Hibrīdkara uzbrukumi uz Baltkrievijas robežas turpinās

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Valsts robežsardze novērojusi ka tuvojoties pavasarim nelegāli šķērsot robežu mēģina arvien vairāk migrantu. Pagaidām gan situācija ir stabila, taču hibrīdkara uzbrukumi turpinās nepārtraukti un arī ziemas apstākļos aizturēti vairāki simti trešo valstu pilsoņu, kas robežu nelegāli šķērsoja no Baltkrievijas puses. Vietējie iedzīvotāji uzsver, ka baiļu sajūtas pierobežā nav un viņi ir jau pieraduši pie dažādiem izaicinājumiem.

Robežuzraudzība joprojām notiek pastiprinātā režīmā, robežsargi kopā ar Valsts policijas un Nacionālo bruņoto spēku darbiniekiem dodas apgaitās, gan izbraukuma patruļās. Lai arī situācija pašlaik ir stabila, nelegālo robežšķērsotāju izdoma kļūst arvien radošāka arī ziemas apstākļos.

Aleksandrs Sokolovs VRS Daugavpils pārvaldes Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieks, majors

Viņi mēģina bojāt pagaidu žogu, sagriezt pirmo kārtu, otro, pat visas trīs kārtas var tikt bojātas un pēc sevis viņi mēģina cik vien prot saviem spēkiem salāpīt to žogu. Acīmredzams ir, ka tas jau nav rūpnieciski izgatavots žogs tajā vietā un attiecīgi, ja pēdas ir aizslaucītas, viņi nevar tās slaucīt divu, trīs, piecu kilometru garumā.

Ziemā nelegālo robežas šķērsotāju skaits ierasti ir mazāks, tomēr tie aizvien ir vairāki desmiti cilvēku mēnesī. Iezīmējas arī portrets personām, kuras vēlas nonākt Latvijā, lai dotos tālāk uz citām Eiropas Savienības valstīm – pārsvarā tie ir vīrieši vecumā no 20 līdz 40 gadiem.

Aleksandrs Sokolovs VRS Daugavpils pārvaldes Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieks, majors

Irākas Republikas valsts piederīgie, Irānas, Afganistānas, Sīrijas, Ēģiptes, Tunisijas un citu valstu pārstāvji. Cilvēki bēg ne no kara apstākļiem, bet tie vairākkārt ir “ekonomiskie” bēgļi, tā saucamie, kuri grib vienkārši labāk dzīvot, labākos apstākļos, saņemt labāku izglītību, iespējams, darbus, dzīvesvietu.

Blakus ciemā piecus kilometrus no robežas teju katrs ir dzirdējis kādu pieredzes stāstu par nelegālo migrantu sastapšanu.

Elvīra Silenes iedzīvotāja

Šķērso. Man viena paziņa dodas vienmēr pastaigā aptuveni divu stundu garumā, arī teica, ka bija satikušies, gāja vairāki cilvēki… Bet šeit taču ir robežsargi un droši vien jau viņi atrada. Gadās, ka sēdi viens mājās un nezini, kas var ienākt. Es jau nebaidos, man 4. martā sākās 86. gads.

Tiesa, vietējie jūtas droši, daži pat nezina, ka ārkārtējā situācija pierobežā joprojām ir spēkā.

Ņina Silenes iedzīvotāja

Nebaidāmies. Kāpēc, lai baidās?! – Vai nelegālos migrantus esat redzējusi? – Vai… Nē, es tur tālāk dzīvoju pie meža. – Zināt, ka šobrīd pierobežā turpinās ārkārtējā situācija? – Nē, neesmu dzirdējusi. Es maz nāku uz ciematu, dzīvoju visu laiku laukos.

Vladimirs Silenes iedzīvotājs

Dzīvojam. Slikti, bet dzīvojam. – Nav baiļu, ka migranti tepat nelegāli šķērso robežu? – Viņi netraucē. Mēs viņus neaiztiekam un viņi mūs neaiztiek. No kā baidīties?! No kā, lai baidās?!

Valsts robežsardze aicina iedzīvotājus ne tikai pierobežā, bet visā valstī būt modriem un savlaicīgi ziņot par jebkādām aizdomām. Piemēram, pagājušajā gadā kopīgi sadarbojoties aizturēta 25 migrantu grupa.

Aleksandrs Sokolovs VRS Daugavpils pārvaldes Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieks, majors

Vietējie iedzīvotāji no rīta pamodās, darīja savus ikdienas darbus pa mājām un ejot uz dārzu pamanīja, ka dārzs ir izbradāts. Konstatēja, ka ir atrodamas kaut kādas pudeles neraksturīgas, nav Latvijas izcelsmes. Kaut kādi papīrīši. Pēc pēdu rakstura mēs sapratām, ka tiešām tās ir personas, kuras nelikumīgi šķērsojušas valsts robežu. Apvidus bija labvēlīgs tam, lai nekavējoties ar kvadraciklu varētu sekot pa pēdām.


No valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas 2021. gadā atturētas 4045 personas, pērn – 5286, bet šī gada pirmajos divos mēnešos jau 854. Salīdzinoši tas aptuveni tikpat kā iepriekš pieredzēts, tomēr sākoties pavasarim paredzams, ka šis skaits augs. Turklāt hibrīduzbrukumi no Baltkrievijas puses turpinās arī Lietuvas un Polijas teritorijās. Līdz šim cita veida mēģinājumi destabilizēt robežsardzes darbu gan nav manīti.

Aleksandrs Sokolovs VRS Daugavpils pārvaldes Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieks, majors

No Baltkrievijas puses nekā tāda nav, lai mums sarežģītu darbu, traucētu, no viņu puses mēs nesaskatām neko tādu, kaut kādu agresiju vai provokācijas – nekas tamlīdzīgs nav konstatēts.

Ārkārtējās situācijas pagarināšana pierobežā nepieciešama arī tādēļ, ka tās laikā speciālās caurlaides var saņemt tikai individuālos izņēmuma gadījumos, tā samazinot iespējamību, ka meklējot pēc pēdām migrantus, robežsargus maldinās ogotāji, sēņotāji vai atpūtnieki.

Dalies:

Stompaku purvā piemin nacionālos partizānus

Daugavpilī ar ukraiņiem vienojas mākslā, tradīcijās un mūzikā

Līdzīgi raksti