Latgalē vēlas aristokrātisku un laimīgu Valsts prezidentu

Autors: Beatrise Borise - 1 maijs, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Prezidents ir mūsu sabiedrības spogulis un tikai mainoties mums pašiem mainīsies arī valsts augstākās amatpersonas vērtības – uzsver Latgalē uzrunātie viedokļu līderi. Viņi ļoti cer, ka nākamais Valsts prezidents būs spēcīgs komandas vadītājs, biežāk uzņemsies iniciatīvu, spēs pamatot sabiedrībā nepopulārus viedokļus, kā arī būs vienkāršs un laimīgs cilvēks.

Ilona Kangizere dzīvo tuvu Baltkrievijas robežai, vada senioru deju kolektīvu, kā arī saimnieko reģionā populārā tūrisma objektā – Laimes muzejā. Tieši Krāslavas novadu un Laimes muzeju Indrā savā pirmajā reģionālajā vizītē pirms četriem gadiem apmeklēja pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits.

Ilona Kangizere Laimes muzeja Indrā” vadītāja

Paldies Dievam, ka Indra tas ir Latvijas sākums. Mēs bijām pirmais punkts, kuru viņš apmeklēja. Man ļoti patika šis cilvēks, jo viņš ļoti gudrs, ar labu humora sajūtu tādu, ļoti labi runā.

Ilona uzskata, ka prezidentam jābūt līderim, lielam savas valsts patriotam ar principiem.

Ilona Kangizere Laimes muzeja Indrā” vadītāja

Latvijas bagātība tā ir tauta un tauta dzīvo ne tikai Rīgā, tā dzīvo arī pierobežā, arī Krāslavā, Indrā un Kolkā. Pierobežā dzīvo cilvēki un mēs esam aktīvi un mēs esam savas zemes patrioti. Latvijas sabiedrība, Latvijas tauta – tā ir ļoti attīstīta kopiena. Jā, es saprotu, ka ir kādi korupcijas gadījumi, ir kaut kādi pārkāpumi un tā tālāk un tā tālāk. Mēs nevaram atļaut kādu vardarbību, kādu nedemokrātisku uzvedību, kādu pret cilvēka tiesisku uzvedību.

Viņa arī norāda uz kādu līdz šim neizskanējušu kritēriju – laimi.

Ilona Kangizere Laimes muzeja Indrā” vadītāja

Vēl viena tāda nianse, ko es gribētu redzēt prezidentā, lai viņš būtu laimīgs, Mums jau bija gan sportists, gan ārsts, gan filologs, gan jurists, varbūt pienāks laiks, kad varētu būt laimīgs cilvēks un mēs visi varēsim būt nedaudz laimīgāki.

Prezidentam noteikti jābūt ar stingru nostāju un pamatotu viedokli jebkurā vidē un situācijā. Tā sarunā par to, kādas īpašības vai rīcība raksturo ideālu līderi, saka Ingars Gusāns. Viņš ir mūziķis “Sovvaļnīks”, kas spēlē un dzied kopā ar dēlu, gan citiem jauniešiem Rēzeknes novada Nautrēnu pagastā, darbojas kultūras namos pie skaņu pults un ir arī pētnieks Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

Ingars Gusāns mūziķis “Sovvaļnīks”, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieks

Es gribu lai prezidents/prezidente ir… lai es viņu redzu un jūtu. Tas nozīmē, ka es gribu just viņu medijos, sociālajos tīklos, es gribu labos darbus. Tam jābūt redzamam, jūtamam un noteikti ar labu komandu. Tauta caur tiem simts cilvēkiem ir tālāk tevi ievēlējusi, tev jāprot atstāt patīkamu, labu, nosvērtu, gudru iespaidu.

Vēl kritēriji, kas izskan Latgales viedokļu līderu pārdomās – šarms, spēja pārliecināt un uzrunāt visu sabiedrību. Arī šajā reģionā apzinās: ideālu kandidātu atrast nav un nebūs iespējams.

Ingars Gusāns mūziķis “Sovvaļnīks”, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieks

Skaidrs, ka gribētos, lai tas būtu ideāls, kas, protams, nav iespējams mūsdienās. Arī agrāk tas nebija iespējams. Tas ir “aristokrātiski vienkāršs”, Aristokrātiski, lai tu vari atbilstoši visur tā kā uzstāties visur, kur vajag, bet, lai tu esi pietiekami vienkāršs, lai tu būtu pieejams arī parastajai tautai.

Kritiski politiskās norises vērtē neatkarīgās teātra trupas “Kvadrifrons” aktieris Jānis Kronis. Viņš plašāk Latgalē zināms kā šī gada Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” vadītājs un keramiķu Pujātu dzimtas pārstāvis.

Jānis Kronis neatkarīgās teātra trupas “KVADRIFRONS” aktieris

Jāspēj būt gana taisnīgam tādā ziņā, ka neskatoties uz savām politiskajām simpātijām būt gana asam, ja ir nepieciešams, nemēģināt izdabāt Saeimai un valdībai. Ja ir savārīti kādi … teiksim tā – kādas nepatikšanas – tad uz tām arī reaģēt. Prezidentam ir jāpārvalda svešvalodas ļoti labā līmenī. Viņam ir jāuzņemas šī iniciatīva, viņš nevar būt inerts. Prezidentam ir jāskaidro savi lēmumi un jāpieprasa paskaidrot arī Saeimai un valdībai viņu lēmumus.

Jānis Kronis ar humoru sevi lūdz dēvēt par vadošo dīvāna ekspertu Latvijā un to arī pamato ar savu viedokli par līdzšinējiem prezidentiem.

Jānis Kronis neatkarīgās teātra trupas “KVADRIFRONS” aktieris

Protams, mēs minam visi vienmēr Vairu Vīķi-Freibergu, bet nebija arī tā, ka viņa būtu “perfektā” prezidente. Tāds prezidents vienkārši nepastāv, neviens nav perfekts. Par pēdējā laika prezidentiem katram ir ko pateikt, kas ir bijis… kur man ir nācies nokaunēties viņu vietā. Lai gan arī ar Levita kungu es saistīju tādas cerība, viņš ir kopumā man vairāk vai mazāk licis vilties. Vējonis un Andris Bērziņš – tie ir vēl atsevišķi stāsti.

Visi uzrunātie viedokļu līderi turpmāk Valsts prezidenta amatā redz arī tādu cilvēku, kas ir vērsts uz Rietumu vērtībām, ir labs orators, uzņemas iniciatīvu un rosina pārmaiņas, pat, ja tām aktīvi pretojas Saeima.

Dalies:

Vai Valsts prezidents būtu jāievēl tautai?

Latgalē noslēgušās “Podnieku dienas”

Līdzīgi raksti