XIX Starptautiskais tautas muzikantu saiets Vabolē

Autors: Inese Brīvere - 27 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Aprīļa nogalē Augšdaugavas novada Vabolē izskanēja Starptautiskais tautas muzikantu saiets, kas jau 19. reizi kopā pulcēja 25 izpildītājus – gan kapelas, gan solo mūziķus – tautas mūzikas instrumentu pratējus ne vien no Latgales, bet arī no kaimiņu reģioniem, Rīgas un Lietuvas. Jau tradicionāli tas sākās ar Artūra Uškāna vadīto meistardarbnīcu, nemanāmi transformējoties jestrā un sirsnīgā tautas muzikantu koncertā

Starptautiskais tautas muzikantu saiets Vabolē ir kļuvis ne vien par nemateriālās kultūras mantojuma neatņemamu sastāvdaļu, kas zūd, aizejot vecmeistariem, večerinkām un dzīvajai mūzikai godos un svētkos, bet arī priecē ar jaunām debijām un prasmi pielāgoties mūsdienu tehnoloģijām. Tāpēc klātesošie Vaboli sauc par Latgales tautas muzikantu galvaspilsētu, kur cieņā pašmācība.

Vija Pabērza Vaboles KN vadītāja

Galvenais laikam ir tas, ka viņi spēlē paši pēc dzirdes, nevis pēc notīm, iemācījušies pašmācības ceļā..02:09+03:07 Pie mums piesakās muzikanti no visas Latvijas un, ja interesē tāda vieta kā Vabole un ka brauc no Rīgas, tātad esam ieinteresējuši.

Repertuārs katrreiz skan savādāk, jo tam ir individuāls redzējums un izpildījums, tas bieži ir mantots.

Artūrs Uškāns tautas muzikants, pasākuma vadītājs

Tas, kas iemācīts no vectēva mazdēlam, no tēva dēlam utt., ir cilvēki, kas, piemēram, arī, kas sanāk, ir mācījušies no interneta, Youtoob skatījušies un mācījušies garmoņas spēlēt. Tā ka mūsu laiku tehnoloģijas arī netiek izslēgtas.

Arī meistarklases un pats saiets tika translēts tiešraidē, šādi padarot skanējumu pieejamāku plašākai auditorijai. Iesācēji te bikli un kautrīgi kāpj uz skatuves, savukārt vecmeistari to dara jau zinoši un ar gandarījumu. Vecākais dalībnieks šoreiz ir 84 gadīgais akordeonists, daugavpilietis Jāzeps Ūsāns.

Jāzeps Usāns tautas muzikants

Es vispār dziedu visu laiku, latgaliešu dziesmas un tādas dziesmas spēlēju, kā saka, kādās kāzās. Tagad nesen bijām Latviešu biedrībā, es tur sastāvu, tur arī dziedāju. Pašam interesanti! Piemēram, kādas dzimšanas dienas. Man pašam bija dzimšanas diena, neviens nedziedāja, es pats sadziedāju.

Savukārt 7.reizi atbraukusi ir mediķe Aija no Jēkabpils novada Mežāres. Aija ir ļoti radoša, dejojusi sieviešu deju kolektīvā un spēlējusi teātrī, bet tagad jau gadu pašmācības ceļā apguvusi kokles spēli.

Aija tautas muzikante

Ļoti labi, ka ir tāds draugs Youtoobe, kurš māca, un es tā arī mācos spēlēt. Mums gandrīz katru vakaru mājās notiek mēģinājumi, kā mūsu mazmeitiņa nosauca, ka mums ir muzikālā istaba un tur arī notiek viss. Katru vakaru es ņemu kokli un es esmu tai mūzikā, tautas melodijā, tiešām ir sirds lieta. Es gribu, lai tiešām cilvēki klausās tautas mūziku, mācās tautasdziesmas, dzied tautasdziesmas, piedalās brīnišķīgos pasākumos – Lieldienas, Jāņi, Dziesmusvētki. Ko viņiem tas dos? Noteikti priekš dvēseles!

Tautas mūziku Vabolē pat saietu reizēs un koncertā mācās viens no otra, tiekas un no sirds izrunājas, dzied un spēlē un noskaņojas nākamajai – nu jau jubilejas reizei.

Dalies:

Balvu teritoriālā invalīdu biedrība talko kopā ar “Latvijas Valsts mežiem”

Jezupovas Svētā Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcā atjaunoti zvani

Līdzīgi raksti