Lielākajās valstpilsētās 9. maijā pasākumi nenotiks

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Tāpat kā pērn arī šogad 9. maijā – Eiropas dienā – iedzīvotāji aicināti godināt to karavīru un civiliedzīvotāju piemiņu, kas dzīvību zaudējuši karā Ukrainā. Daugavpils, Rēzeknes un Liepājas pašvaldības gan atsevišķus piemiņas pasākumus neorganizēs un cer, ka arī tā dēvētās “Uzvaras dienas” svinētāji strikti ievēros likumā noteikto kārtību: nepulcēsies un individuāli apmeklēs tikai karavīru apbedījumu vietas.

Liepājas, Daugavpils un Rēzeknes pilsētās ir salīdzinoši liels iedzīvotāju īpatsvars, kas 9. maiju uzskata par tā dēvēto “Uzvaras dienu”. Un tieši šajās pašvaldībās nekādi īpaši piemiņas pasākumi par godu Ukrainai nenotiks. Kāpēc nē – to pašvaldību pārstāvjiem intervijās pamatot ir grūti. Šāda veida iniciatīvas vienkārši neesot bijušas ne no darbiniekiem, ne iedzīvotājiem.

Didzis Jēriņš Liepājas domes izpilddirektora vietnieks

Kā ar Ukrainas kara upuru piemiņu? Liepājā nav nekas paredzēts? – Nav šādi pasākumi pieteikti, tā ka visdrīzāk tie arī nebūs. – Arī signāli nav saņemti, ka kaut kur kaut kas briestu? – Nav patreiz tādas informācijas.

Oskars Lustiks Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Komunikācijas nodaļas pārstāvis

Nē. Īpaši nav novērots, tas varbūt jau kā rādītājs tāds, ka cilvēki tomēr ir pieraduši pie šīs situācijas un ļoti, ļoti demokrātiski, ļoti, ļoti kārtīgi uzvedas kontekstā ar to visu 9. maiju. Tāda oficiāla no pašvaldības puses nebūs, nav plānots, bet likuma kārtībā tomēr jāievēro drošības visi noteikumi.

Nupat gan misēklis gadījies Daugavpils mēra Andreja Elksniņa ierakstā sociālajos tīklos. Viņš aicināja iedzīvotājus doties uz piemiņas vietām, neprecizējot, ka šobrīd likumā noteikts: bez konkrētas varas simbolikas individuāli var apmeklēt tikai apbedījumu vietas.

Andris Zellis Valsts policijas priekšnieka vietnieks

Mēs monitorējam situāciju par to, kas notiek Latvijā gan publiskā vidē, gan arī interneta resursos. Es ceru uz to, ka Elksniņa kungs šajā gadījumā ir nedaudz sajaucis frāzes varbūt komunikācijā, es ceru, ka viņš ir domājis šīs piemiņas vietas tieši tā ar apbedījuma vietām. Ir iespēja to darīt individuālā kārtā nepulcējoties – apbedījumu vietās. Tādas ir katrā teritorijā.

Izklaides pasākumi, gājieni, piketi, sapulces vai cita veida pulcēšanās saistībā ar atbalstu Krievijas agresijai ir aizliegti. Taču vēl tikai tuvojoties 9. maijam ik pa laikam demontēto Padomju varu slavinošo pieminekļu vietās redzami ziedi un deg sveces. Šāda rīcība gan paredz administratīvo atbildību.

Aleksandrs Linkevičs Daugavpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks

Nav novērots, lai tas būtu kaut kādi masu tādi gājieni, tur šur parādās kaut kas, bet tas nav tādā izteiktā veidā. Šad tad parādās kaut kādas puķes pie skvēra slavai, kur nojaukts piemineklis, šad tad parādās arī kāda puķe arī tur pie kapiem.

Andris Zellis Valsts policijas priekšnieka vietnieks

Mēs uzraudzīsim arī to, lai nenotiek šie publiskie pasākumi, kas ir pretēji valsts interesēm un, kas ir vērsti arī uz sabiedrības šķelšanu, nepatiesu vēstures interpretāciju.

Tuvojoties 9. maijam, Valsts policija un citas drošības institūcijas strādās pastiprinātā režīmā, jo īpaši tajās vietās, kur pērn demontēti vairāki desmiti Padomju varu slavinoši pieminekļi.

Didzis Jēriņš Liepājas domes izpilddirektora vietnieks

Jāievēro par simbolu lietošanu, kurus nedrīkst lietot: ne nacisma, ne Padomju laika simbolus un vēl viena lieta, kas arī ir noteikta likumā, par uguņošanu. Noteikti arī uguņošanas gadījumus pieskatīs.

Aleksandrs Linkevičs Daugavpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks

Vismaz pagaidām nekas neliecina par to, ka notiktu kaut kas ārkārtējs. Mēs vienmēr esam gatavi tam, lai reaģētu uz jebkādu situāciju un cerēsim, ka cilvēki ar sapratni to visu uztvers un arī labprātīgi un godprātīgi pavadīs šo dienu.

Andris Zellis Valsts policijas priekšnieka vietnieks

Tā ir priekš Latvijas savā ziņā tāda atkārtota okupācija un aneksija Padomju Savienības sastāvā. Mums ir pamats uzskatīt, ja cilvēks iet pie šāda te nojauktā Padomju Savienības slavinošā objekta, tad viņš slavina gan šo objektu, gan militāro agresiju. Protams, ka šajā dienā ir atļauti visi tie pasākumi, kas solidarizējas ar Ukrainu, pieminot arī Ukrainas karā bojāgājušos cilvēkus.

Tāpat 9. maijā var notikt arī visi Eiropas dienai veltītie tematiskie pasākumi. Savukārt par totalitāro režīmu, militārās agresijas un noziegumu simbolu izmantošanu publiskā telpā paredzēta administratīvā atbildība, par kara noziegumu attaisnošanu – arī kriminālatbildība.

Dalies:

Skolotājas profesija kā dzīves aicinājums

Septiņgadīgā Justīne Reinikova joprojām nav atrasta

Līdzīgi raksti