Igors Pličs: svarīgākais dzīvē – kļūt par cilvēku

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 6 marts, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Fotomākslinieks un vēstures pētnieks Igors Pličs jau rīt Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pasniegšanas ceremonijā tiks sumināts par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Viņš ir Latgales fotogrāfu biedrības izveides iniciators un vadītājs, kopā ar domubiedriem grāmatā apkopojis pirmo plaša mēroga pētījumu par reģiona fotogrāfiem laika ritumā no 19. līdz 21. gadsimtam un tagad senākajā Preiļu koka ēkā veido Latgalē vienīgo foto muzeju. Tajā liela vērība pievēsta visā pasaulē atzinību guvušā fotogrāfa Jāņa Gleizda piemiņai, viņa pierakstu un mākslas darbu saglabāšanai nākamajām paaudzēm.

Dainu skapis. Ziniet, cik tur filmu iekšā ir?! Bet tur 40 atvilktnes!

Foto meistars un pētnieks Igors Pličs pārsteidz ar savu entuziasmu, darbīgumu un spēju jebkurā stāstā ievīt ebreju gudrības, kas mijas ar humoru, gan eksistenciālām pārdomām. Lai arī lielāko daļu radošās dzīves mākslinieks vada Preiļos, viņa dzimtas saknes ir no Balvu puses.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Es no Tilžas esmu represēts. Mani 7. klasē izmeta no skolas ārā, jo es ar vienīgo globusu futbolu uzspēlēju! Kā situ ar kāju, tā kāja vidū bija. Kā tad tu izdzīvosi, kā tu gudrs būsi, ja blēņas nepadarīsi?!

Līdz ar blēņām jau agri bērnībā nākusi arī nopietna interese par fotografēšanu. Tā apgūta profesionālā līmenī, pēc tam fotogrāfa darbs visdažādākajos žanros rasts Ludzā, Rēzeknē un visbeidzot Preiļos.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Radošs arods, vajadzēja mācēt ar cilvēkiem komunicēt, vajadzēja, lai viņi atveras un fotografēju gan salonportretus, gan notikumus. Pašam, protams, pie sirds kaut kā lēnītēm, lēnītēm, sāku pievērsties ainavām.

Igors Pličs līdzdarbojies, izdevis un ilustrējis 25 grāmatas, iespaidīgākā no tām kopā ar fotogrāfijas vēsturnieku Pēteri Korsaku nesen tapušais Latvijā vienīgais enciklopēdiskais pētījums par Latgales fotogrāfiem no 1858. gada līdz mūsdienām. Bet tagad pētnieks veido pasaulē ar teju tūkstoš godalgām novērtētā izohēlijas tehnikas un aktu fotomākslinieka Jāņa Gleizda piemiņas istabu un dokumentē arhīvu.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Latgalei tas ir liels gods, Latvijai tas ir lepnums, bet pasaulei – brīnums! Viņš bija viens no tiem retajiem fotomāksliniekiem, kurš vispirms idejas radīja galvā, tad ar zīmulīti uzskicēja, tikai pēc tam ņēma rokās aparātu. Interesants fakts. Sakarā ar to, ka viņš ir fotografējis desmitiem tūkstošu dažādu fotogrāfiju, bet pasaulē laidis tikai simtus. Viņš smalki skrāpēja, piegleznoja, lika aplikācijas, pārfotografēja ar monokļiem, tas ir, ar objektīvu, kam ir viena lēca.

Piemiņas istaba atrodas Preiļos senākajā koka ēkā, kur vairākus gadus fotogrāfs vadīja arī viesu namu, bet šobrīd tā vietā skatāmas Latgalē vienīgā foto muzeja ekspozīcijas. Tajās iekļauti arī vairāki Latvijā reti sastopami un unikāli eksponāti.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Te tādi retumi ielikti, jā. Re kur stāv dagerotips, kas ir pirmā pasaules fototehnika, bez filmas ir taisīta, apgrieztā procesā to veidoja, bet tā ir gatavota uz apsudrabotas vara plates. Tagad ielikta rāmītī ar stiklu priekšā vienīgā. Paldies Pēterim Korsakam. Viņš man uzdāvināja, lai mans muzejs būtu tā kā bagātāks. Paldies visiem, kas mani atbalstījuši. Paldies visiem, kas man ir kaut ko piedāvājuši, pārdevuši, dāvinājuši.

Ar humoru Igors aicina novērtēt arī fotogrāfijas galveno mērķi – fiksēt un būt fiziski taustāmai un redzamai, ne tikai viedierīcēs aplūkojamam failam.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Kāds onkulis Amerikā izraus rozeti un visa informācija pagalam būs no visiem elektroniskajiem nesējiem. Izgatavo fizisku fotogrāfiju, ieliec to albumā, noliec goda vietā un zini, ka tiešām pēc simts gadiem vismaz tā tur būs!

Tāpat foto meistars ir sabiedriski aktīvs un kopā ar ģimeni iesaistās palīdzības sniegšanā Ukrainai, ar vietējo kopienu pin maskēšanās tīklus, gan vāc ziedojumus.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Tantiņa atnāca knapi tā iedama, atnesa, tašiņa rokā, izvilka no maisiņa vienu pārīti zeķīšu, vienu pārīti cimdiņu un uzlika baznīcas svētbildīti virsū un dod man, un saka: “Ved, dēliņ, lai drīzāk beigtos karš, lai pasaulē miers būtu.” Tas aizkustināja. Lai tas karš neatnāk pie mums, tāpēc mēs arī visi gribam palīdzēt, lai ukraiņi uzvar šo velna radījumu!

Vēl Igors Pličs regulāri organizē dažādus foto konkursus, talkas un izstādes, bet jau rīt pats par mūža ieguldījumu Latgales kultūras attīstībā tiks sveikts Latgaliešu kultūras gada balvā “Boņuks”.

Igors Pličs Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs, pētnieks

Vissvarīgākais dzīvē ir kļūt par cilvēku. Tikai pēc tam par speciālistu vai kā es smejos ar savu humora piedevu – par kosmonautu, baznīckungu vai par inspektoru! Daudzi kārtību ir sajaukuši. Vissvētākā misija cilvēka virs zemes ir kalpot citiem cilvēkiem, nevis būt par kakla kungu. Zālamans, zini, kā teicis ir: “Kas var būt labāks, ja cilvēks priecājas pie sava darba, jo tā ir viņa daļa.” Cilvēks katrs ieliek savā darbā dvēseli un priecājas par to! Ja cilvēkam patīk, kas var būt labāks par to?!

Dalies:

Iebilst Lubāna mitrāja dabas aizsardzības plānam

Rēzeknē ierīkots pārtikas skapis maznodrošinātajiem

Līdzīgi raksti