Rēzeknes bibliotēkās skatāmas izstādes ar grāmatām un periodiku par Ukrainu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 27 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Rēzeknes pilsētas bibliotēkās un to lasītavās no 20.–28. februārim skatāmas vairākas Ukrainai, tajā notiekošajam karam, vēsturei, kā arī daiļliteratūrai un periodikai veltītas tematiskas izstādes. Grāmatas var ņemt līdzi arī lasīšanai uz mājām un izstāžu mērķis ir pieminēt, kā arī raisīt sabiedrībā pārdomas par gadu kopš Ukrainā iebrukusi Krievija. #SIF_MAF2022

Vija Logina Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Šī grāmatiņa tika izdota izdevniecībā “Liels un mazs” tieši kā atbalsta projekts Ukrainas bēgļiem. Viņiem viss ir skaisti un labi un tad… sākas karš. Uz mūsu pilsētu nāk karš. Nāk ar tankiem, ar lidmašīnām. Izskatās drūmi, bet, kad lasa, tad teksts ir ļoti labsirdīgs, bērnam saprotams un karu varu uzvarēt. Tāda tā doma.

Bibliotekāre Vija Logina rāda vairāk nekā 30 grāmatas gan latviešu, gan ukraiņu valodā, kas apkopotas izstādē ar nosaukumu “Ukraiņu rakstnieki – bērniem”. Šajā laikā visās bibliotēkās Rēzeknē pieminot gadu kopš Ukrainā sācies Krievijas iebrukums un karš skatāmas tematiskas grāmatu un periodisko izdevumu izstādes ar darbiem, kas ir izzinoši, pamācoši, pieredzi, faktus un vēsturiskus notikumus atklājoši, kā arī daiļliterāri un mākslinieciski.

Vija Logina Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Tāpat mums šeit ir ukraiņu pasaciņas, ko latviešu bērni var lasīt, ir ļoti labas grāmatas par dabu, par dzīvniekiem un ukraiņu grāmatiņas ukraiņu valodā, kas ir izdotas gan kā labdarības projekti, gan arī vienkārši dāvinātas. To nepieciešamību mēs sajutām uzreiz pašās pirmajās dienās, kad sākās bēgļu plūsma uz Latviju, reizēm nāca ģimenes pat ar somām.

Zigrīda Gorsvāne Rēzeknes Centrālās bibliotēkas direktores vietniece

Saistībā ar šo situāciju vairāk interesējas par Krievijas, gan Ukrainas, pat par mūsu Latvijas vēsturi. Sāk vairāk interesēties un ņemt tādu nozaru literatūru, kur ir vēsture, kur viņi var vairāk uzzināt, kas bija sākumā, kādas bija ukraiņu un Krievijas attiecības vispār. Saprast, likt to puzli kopā, kas notiek šobrīd.

Vija Kasparenoka Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Sākoties karam pārņēma bezpalīdzības un izmisuma sajūta, taču mēs domājām, ko varētu darīt? + 02:15 Sadarbībā ar izdevniecību “Liels un mazs” bibliotēkā tika sagādātas grāmatas bērniem ukraiņu valodā. Atskatoties uz ukraiņu tautas brīvības cīņām šī gada garumā – esam sarūpējuši izstādi “Ukrainai un ukraiņu literatūrai būt!”.

Savukārt Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementā izveidota grāmatu izstāde “Ar sāpi par Ukrainu”, te iekļauti arī vairāki Latvijas Nacionālās bibliotēkas dāvinājumi tieši ukraiņu valodā. Līdz šim lielāku interesi par bibliotēkas pakalpojumiem izrādīja astoņi patvēruma meklētāji no Ukrainas.

Zita Gorsvāne Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementa vadītāja

Visas grāmatas, kas ir skatāmas šajā izstādē, ir arī ņemamas līdzi un gribu pateikt arī to, ka daudzu grāmatu jau šeit nav. Izstāde tika izlikta 20. februārī un jau lasītāji tās lasa pašlaik. Viena no reģistrētajām lasītājām arī ņēma literatūru, lai mācītos latviešu valodu.

Bet lasītavā izstādē “Ukraina. Cilvēks un karš.” ir skatāmi visi periodiskie izdevumi, kur ir raksti par valstu prezidentiem un politiķiem, gan par skaudro bēgļu pieredzi un pārbaudījumiem, iedzīvotāju iespējām viņiem palīdzēt. Tāpat kā pieaugušo, tā bērnu bibliotēkās noritējušas un vēl turpinās vairākas labdarības akcijas, piemēram, ir izveidoti speciāli plaukti ar dāvinājumiem, ko ukraiņi var ņemt līdzi arī uz mājām.

Vija Logina Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Cilvēki sāka nest bilžu grāmatiņas un lasāmas grāmatiņas tiem bērniņiem, ko viņi varētu ņemt līdzi. Sanesa grāmatiņas, sanesa mašīnītes puisīšiem, dažādas rotaļlietiņas. Tas atbalsts ir visu laiku bijis, mums ir reģistrējušies vairāk nekā 30 lasītāji no Ukrainas bēgļiem.

Vija Kasparenoka Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Īpaša sadarbība mums ir izveidojusies ar vienu sievieti, kura ir regulāra mūsu bibliotēkas apmeklētāja. Viņai ilgu laiku nebija nekādu sakaru ar mājiniekiem, kas bija palikuši Harkivā, viņas māte un brālis un tikai pavisam viņiem atjaunojās sakari un viņa uzzināja, ka viņas brālis un māsa ir dzīvi.

Aktīvi palīdzīgu roku kara bēgļiem bibliotekāres sniedz arī pēc pašu iniciatīvas ārpus saviem darba pienākumiem.

Vija Kasparenoka Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Bibliotēkā ir reģistrēti vairāki ukraiņu patvēruma meklētāji. Viņiem ir bijusi nepieciešama palīdzība dokumentu kopēšanā un arī esam snieguši cita veida informāciju, kā arī mums bibliotēkā ir arī iegriezušies garāmbraucoši kara bēgļi un viņiem bija nepieciešams atrast naktsmājas, ko mēs arī palīdzējām viņiem izdarīt.

Zigrīda Gorsvāne Rēzeknes Centrālās bibliotēkas direktores vietniece

Uz lasītavu ir atnākuši patvēruma meklētāji ar tādiem jautājumiem, kā palīdzēt viņiem veikt datora izdrukas. Mēs arī esam izveidojuši bukletu par bibliotēkas pakalpojumiem ukraiņu valodā. Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā šobrīd strādā patvēruma meklētāja Svetlana. No Ukrainas, no Harkivas pilsētas.

Tematiskās grāmatu un periodikas izstādes būs skatāmas līdz 28. februārim. Tāpat Rēzeknes pilsētas bibliotēku abonementos un lasītavās vēl var aplūkot Jura Soikāna Ludzas mākslas skolas audzēkņu zīmējumus, kas vēsta par labajām domām pasaulei un rokdarbnieces Ilonas Vilcānes pašas darinātās mīkstās rotaļlietas izstādē “Es nāku no pasakas”.

Dalies:

Veikals laukos – iztikas un informācijas centrs

“Runoj Latgola” – speciālizlaidums par karadarbību Ukrainā

Līdzīgi raksti