Skolotājas profesija kā dzīves aicinājums

Autors: Beatrise Borise - 9 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Šodien, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 33. gadadienā, Rīgas pilī piešķirti augstākie Latvijas valsts apbalvojumi 104 personām. Viena no tām ir Balvu novada Baltinavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, novadpētniece Valentīna Kaša. Skolotājas darba stāžs ir vairāk nekā 40 gadu. Paralēli daudz laika veltīts savam hobijam – dzimtā novada vēstures izpētē.

Būt par pedagogu ir mans dzīves aicinājums un citā amatā es sevi neredzu – tā par profesijas izvēli saka skolotāja Valentīna Kaša. Šobrīd Valentīna ir latviešu valodas un literatūras skolotāja pamatskolas klasēs Balvu novada Baltinavas vidusskolā. Pirms tam darba gaitas ritēja Briežuciema pamatskolā un Stacijas pamatskolā. Šis ir jau 42. gads kopš skolotāja Valentīna Kaša stāv klases priekšā.

Valentīna Kaša latviešu valodas un literatūras skolotāja, Atzinības krusta saņēmēja

Man ļoti patīk darbs ar bērniem. Ar radošiem bērniem. Ja nu tikai būtu jēdzīgs kompetenču projekts un ja nu būtu mācību līdzekļi, kuru manā priekšmetā varbūt tie ir 10%, ja kaut kas ir. Viss pārējais ir atbilstoši sasniedzamajiem rezultātiem jāmeklē pašam, tāpēc nereti darba diena beidzas vēlu pēc pusnakts. Es pie katra mazumiņa viņus palielu, iedrošinu, nu, lai viņiem nenosistu to vēlēšanos darboties. Un saku tā – ja dara, nu, nebūs nesekmīgas atzīmes.

Līdztekus skolēnu mācīšanai Valentīna Kaša daudz laika velta dzimtā Balvu novada vēstures pētīšanā. Tas esot hobijs, kas aizsākās jau skolnieces vecumā un kas vainagojies ar divām izdotām grāmatām. Latvijas Neatkarības atjaunošanas svētku nedēļā par ieguldīto darbu skolotāju Valentīnu Kašu godināja Baltinavas vidusskolas kolektīvs.

Valentīna Kaša latviešu valodas un literatūras skolotāja, Atzinības krusta saņēmēja

Nereti man saka – nu kad tu, Vaļa, to visu dari un kāpēc tu to dari? Es parasti ar pretjautājumu. Es saku – jums ir vaļasprieks? Jā, nu ir. Saku – nu, tā es izskaidroju savu. Jo man nu neviens to neliek, tas arī nav mans maizes darbs. Daudz plašāks darba lauks bija tieši pēc 1991.g., kad Latvija atguva savu neatkarību. Tad tika atvērti arhīvi. Un tad es ieraudzīju citu vēsturi. Tādu, kādu mums skolā nemācīja. Un iesāku ar represēto lietām. Sāku ar Briežuciema pagastu un tad arī aizgāju ar visu Balvu novadu.

Valentīna Kaša ir arī starp tām 104 personām, kas šodien saņem augstāko Latvijas valsts apbalvojumu – Atzinības krustu. Apbalvojumam skolotāju pieteikusi kolēģe, Baltinavas vidusskolas direktora vietniece, tā sagādājot negaidītu pārsteigumu un pamatīgu šoku.

Valentīna Kaša latviešu valodas un literatūras skolotāja, Atzinības krusta saņēmēja

Tad, kad es aizgāju uz pastu un pastniece man dod vēstuli tādā lielākā aploksnītē, nu, es saku paldies, bet, nu, tā kā pašlaik it kā ne no kā negaidu. Nu labi, atnācu uz skolu, izvelku no somas, skatos – Valsts prezidenta kanceleja. Domāju – a kas tagad?! Man nekāda sakara ar prezidenta kanceleju nav! Nu, vot, tad es atvēru, tad es izņēmu, tad es ļoti ilgi nevarēju no tā visa atjēgties.

Lielākā motivācija neapstāties mācīt bērniem latviešu valodu un literatūru, gan turpināt izzināt dzimtā novada vēstures līkločus ir līdzcilvēku, bet jo īpaši ģimenes atbalsts. Tāpēc, ja būtu iespēja pašai kādam piešķirt augstāko valsts apbalvojumu, Valentīna Kaša apbalvotu savu novadnieku – autobusa šoferi Normundu.

Valentīna Kaša latviešu valodas un literatūras skolotāja, Atzinības krusta saņēmēja

Es arī ļoti bieži ar skolnieku autobusu braucu uz mājām. Un tad nereti bērni izklaidīgi. Autobusam jāiet projām, kāda nav. Normunds iet un visus meklē! Un tad es viņam tā ar labvēlīgu smaidiņu saku – Normund, es tev par šito tavu darbu piešķirtu Triju Zvaigžņu ordeni!

Dalies:

Dāvids Rubens – talantīgs jaunietis no Rudzātiem

Lielākajās valstpilsētās 9. maijā pasākumi nenotiks

Līdzīgi raksti