Mazo piena ražotāju attīstību veicina kooperācija

Autors: Beatrise Borise - 18 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Latvijā darbojas vairāk nekā 200 kooperatīvi, kas saistīti ar lauksaimniecības, tostarp laukaugu, augļu un dārzeņu nozari, un mežsaimniecības jomu. Galvenie ieguvumi kooperatīvu biedriem ir plašākas iespējas pārdot saražoto produkciju, ražošanas izmaksu samazināšana, jaunu noieta tirgu ātrāka atrašana un apgūšana, labākas iespējas iegūt un investēt Eiropas Savienības un valsts atbalsta finansējumu u.c. Viens no zināmākajiem kooperatīviem Latgalē ir “Viļāni”, kas apvieno piena ražotājus.

30 gadi – šādu jubileju šogad svinēs lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Viļāni”. Šobrīd kooperatīvā ir vairāk nekā 280 biedri jeb piena ražotāji, galvenokārt no Rēzeknes novada, tam seko Preiļu, Varakļānu un Madonas novadi.

Aija Kiserovska LPKS “Viļāni” valdes priekšsēdētāja, LLKA valdes priekšsēdētājas vietniece

Ikdienā nodarbojamies ar piena pirkšanu un realizāciju, un bioloģiskā piena pārstrādi mājražotāja statusā, un bioloģisko piena produktu tirdzniecību. Dienā vidēji iepērkam 35t piena.

Starp lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Viļāni” biedriem nav tādu, kas darbību būtu pārtraukuši pēdējo mēnešu laikā piedzīvotās cenu svārstības un straujās piena iepirkuma cenas krituma dēļ. Sadarbība ar piena pārstrādes uzņēmumiem, tostarp “Preiļu siers”, ļauj kooperatīvam pienu no saviem biedriem iepirkt par vidējo cenu valstī. Tas ir tikai viens no ieguvumiem no kooperācijas piensaimniecībā.

Aija Kiserovska LPKS “Viļāni” valdes priekšsēdētāja, LLKA valdes priekšsēdētājas vietniece

Mēs rūpējamies par viņu lielākiem ienākumiem, par viņu zināšanām. Tātad, cenšamies pēc iespējas izdevīgāk realizēt savākto pieniņu. Es uzskatu, ka viens liels ieguvums ir arī tas, ka mēs centralizēti iepērkam visu saimniekošanai nepieciešamo – rulonu plēves, tīklus, auklas. Tātad, mēs iepērkam pēc viņu pasūtījuma, viņi izdara pasūtījumu, mēs apmaksājam, izsniedzam viņiem darbam nepieciešamo un uzrakstām pavadzīmi. Un viņi šo pavadzīmi var apmaksāt līdz gada beigām.

Mirdza Feldmane LLKA valdes locekle, LPKS “Pienupīte” valdes priekšsēdētāja

Kooperācija domāta tieši, lai apvienotos šīs ģimenes saimniecības, līdz ar to veidojas loģistika, tas ir atbalsts laukiem, jo dēļ mazajiem piena piegādātājiem pārstrāde noteikti negribēs braukt, viņi brauc pie lielām fermām. Un tā kooperatīvā būtība ir tāda, ka tas ir faktiski dzīvības simbols laukiem.

Lai piena ražotājs iestātos kādā no kooperatīviem, tādējādi stiprinot un attīstot savu saimniecību, gan iegūstot lielāku tirgus spēku, nosacījumi nav sarežģīti. Pirmkārt, ir jāapmeklē izvēlētā kooperatīva valdes sēde.

Mirdza Feldmane LLKA valdes locekle, LPKS “Pienupīte” valdes priekšsēdētāja

Jāpastāsta par sevi, kur jūs atrodaties. Jo jebkurā gadījumā, ja jums atbilst piens prasībām, kādas ir, tad tā nav nekāda problēma. Katrs kooperatīvs būs priecīgs par jaunu biedru. Tas tikai stiprinās mūs visus. Mēs ar saviem kooperatīva biedriem esam pārrunājuši – mēs esam sākuši no divām govīm un ir uzauguši pat līdz 70 govīm un 100.

Tāpat piensaimnieku kooperatīvi aicina iedzīvotājus vairāk atbalstīt vietējos piena ražotājus, izvēloties Latvijā ražotus produktus.

Dalies:

Varakļānos atklāta grāmata “Cilvēks običnij”

Rēzeknē aizvadīts šovs “Mazās princeses”

Līdzīgi raksti