Simboliskais Kurpinīku krucifikss ir atjaunots

Autors: Inese Brīvere - 11 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Trešās atmodas gados latgaliešiem nozīmīgo, populārāko Kurpinīku krucifiksu zemnieks Osvalds Salmanis atjaunoja. Ilgus gadus tas ne vien kalpoja par lūgšanu vietu maija dziedājumos, bet arī tika iekļauts filmas “Cilvēka bērns” sižetā. Tomēr 2021. gadā vētras laikā koki radīja bojājumus krucifiksa nojumei, salaužot tā jumtu. Nule krucifiksa jumts, kolonnas, grīda un Kristus figūra ir atjaunota.

Rakstnieka Jāņa Klīdzēja 109.dzimšanas dienas reizē Rēzeknes novada Kurpinīkūs tika atjaunots krucifikss, kas reiz atradies Klīdzēju dzimtas māju pagalmā. Tas ir viens no atpazīstamākajiem Latgalē, dēvēts arī par “Boņuka krustu”, jo tieši šajā vietā filmēta viena no aizkustinošākajām ainām Jāņa Streiča filmā “Cylvāka bārns”. Te pēc 30 gadiem ieradās arī pats režisors, lai atcerētos, kā viss sākās.

Jānis Streičs režisors

Redzu, kā sakopta vieta, daudzās vietās daudz labāk ir. Nāk prātā tas optimisms, kāds bija Latvijā toreiz, Latgalē. Nu jauna dzīve, tas bija tāds pacēlums! Taisni pa šo ceļu kaut kur toreiz veda tāds Malta uzņēmējs un pie Zundas aizveda uz mājām. Bija neaizmirstama nakts. Mēs trīs cilvēki, praktiski runājam par nākotni, kas būtu jādara Latvijai. Un galvenais, ka jādara, nevis kaut kādu politiku, nē! Kādu darbu, kā Latgale varētu tikt pie pārticības.

Nenoliedzami, darāmā Latgalē vēl daudz. Režisors skumst par tiem cilvēkiem, kas vairs nav kopā ar mums, bet ir patiess un atklāts savā ticībā, atminoties, ka arī pašam bērnības gados ne reizi vien nācies doties pie krucifiksa ceļmalā lūgties un vilkt značkas ar padarāmo uzdevumu. Tagad pēc tik gariem gadiem daudz kas ir mainījies, bet ticība un nepieciešamība ceļā vērsties pie dieva ir palikusi.

Lilita pasākuma apmeklētāja

Mēs parasti Rikavā gājām lasīt maija lūgšanas. Tagad diemžēl vairs ir ļoti maz cilvēku un tās lūgšanas lasām mājās.

Veronika pasākuma apmeklētāja

Sevišķi šajos laikos, ka ir tik daudz ar tādu skepsi, ar tādu neticību, neticīgu vispār cilvēku, bet lai to pārvarētu, lai cilvēks labāks būtu. Vajag lūgties!

Latgale ir vienīgais reģions Latvijā, kur sastopami krucifiksi ārpus baznīcas, sakralizēdami lauku ceļmalas un krustojumus. Kaut arī parasti pie tiem notiek  maija dziedājumi, krucifikss ir simbols, pie kura var lūgties jebkurā laikā.

Monvīds Švarcs Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs

Mūsu novads ir pietiekoši bagāts ar tādām svētvietām, ar krucifiksiem, ar ceļmalas krustiem un tā tradīcija arī pateicoties gan draudzēm, gan arī sādžu cilvēkiem, tiek saglabāta. Tas ir tas zīmīgais, ka tiešām filma “Cilvēka bērns” ir filmēta pie šī krucifiksa un daudzas svarīgas lietas caur Boņuka muti pateiktas mums un nākošajām paaudzēm. Un jāsaka, ka šodien tiešām labu cilvēku bērni pulcējas kopā, jo mums ir daudz, daudz jāmācās. Un pirmā lieta, ko arī tēvs Rinalds teica ir jāmācās iet kopā, būt kopā un darīt kopā.

Kurpinīku krucifikss nav masu pasākumu un svētku svinību vieta. Pēc atjaunošanas darbiem tam līdzās filmas “Cilvēka bērns” komanda iestādīja jaunu ozolu, savukārt otrajā pusē – boņuku jaunā paaudze iedēstīja arī savu kociņu, kas izauguši kopā izveidos kuplu vainagu virs svētvietas, stiprinot to un aizsargājot. Šobrīd arī notiek Kurpinīku krucifiksa iekļaušana valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.

Dalies:

RMDV apbalvo gleznošanas konkursa laureātus

z/s “Liepkalns” saņem Latvijā pirmo ilgtspējas sertifikātu

Līdzīgi raksti