RMDV apbalvo gleznošanas konkursa laureātus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 11 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola regulāri organizē konkursus profesionālo skolu audzēkņiem, taču pirmo reizi topošie mākslinieki aicināti gleznot darbus par Eiropas vērtībām un izaicinājumiem. Audzēkņi no visiem Latvijas reģioniem gleznās atainoja gan gan kara un propagandas nodarīto postu, gan sociālo tīklu ietekmi ikdienā, klimata pārmaiņas, dzimumu līdztiesību, gan arī ļoti personīgas pārdomas. Eiropas dienā apbalvoti konkursa laureāti un atklāta krāšņa ceļojoša gleznu izstāde.

Ar performanci, kurā gleznas it kā atdzīvojas, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā sveikti gleznošanas konkursa dalībnieki no visas Latvijas. Tieši Eiropas dienā sumināti laureāti un galveno balvu – lidojumu uz Briseli, lai iepazītu Eiropas Parlamentu un muzejos apskatītu izcilāko mākslinieku darbus, ieguva Jāņa Rozentāla Mākslas skolas audzēkne Marija Timofejeva no Rīgas.

Marija Timofejeva MIKC NMV Jāņa Rozentāla Mākslas skolas 2. kursa audzēkne

Sēžot tur es cerēju, ka es neuzvarēšu, jo es negribēju tieši runāt. Labdien! [paskatās kamerā] Bet nē.. es esmu ļoti, ļoti priecīga un esmu pat lepna par sevi.

Marija zīmē un glezno jau kopš bērnības, arī nākotnē sevi redz kā mākslinieci un konkursa darbā ar nosaukumu “Stikla griesti” izceļ dažādas sociāla rakstura problēmas sabiedrībā.

Marija Timofejeva MIKC NMV Jāņa Rozentāla Mākslas skolas 2. kursa audzēkne

Tu vari būt cik vien tu vari būt bagāts, skaists, bet tomēr kaut kādā dzīves periodā tu sastapsies ar tiem “Stikla griestiem”. Latvijā ir problēmas ar minoritātēm, ar seksualitāti un visas tās problēmas arī atspoguļojas tajos stikla griestos, ka mums saka, ka mēs varam būt jebkas dzīvē, taču tā pagaidām Latvijā vēl nav. Mākslinieki, manuprāt, ir tieši tie cilvēki kuri varētu to izmainīt.

Agra Ritiņa RMDV Mākslu programmas vadītāja

Aizskar šī laikmeta tādas sāpīgākās lietas. Nosaucām “Ne-Patiesības”, šeit jaunieši var runāt par šīm globālajām lietām, gan par ekoloģiskām lietām, gan par globālo sasilšanu, Ļoti daudzi risina šo arī šobrīd kara tēmu, kur notiek tiešām šī vārda spēle, kā mēs zinām, propaganda, cik ļoti vienu lietu var pasniegt ļoti dažādi. Citi atkal ņem šo tēmu vieglāk.

Pavisam gleznošanas konkursam saņemti 34 darbi no 11 profesionālās vidējās izglītības iestādēm un tām skolām, kura var apgūt mācību priekšmetu “gleznošana” visos Latvijas reģionos. Darbus vērtēja žūrija. Dalību un savu izaugsmi atzinīgi vērtē arī nominācijas “Par meistarīgu tehnikas pielietojumu” ieguvēja Jete Kļaviņa no Madonas puses.

Jete Kļaviņa RMDV programmas “Apģērba dizains” 2. kursa audzēkne

Noteikti dod daudz pieredzi, man daudz sajūsmas bija šajā konkursa laikā. Noteikti nedomāju, ka es tikšu tālāk, bet acīmredzot, bija vērts. Mani vairāk apģērba dizains interesē, es gleznoju brīvajā laikā, kad tiešām ir iedvesma un tā, bet šis mākslas darbs bija vienīgais, kurš bez iedvesmas tika radīts un viņš acīmredzot ir vislabākais!

Māris Čačka Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs

Ir interesanti novērot katrā Latvijas Profesionālajā Mākslas skolā, vidusskolā šo te rokrakstu attīstību, rokrakstu pārmantojamību, kas ir gana būtiski, lai veidotu mūsu kultūras identitāti. Kopumā caur vizuālo mākslu šis te konkurss ar tādu neordināru varbūt nosaukumu pirmajā mirklī tomēr izaicināja jauniešus savādāk paskatīties uz lietām. Žūrijā kopā ar Madaru Kvēpu un Daigu Krūzi bija lieliski sastrādāties atrodot to vienoto kopsaucēju nosakot gan diploma saņēmējus un vienbalsīgi bez kaut kādiem pārpratumiem arī nominējot laureātu, kurš dosies uz Briseli.

Visi konkursantu darbi apkopoti ceļojošā izstādē, kas turpmākā mēneša garumā būs skatāma konkursa organizatoru mājās – Rēzeknē, bet turpmāk ceļos arī uz dalībnieku skolām.

Agra Ritiņa RMDV Mākslu programmas vadītāja

Pats būtiskākais ir šī domas estētika, ko jaunieši pauž un mēs arī nominācijās paredzējām gan par huligānisku izpausmi, gan par savu brīvo, gan par estētisko, respektīvi, māksla iekš tā ir skaista, ka tā var būt ļoti dažāda, spēlē uz dažādu auditoriju, uz dažādām emocijām, Citreiz skatītājs skatās un viņš jūt, kā viņā mostas kaut kādas emocijas. Tad, man liekas, tas mākslas darbs ir izdevies.

Māris Čačka Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs

Kultūra un vizuālā māksla kā valoda ir viena no Eiropas vērtībām, ko mēs saprotam visi un saprotam arī ar sirdi un tas ir brīnišķīgi, ka šādā dienā šādā formātā mēs varam Eiropas dienu atzīmēt – arī cildinot tos talantus, katrs ir uzteicams audzēknis, kurš izvēlas šo arī ne tik vienkāršo mākslas ceļu, dizaina ceļu, lai sevi attīstītu un pilnveidotu un veidojot mūsu visātrāk atpazīstamo caur šo vizuālo pusi arī Latvijas tēlu tālāk pasaulē.

Labāko gleznojumu fotogrāfijas un apraksti būs iekļauti arī Europe Direct Austrumlatgalē 2024. gada kalendārā, tāpat konkursa laureātei līdzi uz Briseli dosies divi pedagogi. Savukārt, jau rīt – 10. maijā – Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā viesosies un aicinās uz sarunām zīmola “CupOfTherapy” dibinātāji no Somijas.

Dalies:

Pasniegti Preiļu novada pašvaldības apbalvojumi “Gada balva nozarē”

Simboliskais Kurpinīku krucifikss ir atjaunots

Līdzīgi raksti