Gads Latvijā. Koļesņiku ģimene no Ukrainas

Autors: Beatrise Borise - 3 aprīlis, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jau vairāk nekā gadu daudziem ukraiņiem dzīve rit ārpus dzimtenes robežām tur notiekošā kara dēļ. Arī Koļesņiku ģimenei, kas šobrīd dzīvo Rēzeknes novadā. Ik dienu viņi joprojām palīdz citiem kara bēgļiem no Ukrainas, piedāvājot pārvadājumu pakalpojumus un nopelnot sev tā iztikai. Aktīvs darbs rit arī pie šova organizēšanas bērniem.

Ar Koļesņiku ģimeni tiekamies parkā Rēzeknē. Lai arī viņu dzimtā pilsēta ir Starobiļska Ukrainā, jau gadu par savām pagaidu mājām viņi sauc Rēzeknes novada Bērzgales pagastu. Pēc gandrīz piecām grūtām ceļā pavadītām dienām, tur pie sevis viņus uzņēma un līdz pat šai dienai izmitina brīvdienu lauku mājas īpašnieks Dainis Svece.

Oksana un Boriss Koļesņiki kara bēgļi no Ukrainas

Mēs izbraucām tad, kad jau nebija ceļa uz Ukrainu, ap Severodoņecku un Lisičansku norisinājās sīvas cīņas. Izbraucām caur Krieviju. Latvijā iebraucām naktī no 23. uz 24.martu. 27 stundas nostāvējām uz robežas. Nejaušības pēc uzzinājām, tobrīd vēl nebija pieejams daudz informācijas, vietējo brīvprātīgo telefona numuru. Pat neatceramies, kā to puisi sauca. Viņi mums vienkārši atsūtīja ģeolokāciju – jūs gaidīs! 2:00 naktī atbraucām pie brīnišķīga cilvēka Daiņa Bērzgales pagastā. Mēs bijām pirmie ukraiņi, ko viņš pieņēma.

Ukrainā palika ne vien teju visa iedzīve, bet arī Koļesņiku ģimenes sirds darbs – projekts “Star kids fashion show”, kura laikā sadarbībā ar Ukrainas dizaineriem rīkotas modes skates bērniem. Turpretī šeit, Latvijā, Oksana un Boriss primāri par savu pienākumu izvirzījuši palīdzības sniegšanu citiem kara bēgļiem no Ukrainas. Par to viņi saņem arī kādu atlīdzību pašu iztikšanai.

Oksana un Boriss Koļesņiki kara bēgļi no Ukrainas

B: Tas morālais stāvoklis, tikko iebraucot, neļāva neko darīt, rokas bija nolaidušās, nezinājām, kas būs tālāk. Ar šausmām skatījāmies un joprojām skatāmies ziņas par to, kas notiek Ukrainā. O: Sākām sadarboties ar pārvadātājiem. Telegramā un Viber informatīvi palīdzam saviem draugiem, paziņām un vispār tautiešiem. Boriss ar personīgo auto uz robežas satika cilvēkus. Kurus līdz Rēzeknei veda, citus iesēdināja vilcienos, lai tiek uz lidostu vai kur vajag.

Pēc gada, kas nodzīvots Latvijā, Oksana un Boriss raduši motivāciju pievērsties arī sev tik mīļajai radošajai nozarei. Nu jau vairāk nekā mēnesi viņi organizē un gatavojas šovam, kurā bērni no Ukrainas un Latvijas atklās savus talantus un priecēs ar dažādiem priekšnesumiem.

Oksana un Boriss Koļesņiki kara bēgļi no Ukrainas

O: Brīvprātīgi ierosinājām Ukrainas un Latvijas bērniem sarīkot tādu kā integrēšanas pasākumu. Nosaucām šo projektiņu “Mazās princeses”. Mēs jau pusotru mēnesi strādājam ar bērniem, kopā 25 meitenes – 11 meitenes no Ukrainas un 14 no Latvijas vecumā no septiņiem līdz desmit gadiem. Nodarbībās mēs ar meitenēm mācāmies defilē meistarklases, fotosesijas. Horeogrāfiju mācāmies. Proti, tāda lēdiju skola.

Lai arī dzīve Latvijā Koļesņiku ģimenei ir aktivitāšu pilna, ik dienu viņus nepamet domas un cerība atgriezties mājās Ukrainā. Pagaidām gan par to esot pāragri un grūti runāt.

Oksana un Boriss Koļesņiki kara bēgļi no Ukrainas

O: Mēs saprotam, ka pagaidām tīri fiziski to nevaram. B: Nesaprotam, kad un kā tas vispār varētu notikt. Jebkurā gadījumā kamēr esam šeit iesniedzām dokumentus uzturēšanās atļaujai, bet kā viss attīstīsies tālākO: Mēs šeit neizjūtam nekādu diskomfortu. Kā meitas pateica īsi pirms Jaunā gada – mam, kā mājās!

Vladislava un Sņežana Oksanas un Borisa meitas

V: Mums patīk Latvijā! Mēs dzīvojam Bērzgalē. Mēs dziedājām koncertos. S: Tagad mēs te ejam uz sporta deju nodarbībām. Mājās mēs ar Vladu varam pastaigāties un mums patīk zīmēt. –Uz skolu arī šeit ejat? –V: Agrāk gājām, bet tad pārstājām. Mācāmies zoomā Ukrainas skolā.

Līdztekus Latvijas un Ukrainas bērnu integrācijas šova “Mazās princeses” organizēšanai Koļesņiku ģimene iecerējusi īstenot arī ideju par bērnu vasaras nometnes rīkošanu Rēzeknes novadā.

Dalies:

Atkal diskutē par latgaliešu rakstu valodas normām

Ģimnāzijas reģionos vēlas saglabāt uzņemšanas kritērijus

Līdzīgi raksti