Regulāri bojā mantu Nirzas ciema iedzīvotājiem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 17 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Jau aptuveni gadu Ludzas novada Nirzas ciema iedzīvotāji ir satraukti, jo kāds vietējais vīrietis pa ciema centru arvien biežāk pārvietojas ar cirvi rokās un bojā gan privātos, gan pašvaldības īpašumus. Valsts policija ir informēta par situāciju, persona aizturēta un sākti jau teju desmit dažāda veida procesi. Tomēr izmeklēšanai ieilgstot, kavējas arī tiesu psihiatriskā ekspertīze un persona regulāri atgriežas mājup. Iedzīvotāji atzīst, ka jūtas bezspēcīgi un vairs nezina, kurp vērsties pēc palīdzības.

Esam ķīlnieki paši savā dzīvesvietā – uzsver Nirzas ciema iedzīvotāji Ludzas novadā kāda vietējā vīrieša dēļ, kurš regulāri uzvedas agresīvi un bojā mantu. Šomēnes situācija kļuvusi kritiska – persona ar cirvi izsita trīs mašīnām stiklus, jumtus, cietuši arī citi īpašumi. Vairāk par materiālo zaudējumu, satrauc pašu un jo īpaši bērnu veselība un dzīvība.

Andrejs Rasimenoks cietušais Nirzas ciema iedzīvotājs, zemnieks

Kā es viņus varu palaist ārā šeit pagalmā, ja viņš iet ar cirvi rokā ar tādu kātu? Esam palikuši pilnīgi bez nevienas mašīnas. Dēlam dzimšanas diena, gaida kādu pasākumu, lai noorganizējam, bet viss, mēs esam palikuši tā kā bez rokām!

Vasīlijs Rasimenoks cietušais no Briģu pagasta, Andreja tētis

Man ir re kur mazbērni, jaunie cilvēki, es pats, ja trāpīšos tādam pa ceļam, kas notiks?! Mēs reaģēsim tikai tad, kad viņš nositīs kādu?!

Sergejs Ludzas pilsētas iedzīvotājs, viesojas Nirzā

Es tā domāju, ka nākamā situācija būs tāda, ka viņš kādu ar to cirvi nositīs. Likās, ka viņš ar cirvi iet no haltūras, bet burtiski pēc simts metriem izskrēja sieviete histērijā, jo bibliotēkai visi logi izsisti. Pats briesmīgākais, ja bērni redzētu visu šo situāciju, kā minimums viņiem būtu trauma.

Jeļena Kazakova Veikala īpašniece Nirzā

Pārdevēja saka: “Es aizslēdzu veikalu un aizbēgu pie kaimiņienes.” Viņš atnāca, salauza slēdzeni, sacirta durvis, izsita logus. Viņš ir sportiskas miesasbūves, divi metri augumā. Vienkārši ir neizpratne, kāpēc tāds cilvēks ir brīvībā? Policija teica, ka uzsāks kriminālprocesu, bet kas mums no tā?! Paies tiesa un viņš atkal atbrauks demolēt.

Iedzīvotāji uzrakstījuši vairākus iesniegumus Valsts policijai, kur pēc personas aizturēšanas radās aizdomas par psihiska rakstura traucējumiem un talkā aicināti mediķi.

Guntars Kračus VP Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa priekšnieka vietnieks, Izmeklēšanas nodaļas priekšnieks

Ņemot vērā, ka personai bija acīmredzami psihiski traucējumi, tika izsaukta ātrā medicīniskā palīdzība un persona tika konvojēta uz Psihoneiroloģisko slimnīcu, kurā arī pašreiz atrodas.

1987. gadā dzimušais vīrietis mediķu uzraudzībā provizoriski varētu palikt aptuveni mēnesi. Valsts policija tikai martā vien sākusi sešus kriminālprocesus, kur šī persona atzīta par aizdomās turēto, vēl divas iepriekšējās lietas ir tiesā. Viņi norāda uz zināmu absurdu šādās situācijās – ja mediķi tomēr nolems atbrīvot personu, neviens nevar garantēt, ka vardarbība no viņa puses neturpināsies.

Guntars Kračus VP Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa priekšnieka vietnieks, Izmeklēšanas nodaļas priekšnieks

Policijas rīcība balstīta atbilstoši likumā noteiktajā kārtībā un šajās pilnvarās neietilpst šādu slimu cilvēku izolēšana no sabiedrības. Šis ir jautājums, ar kuru aicinu plašāk vērsties un diskutēt ar Veselības ministrijas speciālistiem.

Veselības ministrija LRT skaidro, ka lēmumu par piespiedu ārstēšanu var pieņemt tiesa un kritērijus tam nosaka starptautiskie tiesību akti.

Veselības ministrija

Ievietošana slimnīcā pret pacienta gribu ir iespējama tikai noteiktos gadījumos. Piemēram, ja pacients ir draudējis vai cenšas nodarīt sev vai citai personai miesas bojājumus (..) un ārstniecības persona konstatē, ka tie ir psihiskās veselības traucējumi, kuru iespējamās sekas varētu būt nopietnas. (..) Ja tas nerada bīstamību sabiedrībai, tiesa var nodot personu tuvinieku (..) gādībā, savukārt, ja tas ir bīstami sabiedrībai, var tikt piemēroti piespiedu ārstēšanas līdzekļi.”

Tikmēr vietējie iedzīvotāji ir izmisumā un vairs nezina, kurp vērsties pēc palīdzības.

Vasīlijs Rasimenoks cietušais no Briģu pagasta, Andreja tētis

Caur televīziju gribu griezties pie sabiedrības. Mēs esam bezspēcīgi tādā situācijā. Slims cilvēks garīgi ar cirvi rokās terorizē ciematu. Viņu vajag izolēt no sabiedrības, jo ir slimi, kuri ir miermīlīgi, lai viņi dzīvo starp mums, bet to, kas ar cirvi staigā, tos vajag izolēt. Mīļie, varas pārstāvji, mediķi, policisti – dariet kaut ko!

Marta sākumā aizdomās turētajai personai veikta tiesu psihiatriskā ekspertīze, kuras atzinuma gan vēl nav. Ja eksperti tomēr personu atzīs par pieskaitāmu, jāgaida tiesas lēmums un process kārtējo reizi var ieilgt. Valsts policija arī atgādina, ka līdzīgos gadījumos svarīgi ir ziņot par katru epizodi, turklāt pierādījumi par iepriekšējiem pārkāpumiem pastiprina iespēju noteikt pēc iespējas lielāku soda mēru.

Dalies:

Ar motorizētu transportu Rāznā un Lubānā var tikai ar atļaujām

Aicina piedalīties konkursā „Esi uzņēmējs Ludzas novadā 2023”

Līdzīgi raksti