Meža kooperācijas mērķis – īpašumu noturēšana Latvijas iedzīvotāju rokās

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Katrs meža īpašnieks var apsaimniekot savu īpašumu; efektīva koksnes ražošana ir ekonomiski izdevīgas mežsaimniecības pamats; informēšana ir labākais ceļš uz dabas vērtību saglabāšanu Latvijas mežos – tie ir tikai daži no kopumā astoņiem pamatprincipiem, ko savā darbībā ievēro meža īpašnieku kooperatīvs “Mežsaimnieks”. Tā ir Latvijā vecākā un lielākā šāda veida organizācija ar teju 1000 biedriem un viens no šādas sadarbības formas galvenajiem mērķiem ir noturēt mežu īpašumu platības Latvijas meža īpašnieku rokās sniedzot konsultācijas un pakalpojumus, lai atvieglotu mežu apsaimniekošanu no stādīšanas līdz koksnes realizācijai.

Artis Vaivods kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs, SIA “Muns mežs” īpašnieks

Tu vēlies, lai tas koks ietu resnumā, viņam jābūt dzīves telpai. Kad paskatāmies tā uz augšu, redzam, ka saskārušies nav vainagi. Tāpat kā burkānam – vietu vajag, kur augt! [smejas]

Par mežiem un to audzēšanu aizrautīgi stāsta meža īpašnieku kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs un Rēzeknes biroja vadītājs Artis Vaivods. Lai uzzinātu vairāk par saimniekošanu mežā un kooperatīva darbību tiekamies viņa paša īpašumos Rēzeknes novada Čornajas pagastā netālu no ciemata Ratnieki laikā, kad arī pavasarī atkal snieg un ir sals.

Artis Vaivods kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs, SIA “Muns mežs” īpašnieks

Atrodamies uz kādreiz manam vectēvam piederošās zemes. Tagad es šeit dzīvoju. Ir 23 gads un paskatieties, kādu diametru jau tie koki ir sasnieguši! Cilvēks, kas savā apzinīgajā dzīvē dara šo darbu, viņš var arī gūt augļus no tā, ko pats ir stādījis, pats ir retinājis un pats, iespējams, ka varēs arī nogriezt to koku jau gala cirtei.

Māris Dreija kooperatīva “Mežsaimnieks” valdes priekšsēdētājs

Ir ļoti svarīgi, ka meža īpašnieks apzinās meža vērtību, viņš apzinās to, cik svarīgi ir strādāt ar mežu ilgtermiņā. Mēs vienmēr atrunājam meža īpašniekus no meža pārdošanas, jo tā ir īstermiņa peļņa. Kvalitatīvs, augošs, veselīgs un vērtīgs mežs gan ekonomiskā ziņā, gan bioloģiskās daudzveidības ziņā ir gan īpašniekam, gan Latvijai krietni vērtīgāks.

Artis Vaivods kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs, SIA “Muns mežs” īpašnieks

Droši vien cilvēki vairāk zina graudaudzētāju, lauksaimnieku kooperatīvus. Kaut vai “LATRAPS” ir Latvijas lielākais graudaudzētāju kooperatīvs, tad “Mežsaimnieks” ir meža īpašnieku kooperatīvs. Cilvēkam, kurš maz saistīts ar mežu, + 05:25 viņam ir grūti iegūt tās visas zināšanas, kā to pareizi darīt. Tas kooperatīvs arī tāpēc ir, lai tas cilvēks nepārdotu savu īpašumu, bet kooperatīvs nāktu palīgā.

Ar Eiropas Savienības fonda lauku attīstībai un Lauku atbalsta dienesta atbalstu izglītojošas un informatīvas aktivitātes, kā arī ekspertu konsultācijas kooperatīva biedriem sākot ar aprīli būs nodrošinātas gan attālināti, gan meža īpašumā uz vietas bez maksas. Kooperatīvā palīdz arī veidot apsaimniekošanas plānus, rakstīt projektus un daudz ko citu.

Māris Dreija kooperatīva “Mežsaimnieks” valdes priekšsēdētājs

Strādājam pa visu Latviju, mums ir reģionālie biroji Kuldīgā, Valmierā un Rēzeknē. Tad attiecīgi no šiem reģionālajiem birojiem pēc tāda reģionāla principa arī palīdzam mežu īpašniekiem, kooperatīva biedriem organizēt dažādus mežsaimnieciskos darbus sākot no augsnes gatavošanas, stādīšanas, stādu sagādes un beidzot ar mežizstrādi, koksnes loģistiku un realizāciju.

“Mežsaimnieks” ir Latvijā vecākais un lielākais šāda veida kooperatīvs, kurā uzņemti teju 930 biedri ar piederošo meža zemju platību vairāk nekā 17 000 hektāru apmērā. Tomēr aizvien sabiedrībā jāveicina lielāku izpratni. Piemēram, Zviedrijā un Norvēģijā jau gadu desmitiem katrs trešais meža īpašnieks koksni pārdod un mežsaimnieciskos pakalpojumus iepērk caur kooperatīvajām sabiedrībām, arī Igaunijā ir vairāk nekā 10 0000 meža īpašnieku, kas strādā meža īpašnieku kooperatīvos un apvienībās.

Māris Dreija kooperatīva “Mežsaimnieks” valdes priekšsēdētājs

Kooperatīviem jau pieder pārstrādes uzņēmumi, kas šim kokmateriālam piešķir papildus pievienoto vērtību ražojot dažādus terases dēļus, logus, durvis un pat mājas, guļbūves.

Artis Vaivods kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs, SIA “Muns mežs” īpašnieks

Tas būtu ļoti labi, ja cilvēki vairāk visu šo izprastu un mēs kļūtu nevis vienkārši par koku pārdevējiem, bet mēs arī paši iesaistītos pārstrādē, lai pašiem meža īpašniekiem piederētu papīrfabrikas un zāģētavas. Es kā viens – es vienmēr būšu mazs piegādātājs, bet tad, kad mēs šeit apvienojamies no šī reģiona jau kvartālā tiek ievesti tūkstošiem kubu, mēs esam jau liels piegādātājs.

Māris Dreija kooperatīva “Mežsaimnieks” valdes priekšsēdētājs

Mēs kā kooperatīvs visā Latvijā realizējam ik mēnesi ap 10 000 līdz 15 000 kubikmetru, kas attiecīgi ir pietiekami nopietns apjoms koksnes tirgū. Protams, mums ir vienošanās ar iepircējiem, labāki nosacījumi un tad katrs šis mazais īpašnieks iegūst no visa lielā apjoma. Tas ir tas finansiālais ieguvums.

Artis Vaivods kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs, SIA “Muns mežs” īpašnieks

Ja ar kaut ko netiekat galā, tad mēs varam sniegt tādu palīdzību gan konsultāciju veidā, gan darba veidā.

Misija savā ziņā. Mums tāds moto arī ir: “Ja mēs mežā kaut ko darām, tad pēc mūsu darba mežam jāpaliek tikai labākam un veselīgākam!”

“Mežsaimnieks” ir pilnu meža apsaimniekošanas ciklu nodrošinošs uzņēmums, kas pieder pašiem meža īpašniekiem. Par tā biedru var kļūt jebkura fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā Latvijas teritorijā ir mežs, turklāt dalība kooperatīvā nekādi neierobežo meža īpašnieku rīcības brīvību, arī kā biedrs katrs var pats pieņemt jebkuru lēmumu savā mežā un organizēt darbus.

Dalies:

“Putnu dienu” pasākumā informē par sugu izplatību

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija turpina sadarbību ar Gētes institūtu

Līdzīgi raksti