Preiļu pusē palīdzību Ukrainai nodrošina visdažādākajos veidos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 27 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Pārtikas un humānās palīdzības kravu izveide un piegāde, maskēšanās tīklu pīšana, ukraiņu integrēšana sabiedrībā – tie ir tikai daži no piemēriem, kā Preiļu novadā vietējie iedzīvotāji, nevalstiskās organizācijas un pašvaldība sniedz atbalstu Ukrainai kara apstākļos. Nupat arī “Pliča sātā” notika kopīgs pasākums, kuru apmeklēja gan maskēšanās tīklu pīšanas eksperti, gan ukraiņu dziedātājs un mākslinieks Andrejs Kravčenko. #SIF_MAF2022

Andrejs Kravčenko mākslinieks, dziesmu autors no Ukrainas

Stugnas bataljons” – tas ir galvenais izlūku dienests Ukrainā. Tie ir puiši, kuri atbrīvoja Hersonu. Tas ir mūsu kaujas karogs. Lūdzu! Paldies. [aplausi] Uzrakstīts “Mrija” – mrija – tas ir sapnis. Mūsu kopējais sapnis ir viens: lai ātrāk beigtos karš un mēs ar jums kopā uzvarētu! Paldies Latvijas tautai.

Ukrainas atbalsta pasākumā “Pliča sātā” klātesošos Preiļos uzrunāja ukraiņu dziesmu autors Andrejs Kravčenko. Viņš šobrīd ar labdarības koncertiem uzstājas ārzemēs un vairāki no tiem notiek arī Latvijā. Mākslinieks ir liels savas zemes patriots, tādēļ iecerējis no gūtajiem ieņēmumiem iegādāties džipu Ukrainas armijai un līdz šim tai jau ziedojis četras automašīnas.

Andrejs Kravčenko mākslinieks, dziesmu autors no Ukrainas

Manā programmā pārsvarā visas ir manas dziesmas. Es tikai paņēmu vienu “Червона Калина”, kuru jau zina visa pasaule, kas, var teikt, ir kļuvusi par uzvaras himnu. Es domāju, kad Ukraina uzvarēs Krieviju kopā ar Eiropas tautu, jo jūs šobrīd ļoti palīdzat mums, tad mēs visi kopā galvenajā laukumā Kijivā, galvenajā laukumā Rīgā, katrā Eiropas valsts galvenajā laukumā mēs dziedāsim šo dziesmu kopā.

Elma pasākuma apmeklētāja no Preiļiem

Man ir tuva Ukraina, jo vīrs ir no Ukrainas. Tā dziesma, kuru šodien dziedāja viņa mīļākā. Tāpēc arī šodien viņam teikšu, ka dziedāja ukraiņu dziedātājs. Ļoti patīkami! Sevišķi, ka pie darba un vēl ar dziesmu. Tas ir ļoti jauki.

Darbs, kuru jau vairākkārt pieminēja šī ziņu sižeta varoņi, ir maskēšanās tīklu pīšana. Fotogrāfs un pētnieks Igors Pličs savās mājās organizēja meistarklasi ar mērķi mudināt arvien vairāk vietējās kopienas atbalstīt Ukrainu, turklāt tīklus veidot pareizi un gadalaikam atbilstošos toņos.

Kā dabā un nevajag arī veidot no krāsām ar ornamentiem. Caur cik? – Jā, apmēram tā, jā. Šeit? – Jā, jā, jā. Svarīgi ir tas, lai mēs liktu iekšā tieši tajā mezgla vietā. Liekam mezgla vietā un tad pievelkam.

Velta pasākuma apmeklētāja no Salas sākumskolas

Mēs jau skolā to darījām ar bērniem un pensionāri gāja pie mums, palīdzēja mums pīt. Divus tīklus jau esam atveduši uz šejieni. – Sarežģīti, grūti to ir taisīt? – Nē, nē, nē. Ka tikai materiāls būtu.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Pēdējo mēnešu laikā tieši palīdzības sūtīšana no Preiļiem ir koncentrējusies no šīs Igora Pliča viesu mājas. Paldies viņam par to, ka viņš arī šodien uzņem šeit mūsu brīvprātīgos, lai apmācītu pareizā kamuflāžas tīklu veidošanā, jo šobrīd tieši frontes līnijā izšķiras faktiski Ukrainas valsts liktenis.

Preiļu novadā pajumti raduši aptuveni 80 bēgļi no Ukrainas, pašvaldība sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem un nevalstiskajām organizācijām palīdz viņiem rast darbu un integrēties Latvijas sabiedrībā. Tāpat palīdzību sniedz Ņižinas pilsētai.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Ļoti nopietna ir bijusi palīdzība tieši pārtikas produktu sūtīšana uz Ņižinu, gan šī gada sākumā, kad mūsu uzņēmums “Preiļu siers” aizsūtīja vienu pilnu kravu ar piena produktiem, gan pagājušajā gadā, gan rudenī, gan pavasarī. Tajā brīdī, kad apgāde bija pilnīgi pārtraukta pilsētā un tā bija praktiski ielenkta.

Andrejs Kravčenko mākslinieks, dziesmu autors no Ukrainas

Es esmu no Ukrainas, no Čerņihivas apgabala. Tie ir Ukrainas ziemeļi, mēs esam tuvāk Krievijai un Baltkrievijai, tāpēc krievu karaspēks pie mums pirmajiem bija, praktiski pašā pilna mēroga kara sākumā, mani vecāki bija okupācijā ilgāk nekā mēnesi. Viņi visu to redzēja, visas tās kara šausmas, kad atlidoja blakus mājām bumbas un tas bija baisi.

Ārijs Vucāns Preiļu novada domes priekšsēdētājs

Ja ir kaut kāda veida humānā palīdzība, ko iedzīvotāji vēlas sniegt, tad to var nodot šeit Igora Pliča mājās vai mūsu Līču kultūras namā. Plānojam arī uz vasaru, kad šeit būs siltāki laika apstākļi, atkal uzņemt ukraiņu bērnu nometnes. Protams, ka ir jāturpina visos iespējamajos veidos Ukrainu atbalstīt.

Andrejs Kravčenko mākslinieks, dziesmu autors no Ukrainas

Šie ir cilvēki, kuri ir ļoti vienkārši, viņi atnāca palīdzēt no sirds, jo viņi kopā vēlas, lai viss būtu labi. Visi cilvēki, kas šeit ir, tas ir ļoti liels atbalsts. Ukraina uzvarēs!– Slava Ukrainai! – Varoņiem slava!

Satikt mākslinieku Andreju Kravčenko un novērtēt viņa muzikālo programmu, ka arī piedalīties labdarības akcijā varēs jau šovakar Dagdas Kultūras centrā un svētdien 19. martā Aglonā.

Dalies:

Arī maskēšanās tīklus Ukrainai jāpin precīzāk

Viļānos apbalvoti konkursa “Rēzeknes novada uzņēmums” laureāti

Līdzīgi raksti