Pierobežā plāno būvēt saules paneļu parku

Autors: Beatrise Borise - 19 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Pēc pusotra gada Latvija plāno atslēgties no Krievijas elektroapgādes tīkla. Šobrīd Latgalē tiek īstenots viens no vērienīgākajiem saules paneļu projektiem ar 400 megavatu jaudu. Privātais uzņēmums, ieguldot vairākus simtus miljonus eiro, darbus plāno pabeigt trīs gadu laikā, bet elektrību pašā Latvijas–Krievijas pierobežā varētu sākt ražot jau ātrāk.

https://youtu.be/X1YHqGkQegc

No Balvu novada zemnieku saimniecības “Kotiņi” teritorijas paceļas helikopters, kas aprīkots ar īpašām iekārtām, lai veiktu saimniecības lauku ortofoto uzņemšanu. Tā nepieciešama topogrāfijas plāna izstrādei šaipus iecerētajam saules paneļu parkam. Plānots, ka paša parka izbūvi varētu sākt nākamgad.

Juris Ģērmanis SIA “PurpleGreen Energy B” projekta vadītājs

Ar standarta instrumentālo uzmērīšanu šajā gadījumā laikam nelīdzēs, jo tas varētu būt diezgan ilglaicīgs process. Arī lāzerskanēšanu tieši reljefam un jebkuram objektam trīs dimensiju uzņēmumus. Pēc lidojuma materiāla saņemšanas mēs jau varēsim konkrētāk apzināt saules elektrostacijas, saules paneļu parku apbūves laukumus un trašu līnijas diezgan precīzi un tādējādi varēsim uzsākt jau precīzu projektēšanu.

Saules paneļu parks tiks izbūvēts vairākos laukumos 1200 hektāru platībā uz lauksaimniecības zemēm, ko iznomājis zemnieku saimniecības “Kotiņi” īpašnieks. Kopumā zemnieku saimniecība pašā Latvijas-Krievijas pierobežā apsaimnieko aptuveni 4,5 tūkstošus hektārus lauksaimniecības zemes. Arī uz iznomātajiem laukiem līdz šim audzēti graudaugi un pākšaugi.

Aldis Ločmelis z/s “Kotiņi” īpašnieks

Es ceru arī, ka mēs tajās rindstarpās novāksim un kaut kas būs arī ar aitām saistīts. Tā lauksaimniecības zeme nebūs galīgi tā nosviesta malā. Ja slikts gads kaut kad lauksaimniecībā būs, tad mūs varēs pieturēt tā naudiņa, kas ir no zemes nomas. Lauksaimniecība ir kā šūpoles. Tagad šajā laikā tā vispār ir sašūpota – minerālmēsli dārgi ir, teiksim, un graudi lēti, tad otrādi. Un kaut kāds tāds ja būs ienākums stabils visiem tiem gadiem, tad mēs šajā reģionā varēsim nedaudz savādāk arī lauksaimniecībā dzīvot.

Izvēle būvēt saules paneļu parku uz zemnieku saimniecības “Kotiņi” iznomātajām zemēm ir tādēļ, ka gar tiem stiepjas augstsprieguma elektrības līnija, pa kuru šobrīd plūst elektrība no Krievijas uz Latviju un otrādi.

Juris Ģērmanis SIA “PurpleGreen Energy B” projekta vadītājs

Apakšstacijas pieslēgums paredzēts ir pie 330kV līnijas, kura ieiet no Latvijas Krievijā, bet, izbūvējot šo mūsu jauno apakšstaciju, paredzēts šo līniju pārtraukt un atslēgt Krieviju, no Krievijas desinhronizēties. Šī apakšstacija varētu būt pirmā jau uz Eiropas pusi, uz Latvijas pusi, un saules parkos saražoto elektroenerģiju tad novadīt jau uz Latvijas pusi tikai un vienīgi.

Līdz ar šī saules paneļu parka izbūvi, tas varētu kļūt par lielāko šāda veida parku ne vien Latgalē, bet visā Latvijā – norāda projekta realizētāji.

Juris Ģērmanis SIA “PurpleGreen Energy B” projekta vadītājs

Ņemot vērā parka projekta lielumu, kas ir 400MW, tas ir ļoti, ļoti liels. Salīdzinot – līdzvērtīgs Rīgas HES nominālajai jaudai. Tas varētu kaut kādā veidā kā smagsvars ietekmēt tīri elektroenerģijas cenu, nu, teiksim, valstiski vai biržas ziņā.

Projekts saskaņots ar Augstsprieguma tīkliem, kur Latgales reģionālajai televīzijai apstiprināja, ka 2025.gadā Latvija atslēgsies no Krievijas augstsprieguma elektrības līnijām. Tikmēr privātā uzņēmuma “PurpleGreen Energy B” investīciju apjoms varētu būt mērāms vairākos simtos miljonu eiro.

Dalies:

Rēzeknē aizvadīts šovs “Mazās princeses”

Vīgantos vienojas Lielajā latvāņu talkā

Līdzīgi raksti