z/s “Liepkalns” saņem Latvijā pirmo ilgtspējas sertifikātu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 12 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Lauksaimniecība ir viena no kritiskākajām nozarēm cīņā pret klimata pārmaiņām, turklāt augsne ir otrā lielākā oglekļa krātuve uzreiz aiz okeāniem. Lai turpmāk mudinātu lauksaimniekus īstenot videi draudzīgāku saimniekošanu, visā Baltijā ieviests projekts par ilgtspējas sertifikātu piešķiršanu un nupat Latvijā pirmais šāda veida ilgtspējīga lauksaimnieka sertifikāts pasniegts graudaugu audzētāju saimniecībai “Liepkalns” Rēzeknes novadā.

Bioloģiskajai zemnieku saimniecībai “Liepkalns” ir savs videi draudzīgs stāsts un īpaša misijas apziņa, tieši tādēļ tā saņēma Latvijā pirmo Ilgtspējīga lauksaimnieka sertifikātu. Tas paredzēts tiem zemniekiem, kuri saimniekošanā ievieš atjaunojošas lauksaimniecības prakses, ko izvērtē ar satelītattēlu pārvaldības programmatūru, gan apmeklējot saimniecību klātienē.

Aleksejs Danilins z/s “Liepkalns” saimnieks

Mēs esam arklu vietā iegādājušies rugaines kultivatoru, tātad mēģinām strādāt ar minimālu augsnes apstrādi un tad traktors mums ir uz visām četrām dubultām riepām, līdz ar to mēs varam agrāk tikt uz saviem tīrumiem un neblietējot augsni ar vienu piegājienu, ar jaunas sējmašīnas palīdzību, kurai ir trīs bunkuri, mēs varam reizē sēt gan pamata kultūru, gan bioloģisko organisko mēslojumu likt tieši pie auga.

Saimniecība atrodas Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā, dibināta 1991. gadā un šobrīd tā ir aptuveni 250 hektārus liela, jau vairākās paaudzēs šeit dzīvojuši arī Alekseja Danilina senči.

Aleksejs Danilins z/s “Liepkalns” saimnieks

Mans vectēvs iedvesmojoties no vecas muižas liepu stādījumiem arī nosauca par “Liepkalnu”. Pieturamies pie stabilām kultūrām, kuras var bioloģiski par sevi pacīnīties, tie ir rudzi, ziemas kvieši, auzas un priekš augu maiņas un priekš tā, lai sev atvieglotu sējas periodu un novākšanas, mums vēl ir griķi.

Alekseja sieva Jūlija no griķiem ražo veselīgu pārtiku, nereti uzņem visos arī tūristus. Lai saņemtu ilgtspējas sertifikātu, saimniecībām divu gadu laikā jāizpilda 10-12 kritērijus, piemēram, jādigitalizē atskaites, jāsamazina emisijas, jānodrošina ikgadēju augu rotāciju.

Diāna Līva uzņēmuma “eAgronom” agronome

Varbūt izaicinājums ir vairāk šī te organiskā mēslu apsaimniekošana, bet vērtējot to, kādas emisijas īstenībā no šiem organiskajiem mēsliem rodas dabā, tad būtībā mēs prasām samērīgas lietas. Ir jānodrošina, piemēram, veģetācijas indekss, tātad, lai lauki būtu nosegti arī ziemas periodā. Piemēram, arī tāds punkts par augu aizsardzības līdzekļu lietošanas nepalielināšanu vai samazināšanu.

Tāpat ir jābūt vēlmei atjaunot tehniku. Tā ir ļoti dārga, tāpēc galvenā sertifikāta priekšrocība ir izdevīgāki aizdevumu un līzingu finansēšanas nosacījumi.

Rolands Zeltiņš Swedbank Uzņēmumu apkalpošanas daļas Lauksaimniecības virziena vadītājs

Viņam nākošos divus gadus investīcijas šajā gadījumā lauksaimniecības tehnikā ir ar 0% likmi un ir jāmaksā tikai airbors. Tas arī naudas ziņā saimniekam ir liels atspaids.

Aktīvāku lauksaimnieku iesaisti videi draudzīgā saimniekošanā bieži vien arī kavē tieši tam nepieciešamie lielie ieguldījumi un tāpēc pērnā gada nogalē visā Baltijā sākts projekts par ilgtspējas sertifikātu ieviešanu.

Diāna Līva uzņēmuma “eAgronom” agronome

Ja mēs skatāmies varbūt uz Latvijas fona, mēs redzam izaicinājums, jo īpaši reģionos, kur ir intensīva ražošana, tur, pieņemsim, pat, ja lielāko daļu varētu izpildīt, tad ir kāds punkts, kas tomēr rada grūtības. Savukārt, Igaunijā šīs saimniecības nereti ir jau jaukta tipa saimniecības, nereti ir arī bioloģiskas saimniecības.

Rolands Zeltiņš Swedbank Uzņēmumu apkalpošanas daļas Lauksaimniecības virziena vadītājs

Pirmais šāds ilgtspējas sertifikāts droši vien ir tas pats, kas pirmais elektromobilis Latvijā vai ciemā, kad visi skatījās, kas tas ir, kā to dabūt un šobrīd jau tā liekas tāda diezgan pašsaprotama prakse, ka mēs pilsētā redzam daudz elektromobiļus. Tieši tas pats ir ar saimniekošanu. Mēs runājam par nākotni kopumā, par to, ko mēs atstāsim nākamajām paaudzēm, kāda paliek mūsu daba.

Pagaidām ilgtspējas sertifikāti paredzēti augkopības saimniecībām un tām, kur viens no darbošanās virzieniem ir tieši augkopība, taču projektam attīstoties tiks domāts arī par atbalstu pārējiem saimniekošanas veidiem.

Dalies:

Simboliskais Kurpinīku krucifikss ir atjaunots

Domā par piespiedu sabiedriskā darba rezultātu uzlabošanu

Līdzīgi raksti