Rosina atskurbtuves finansēt no akcīzes nodokļa

Autors: Beatrise Borise - 20 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Latvijā šobrīd ir 35 atskurbtuves, kas ir par maz. To uzturēšana šobrīd gulstas uz pašvaldību pleciem, no valsts tiek piešķirts nebūtisks līdzfinansējums. Atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija rosina turpmāk finansējumu rast no akcīzes nodokļa.

Šādi izskatās atskurbtuve Balvos, kas ierīkota Valsts policijas telpās. Platība ir gana liela – vairākas telpas, kur katram klientam ir matracis, labierīcību vietā – caurums grīdā. Šādu atskurbtuvju uzturēšana nav lēta.

Rita Kravale Balvu novada pašvaldības policijas priekšniece

Ir četri uzraugi un katram ir minimālā alga. Ir apkopēja, kurai arī ir minimālā alga. Un cik tas algās vien izmaksā?! Jo uz materiāliem, uz remontiem mēs esam tādi ļoti pieticīgi. Daudz mums palīdz Sarkanais Krusts konkrēti tur ar segām, ar, teiksim, ar aprīkojumu, ar gultām, ar matračiem.

Turklāt atskurbtuves nav pieejamas katrā pašvaldībā, lai arī pieprasījums ir liels. Pārmērīgi alkoholu vai narkotikas lietojošu cilvēku ir daudz, un likums nosaka dienestiem šādas personas nogādāt drošā vietā, tajā skaitā atskurbtuvēs.

Rita Kravale Balvu novada pašvaldības policijas priekšniece

Ievietot personas, kuras atrodas tādā alkohola reibumā, ka var nodarīt kaitējumu sev vai pārējiem. Kā arī agresīvi noskaņotas personas, kuras apreibinošu vielu ietekmē uzvedība ir kļuvusi tāda, ka ir bīstama apkārtējiem.

Pašvaldības tā vietā, lai uzturētu savu atskurbtuvi, slēdz sadarbības līgumus ar kaimiņu novadiem, kur tās ierīkotas. Piemēram, uz atskurbtuvi Balvos klienti tiek vesti no Gulbenes, Alūksnes un pat no vairāk nekā 80 kilometru attālās Madonas.

Rita Kravale Balvu novada pašvaldības policijas priekšniece

Atklājot atskurbtuvi, uzreiz tika noslēgti līgumi ar apkārtējo novadu pašvaldībām, lai tādā veidā kaut daļu līdzekļu atgūtu, kas ir ieguldīti šeit. Viens no līguma nosacījumiem ir tas, ka pašvaldība norēķinās par savu klientu, kas ir nogādāts atskurbtuvē no viņu novada. Ir noslēdzies janvāris, mēs esam izdarījuši, teiksim, apkopojuši informāciju par atskurbtuvē ievietotām personām un gribu teikt to, ka šeit mēneša laikā ir ievietotas 64 personas un tikai 25 personas ir bijušas no Balvu novada. Pārējās personas ir atvestas no citiem novadiem.

Atskurbtuves Balvos pakalpojuma izmaksas ir 51 eiro. Gulbenes novada pašvaldībai, lai aizvestu personas uz Balvu atskurbtuvi, gadā nākas šķirties no vidēji septiņiem tūkstošiem eiro. Taču tas esot gandrīz desmit reizes mazāk nekā uzturēt pašiem savu atskurbtuvi.

Andis Caunītis Gulbenes novada domes priekšsēdētājs

Mēs paši arī iesākām atremontēt telpas Valsts policijas mājā. Saliekot uz papīra tās izmaksas, cik tas sanāk, mums bija ap 50 tūkstošiem gadā. Un pilnīgi skaidri saprotam, ka pie esošās situācijas, pie esošiem nosacījumiem un pie mūsu klienta skaita krietni izdevīgāk ir aizvest un kooperēties ar kādu pašvaldību kopā nekā uzturēt pašiem. Daži arī spēj par to pakalpojumu paši samaksāt, bet tie ir tiešām izņēmuma reti gadījumi. Procentuāli es no galvas nepateikšu, bet, es domāju, nepārsniedz 10%.

Līdz šim valsts pašvaldībām par katru atskurbtuves klientu piešķīra līdzfinansējumu 15 eiro apmērā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tagad rosina palielināt finansējumu.

Raivis Bremšmits VARAM Valsts ilgtspējīgas attīstības plānošanas departamenta direktors

Tas drīzāk ir tāds, es teiktu, neizdarīts ilgstošs mājasdarbs dažādu institūciju sadarbībā. Šobrīd tas ir diskusijai starp VARAM, pašvaldību savienību, Finanšu un arī Veselības ministriju par to labāko modeli. VARAM bija ierosinājums, ka tas varētu būt arī daļēji finansēts no akcīzes nodokļa, kas netiek atbalstīts šobrīd no pārējiem partneriem. Ja ir cits finansējums, tad arī, iespējams, mēs arī pārskatītu noteikti to apmēru, cik daudz tas varētu būt.

Tiesa, tas ir politiskas izšķiršanās jautājums. Tikmēr pašvaldībām ar pašreizējo finansējumu esošās atskurbtuves uzturēt kļūst arvien grūtāk. VARAM sola, ka tuvāko mēnešu laikā risinās jautājumu par finansējumu.

Dalies:

Ierakumu sveces veido arī Zemessardzē

Veikals laukos – iztikas un informācijas centrs

Līdzīgi raksti