Ikonas uz munīcijas kastēm

Autors: Beatrise Borise - 27 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Ikonas uz munīcijas kastu vākiem, kas nākuši no Ukrainas frontes līnijas – Rēzeknes novadā Lūznavas muižā atklāta izstāde, kuras autori ir divi mākslinieki no kara plosītās valsts. Tas ir vēl viens veids, kā vēstīt par kara šausmām – saka izstādes veidotāji.

Pirmo ikonu uz kastes, kurā glabājās munīcijas jostas, transporta granātas un raķetes, vāka Ukrainas mākslinieks Oleksandrs Klimenko uzgleznoja jau 2014.gadā. Nepilna gada laikā kopā ar domubiedri, Ukrainas gleznotāju Sofiju Atlantovu uzgleznotas 20 ikonas. 19 no tām pašlaik apskatāmas Lūznavas muižā. Tās ir kā piedzīvoto kara šausmu transformācija mākslā jeb valodā, ko var saprast bez vārdiem.

Oleksandrs Klimenko mākslinieks no Kijivas

Ar šo izstādi, kas ir pie jums šobrīd, mēs runājam par to, ka ir nevainīgi cilvēki, kurus šobrīd nogalina. Galvenā ideja ir nāves pārvēršana dzīvībā, ko simbolizē munīciju kastes pārvēršana ikonā. Mums ļoti svarīgi, ka šis karš tiek izstāstīts caur šiem tēliem, pirmkārt. Otrkārt, es, kad gleznoju šos darbus, es ne jau vienkārši gleznoju… kastes tiek atvestas no frontes, tās piedalījās karā, tās ir liecinieki. Tās atbrauca un stāsta par šo karu.

Lielākā daļa munīcijas kastu vāku, uz kurām uzgleznotas ikonas, nākušas no Mariupoles – vienas no visvairāk Krievijas uzbrukumā cietušajām Ukrainas pilsētām.

Oleksandrs Klimenko mākslinieks no Kijivas

Man acīs iekrita, ka šie vāki ir līdzīgi tiem dēļiem, uz kuriem glezno ikonas. Un es izlēmu pamēģināt uzgleznot ikonu. Ziniet, izrādījās ļoti pārsteidzoši, ka bija tāda sajūta, ka ikonai bija tūkstošiem gadu. Tā, it kā no muzeja.

Mākslinieku mērķis ir ne vien atainot kara šausmas ikonās, bet arī uzsvērt sabiedrībai, ka šobrīd notiekošais karš ir reāls un tas skar ne tikai Ukrainu, bet ikvienu visā pasaulē.

Agra Ritiņa rēzekniete

Pirmais jau tu sajūti no šiem darbiem mūsdienas tepat, to traģēdiju, traģismu. Un savukārt iedziļinoties vēlāk dziļāk, skatoties šos darbus, kur atkal, atkal un atkal atkārtojas šī cilvēku grēku izpirkšana, kādam maksāšana par šo un ka cilvēki atkal un atkal atkārto traģēdijas, nogalinot citu, pārkāpjot cita dzīvību.

Kopš 2015.gada ceļojošā izstāde “Ikonas uz munīcijas kastēm” pabijusi 16 valstīs 68 pilsētās. Latvija ir 17.valsts.

Inga Žirgule Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

Šo izstādi mēs pamanījām Lietuvā, Ķēdaiņu novadpētniecības muzejā, un tad interesējāmies par iespēju atvest un parādīt mūsu skatītājiem. Pirmkārt, jau tematika šāda nav bijusi, jo tas ir kļuvis aktuāls tikai šo te pēdējo gadu, tāpēc arī ļoti uzrunāja.

Izstāde, kas veltīta bojā gājušajiem Ukrainas karavīriem, Lūznavas muižā Rēzeknes novadā būs apskatāma līdz 10.maijam.

Dalies:

Jezupovas Svētā Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcā atjaunoti zvani

Balvos aizvadīts Latgales Jauno pianistu konkurss

Līdzīgi raksti