Vai Valsts prezidents būtu jāievēl tautai?

Autors: Beatrise Borise - 28 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Kārtējo reizi Saeimā iesniegts pilsoņu kolektīvais iesniegums par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Aptaujājot viedokļus reģionos, noprotams, ka daļa iedzīvotāju atbalsta šādu ideju, taču nav arī skaidrības, kādēļ tas būtu vajadzīgs un kādi tad būtu kritēriji, pēc kuriem virzīt kandidātus.

Liela daļa no aptaujātajiem iedzīvotājiem visos valsts reģionos saka – jā, tautai ir jāievēl pašai savs prezidents. Bieži vien izskan kritika, ka prezidenta kandidātus izvēlas slēpti, ka tur ir politiskas aizkulises un ka valsts augstākajai amatpersonai ir daudz vairāk jāaizstāv sabiedrības intereses.

Antons krāslavietis

Protams, labāk būtu, ka tauta vēlētu prezidentu. Tad nebūtu nekādu pārmetumu, ka prezidents nav mūsu. Ja ievēl atsevišķi cilvēki, protams, ieliktnis un viss.

Silvija jelgavniece

Es tā domāju, ka jā, jo no Amerikas iesūtīti prezidenti mums neder. –Ko tas mums dos kā Latvijas tautai? –Cerēsim, ka dzīvosim labāk!

Dmitrijs daugavpilietis

Es neredzu nevienu kandidātu. Atbalstu ideju kā tādu, bet neredzu nevienu kandidātu, kurš varētu, būtu visas tautas prezidents un būtu stipra politiskā figūra.

Tomēr izskan arī šaubas par to, vai šāds solis būtu pareizs, baidoties, ka tādā veidā par prezidentu var kļūt persona, kura vienkārši ir populāra. Svarīgi ir kritēriji, kas tiek izvirzīti kandidātam.

Inese Ivāne Skrundas iedzīvotāja

Ir vajadzīgs izvērtēt, kas tie ir par kandidātiem, un noteikti ir jāizvērtē kritēriji, pēc kādiem viņus tā kā, nu, izvirza tiem kandidātiem. Vai viņi vispār tiem kritērijiem atbilst.

Gunita Bivbāne Skrundas iedzīvotāja

Jābūt ir kritērijiem. Jo, ja aizies, nu, par prezidentu jebkurš, laikam, kuram pat varbūt ir deviņu klašu izglītība, nu, laikam nebūs īsti pareizi.

Elīna liepājniece

! –Kādēļ nē? –Nu, mēs galu galā ievēlam Saeimu, lai viņi arī izlemj. Man liekas, ka tās ir nevajadzīgas izmaksas un liekas intrigas radīšana.

Šaums liepājnieks

Pagaidām laikam, nu, nē! Tauta vēl nav nobriedusi! Mums daudz sveštautieši. Nekas nebūs labs, man tā šķiet.

Jānis students no Jelgavas

Manuprāt tas nav svarīgi, jo prezidents ir tikai formāla figūra. Viņam īsti nav nekāda vara. Visa vara ir Saeimai un Ministru kabinetam. Prezidents pārstāv Latviju tikai ārpasaules darīšanās, tāpēc, manuprāt, tas nebūtu pārāk svarīgi.

Lai Valsts prezidentu varētu ievēlēt tauta, kuram turklāt būtu lielākas pilnvaras, jāgroza Satversme. Idejas par grozījumiem Satversmē, paredzot tautas vēlētu prezidentu, bijušas arī iepriekš. Piemēram, jau 2011. gadā tika savākti vairāk nekā 11 tūkstoši parakstu, taču parlaments šo ideju noraidīja.

Dalies:

Balvos aizvadīts Latgales Jauno pianistu konkurss

Latgalē vēlas aristokrātisku un laimīgu Valsts prezidentu

Līdzīgi raksti