Daugavpilī ar ukraiņiem vienojas mākslā, tradīcijās un mūzikā

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 14 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Visdažādākie kultūras pasākumi, kuru vidū ir tradīciju meistarklases, mūzikas koncerti un gleznu izstādes, Daugavpils pilsētā notiek iesaistot arī ukraiņus. Piemēram, šobrīd Vienības namā skatāmi ukraiņu mākslinieka Ivana Vitjuka Latvijā tapušie darbi, tāpat regulāri uzstājas dziedātāji un dejotāji no Ukrainas. Savukārt Tradīciju mājā kopā ar ukraiņiem notiek rokdarbu un seno arodu darbnīcas. #SIF_MAF2022

Jaunākā un vienlīdz radošākā, kā arī tradīcijām bagātākā kultūrtelpa Daugavpilī Vienības namā šobrīd ir “Tradīciju māja”. Te var ielūkoties fotogrāfijās, kur iemūžināti senākie arodi, gan piedalīties tautas mūzikas instrumentu spēles apmācībās, dažādās meistarklasēs, izzināt vairāk par Daugavpils tautas tērpu vēsturi un darīt daudz ko citu. Sākoties plaša mēroga Krievijas iebrukumam Ukrainā, šeit uzreiz rastas iespējas organizēt arī kopīgus pasākumus ar patvēruma meklētājiem.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Dzīvojām līdzi un arī centāmies kaut kā mazliet varbūt vairāk morāli atbalstīt tos cilvēkus, kas pie mums ir atbraukuši. Arī šeit par viņiem domā un jūt līdzi šai šausmīgajai nelaimei. Tieši gadu atpakaļ šeit bija arī ukraiņu tautas tērpi. No mūsu pašu ukraiņu biedrības “Mrija” tautas tērpu pūra.

Kopā ar ukraiņiem izzinātas arī viņu un latviešu tautas tradīcijas, notikušas vairākas meistarklases.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Aicinājām arī ukraiņu ģimenes uz mūsu šiem kopīgajiem pasākumiem gan valsts svētki sakarā, gan tradīciju sakarā. Dziedājām ne tikai latviešu tautasdziesmas, bet arī ukraiņu. Mēs rīkojam arī dažādas meistarklases un notiek tikšanās, arī izstādes, kā mēs tagad redzam šo skaisto izstādi, ko mums piedāvā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Mēs arī pašas, sievas nāk adīt, nāk aust.

Tieši tāda ir arī “Tradīciju mājas” galvenā ideja – pulcēt dažādu paaudžu iedzīvotājus, lai kopā mācītos un saglabātu no paaudzes paaudzē gadskārtu, godu, spēļu, rotaļu, danču, amatu un daudzu citu tradīciju vērtības.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Popularizēt, saglabāt un iznest tālāk savas mājas vērtību, to, kas tajā ir noticis, proti, darbs un, protams, arī to tradīciju, kurai ir jāpaliek mūžīgi mūžos. Mūsu galvenais mērķis ir arī to nodrošināt nākamajām paaudzēm. Tas arī ir mūsu potenciālais apmeklētājs. Ģimenes, ģimenes ar bērniem.

Ģimenes ar bērniem, gan citi pilsētas iedzīvotāji un viesi šomēnes Vienības nama koncertzāles foajē aicināti apmeklēt arī gleznu izstādi “Mazie svētki dvēselei…”. Tās autors ir profesionāls ukraiņu mākslinieks Ivans Vitjuks. Izstādītajos darbos ar dabas norisēm mijas arī cilvēku un dzīvnieku portreti, dažādas mājas un nami.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Gan šo arhitektūru, gan arī dabas ainavu, jo patiesībā kā mākslinieks pats arī vēstīja – viņš lielākoties pieturas pie reālisma mākslas tradīcijas, kuras pamatā ir šī dabas izpēte. Viņa darbos mēs to arī redzam, cik tā ir krāsaina, pievilcīga, bagāta. Viņam izstāde ir bijusi arī Cēsīs. Šie visi darbi, protams, ir tapuši šajā laikā, aptuveni gada laikā, ko viņš pavada Latvijā.

Mākslinieks nāk no Ukrainas Hmeļnickas apgabala, studējis Odesā un Pēterburgas mākslas akadēmijā, regulāri tapušas izstādes, bet Latvijā kopā ar ģimeni ieradies bēgot no kara postījumiem.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Viņš ir radis patvērumu gan sev, gan savām otām, saviem molbertiem, savai ģimenei. Viņiem ir pieci bērni un viņi visi šobrīd ir šeit Latvijā. Viņš ir dzimis mākslinieka ģimenē, tas viņam ir laikam arī devis iedvesmu, tāpēc viņam pat nebija citu domu kļūt par kaut ko citu. Viņš ir izaudzis mākslinieku ģimenē, tēvs ir bijis viņa pirmais skolotājs.

Pašlaik mākslinieka darbi atrodami galerijās un privātās kolekcijās Ukrainā, Spānijā, Amerikas savienotajās valstīs, Somijā, Vācijā, Latvijā, Ķīnā un citviet.

Sandra Maskaļova Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Vienības nams” vadītājas vietniece

Tādu spēku dvēselei dod arī mākslinieka teiktais, ka ir jāpriecājas par dzīvi! Ir jādzīvo un jāatrod spēku dzīvot un izdzīvot. Tas ir svarīgi mums visiem gan šodien, gan kā vīzija nākotnei.

Aplūkot izstādi Vienības namā var pasākumu laikā, kā arī darbadienās individuāli vai ar grupu piesakoties pa tālruni 65427552. Tāpat no 23. līdz 27. martam ar labdarības koncertiem visā Latvijā viesosies viesosies Ukrainas Nacionālais akadēmiskais vīru un zēnu no Ļvivas un viens no koncertiem notiks arī Vienības nama koncertzālē.

Dalies:

Hibrīdkara uzbrukumi uz Baltkrievijas robežas turpinās

Vienīgajai tradicionālās mūzikas programmai vidējā izglītībā – 10

Līdzīgi raksti