Balvu novadu apmeklē klimata un enerģētikas ministrs

Autors: Beatrise Borise - 20 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Nupat Balvu novadā viesojās klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars. Līdztekus diskusijai ar vietējiem iedzīvotājiem un viesiem par aktuālākajiem jautājumiem enerģētikas jomā, ministrs apmeklēja arī Latvijas pierobežu, kur zemnieku saimniecības “Kotiņi” saimnieks Aldis Ločmelis izrādīja vietas vērienīga projekta īstenošanai – saules paneļu parka izveidei.

Klimata un enerģētikas ministra Raimonda Čudara vizīte Balvos sākās Balvu Kultūras un atpūtas centrā, kur uz diskusiju bija ieradušies pašvaldības pārstāvji, vietējie uzņēmēji un iedzīvotāji. Tāpat kā citviet, arī balveniešus uztrauc lielais energoresursu, tostarp elektroenerģijas cenu kāpums, kas arvien vairāk uzņēmējus un iedzīvotājus mudina aizdomāties par atjaunojamās enerģijas ražošanu.

Raimonds Čudars Klimata un enerģētikas ministrs

Balvu novads šobrīd izmanto tās iespējas, kuras sniedz tieši tāda paātrināta pāreja no fosilās enerģētikas uz atjaunīgo, tie projekti, kas ir iesākti īpaši saules enerģētikas jomā, ir iespaidīgi. Tie stiprinās Latvijas neatkarību enerģētikas jomā. Un ilgtermiņā arī dos iespaidu uz cenu stabilizāciju.

Vizītes laikā klimata un enerģētikas ministrs apmeklēja arī zemnieku saimniecību “Kotiņi”, kas iecerējusi iznomāt vairākas zemes platības saules paneļu parka izveidei jeb pirmajam šāda veida objektam Balvu novadā.

Aldis Ločmelis z/s “Kotiņi” saimnieks

Mēs esam zem līnijas 330., un šeit varētu būt apakšstacija. Un, ja mēs skatāmies tajā virzienā, tajā virzienā jau ir Krievija, kur arī neies tālāk, teiksim, vadi. Mums šī līnija iet gar saimniecību un visu laiku tā ir traucējusi. Tā kā slavenajā tajā Kaukāza gūstekņu filmā teica: “Тот, кто нам мешает, тот нам поможет.”.

Saules paneļu parka izveide vieš cerību attīstīt kā zemnieku saimniecību, tā Šķilbēnu pagastu un Balvu novadu kopumā.

Aldis Ločmelis z/s “Kotiņi” saimnieks

Elektroenerģija ir investoru kompetencē. Bet mums ir zemes noma un apsaimniekošana zemes. Tātad, mēs varēsim apakšā vai nu runāsim par to, vai audzējam aitiņas, kaut ko tamlīdzīgu, vai nu mēs ņemam nost zāli, zaļo masu, kaltējam to un veidojam arī zālāju sēklu. Tādā veidā strādāsim mēs.

Andris Mežals Šķilbēnu pagasta pārvaldes vadītājs

Kā sarunā ar ministru bija, varbūt arī tiks risināts tas jautājums par šī reģiona elektropatērētāju atlaidēm mājsaimniecībām un uzņēmējiem. Es biju sacerējies, ka būs arī kompensācija par saražoto elektroenerģiju pašvaldībai, ko varēs ieguldīt infrastruktūrā, bet no saules paneļiem tas nav. Tas ir tikai no vēja ģeneratoriem.

Tāpat saules paneļu parka izveide būtu būtisks solis tūrisma attīstībai pašā Latvijas pierobežā.

Raimonds Čudars Klimata un enerģētikas ministrs

Faktiski Latgales un pierobežas reģioni var kļūt par vienu no izšķirošajiem tieši atjaunīgās energoražošanas vietām, kas turpmāk radīs konkurētspēju uzņēmējdarbībai un arī atspaidu mājsaimniecībām. Man ir prieks, ka Balvu novads un uzņēmēji ir pilnīgi izpratuši šo jauno situāciju un jau šobrīd gatavo šos projektus, lai tieši atjaunīgās energoresursu jomā dotos uz priekšu.

Ņemot vēra augušo interesi par atjaunojamās enerģijas ražošanu, tuvākajā nākotnē viens no galvenajiem Klimata un enerģētikas ministrijas uzdevumiem esot pilnveidot “Sadales tīkla” un “Augstsprieguma tīkla” pieejamību un jaudu pietiekamību.

Dalies:

Žīguros suņu kamanās vizina skolēnus

Ierakumu sveces veido arī Zemessardzē

Līdzīgi raksti