Rēzeknē ar izrādi viesojas teātris no Ukrainas

Autors: Beatrise Borise - 28 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Jau otro reizi Latvijā, tostarp Rēzeknē, viesojās teātris no Ukrainas “Lanžeron”. Ja pirmajā reizē teātra cienītājiem bija iespēja noskatīties traģikomēdiju “Monja”, tad šajā reizē iestudēta liriskā komēdija “Jūs man likāt smaidīt!”. Teātra “Lanžeron” aktieri atklāj, ka ciemošanās Latvijā ar izrādēm ir viens no veidiem, kā iepriecināt savus tautiešus, kas šobrīd kara dēļ dzīvo ārpus Ukrainas. #SIF_MAF2022

“Jūs man likāt smaidīt!” – ar šādu nosaukumu Rēzeknes teātrī “Joriks” aizvadīta izrāde, liriskā komēdija, ko iestudējis teātris no Ukrainas “Lanžeron”. Galvenās lomas atveidotājs, aktieris Vitālijs Bondarevs, atklāj, ka izrāde ir par Ukrainas kūrortpilsētu Odesu un tās kolorītu.

Vitālijs Bondarevs teātra “LANŽERON” no Ukrainas aktieris

Mana dzimtā pilsēta ir Harkiva, bet es ar visu dvēseli mīlu Odesu. Tāpēc es veltu cieņu tiem odesiešiem, kuri būvēja šo pilsētu. Jūs esat bijusi Odesā? Tur ir brīnišķīga arhitektūra. Tā ir īpaša pasaule. Un kādi ielu nosaukumi! Ak, Dievs! Un valoda! Korpulenta biļešu kontroliere pārvietojas tramvajā, kurā ir pilns ar cilvēkiem, bet viņa tā viegli saka: dāmas un kungi, palaidiet garām stjuarti! Saprotiet?! Tā var būt tikai Odesā!

Tāpat viens no izrādes mērķiem ir uzlabot garastāvokli un likt atcerēties kaut ko jauku par spīti kara šausmām, ko Krievija jau vairāk nekā gadu īsteno Ukrainā – atzīst teātra “Lanžeron” aktieri.

Vitālijs Bondarevs teātra “LANŽERON” no Ukrainas aktieris

Mēs vēlamies, lai par Odesu zina pēc iespējas vairāk cilvēku un lai viņi atšķirtos ar tādu pašu optimismu, mīlestību pret dzīvi kā odesieši.

Jūs taču zināt, ka Odesā viss nav tā kā pie normāliem cilvēkiem. Tā ir vienīgā pilsēta uz Zemes, kurā uz jautājumu “Sakiet, kur šeit ir tualete?” atbildē var pajautāt – “Priekš kam jums?Un vispār odesieši ir īpaša tauta. Bet Odesas meitenes – viņas ir līdz vājprātam skaistas! Un tāpat arī vājprāta laikā… un pēc vājprāta! Tā taču ir Odesa!

Izrāde “Jūs man likāt smaidīt!” aizvadīta ne vien Rēzeknē, bet arī Ludzā, Daugavpilī, Rīgā un Ventspilī. Turklāt šī nav pirmā reize, kad teātris “Lanžeron” viesojas un uzstājas Latvijā.

Jevgēņijs Kurennojs producēšanas centra “Art Devro” producents

Ar šiem cilvēkiem iepazināmies lieliskā festivālā Kišiņevā. Tur bija lielisks teātris, režisors Jurijs Harmelins, diemžēl pagājušogad viņš aizgāja mūžībā. Unikāls cilvēks! Viņi rīko festivālu. Mūs uzaicināja kā producentus no Latvijas. Pēc tā izveidojās tāda ļoti laba un spēcīga draudzība. Mēs padomājām – kāpēc gan viņus neuzaicināt uz Latviju?! Eksperiments izdevās. Pagājušogad šeit bija izrāde “Monja”. Ļoti spēcīga izrāde, melodrāma par karu. Šogad mēs palūdzām aktieriem uzstāties ar kaut ko vieglu. Un, lūk, sanāca tāda izrāde “Jūs man likāt smaidīt!”.

Uzrunātie izrādes skatītāji atzina, ka mājās dosies ar prieka un piepildījuma sajūtu. Starp viņiem arī bija tādi, kuriem Rēzekne kopš kara Ukrainā sākuma ir pagaidu mājas. Izrādes laikā rasta sajūta, ka ir pabūts mājās un izdevies izjust īpašu saikni ar dzimteni.

Valērijs un Daiga izrādes “Jūs man likāt smaidīt!” apmeklētāji

Pavadījām jautri vakaru – ar jokiem Odesas, ar tādām joku spēlēm, ar stāstiem. Jauks vakars vienkārši Rēzeknes “Jorikā”. Es pastāstīšu ne par savām, bet cilvēku sajūtām, kuri palika zālē burtiski pāris minūtes pēc izrādes… tās bija divas sievietes, kuras raudāja. Tās bija divas sievietes, kuras dzīvo blakus Odesai. Vēlāk, izejot uz skatuves, viņas pateicās aktierim par to, ka, viņu vārdi: “Mēs it kā pabijām mājās!”. Un tas bija vienreizēji!

Gandarījums par izrādes norisi Rēzeknē bija pārņēmis arī pašus teātra “Lanžeron” aktierus.

Vitālijs Bondarevs teātra “LANŽERON” no Ukrainas aktieris

Burvīga zāle, brīnišķīgi skatītāji. Man pilsēta Rēzeknē likās ļoti inteliģenta pilsēta. Ir noteikta kultūra, izrāžu uztveres kultūra, tas, kas diemžēl ir zudis galvaspilsētās, ieskaitot arī šīs valsts galvaspilsētu. Pie jums braucam ar lielu prieku! Lieliska un brīnišķīga pilsēta!

Jevgēņijs Kurennojs producēšanas centra “Art Devro” producents

Mēs nedaudz baidījāmies, vai latviešu publika sapratīs, jo tas humors ir specifisks. Ne vienmēr tas var līdz mums aiziet. Šeit vēl vajag saprast tieši odesiešu specifiku. Ziniet, ir anekdote, kāpēc nosaukumu ‘Odesa’ izdomāja latvieši? Ziniet kāpēc? Melnajā jūrā cieta kuģis, kāds glābēju klubs peld un jūt desas smaržu. Viņi tā – ooo, desa! Tā, ka mēs arī kaut kā esam piesaistīti šai pilsētai!

Teātra “Lanžeron” aktieri cer, ka līdz ar izrāžu “Monja” un “Jūs man likāt smaidīt!” iestudējumiem būs izveidojusies cieša sadraudzība ar Latvijas teātra cienītājiem un regulāras uzstāšanās šeit būs gaidāmas arī turpmāk.

Dalies:

Viļānos apbalvoti konkursa “Rēzeknes novada uzņēmums” laureāti

Rēzeknes bērnudārzs “Namiņš” svin sirsnīgu jubileju

Līdzīgi raksti