagad šo sodīto loku varētu paplašināt. Tādējādi iecerēts mazināt to personu skaitu, kuras atkārtoti veic piespiedu sabiedriskos darbus, taču pēc tam turpina pārkāpt likumu.

Dalies:

z/s “Liepkalns” saņem Latvijā pirmo ilgtspējas sertifikātu

Skolēniem sācies eksāmenu laiks

Līdzīgi raksti