Žīguros suņu kamanās vizina skolēnus

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 16 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Vizināšanās suņu pajūgā šķietami ir kaut kas tāls un Skandināvijas valstīm raksturīgs, taču arī latvieši strauji attīsta šī sporta tradīcijas. Nupat skolēnus Žīguros Balvu novadā ar haskijiem iepazīstināja kamanu suņu sporta kluba pārstāvis un sacensību čempions Mārtiņš Kristons no Rīgas. Viņš arī turpat tuvu Latvijas robežai ar Krieviju pērn iegādājās īpašumu un nu regulāri Latgalē aizvada treniņus.

Ļaut samīļot un sabužināt haskijus, kā arī izglītot un ieinteresēt bērnus un jauniešus mazajās lauku skolās par suņu dzīvesveidu un sporta veidiem ziemas kamanās – ar šādu mērķi skolā Žīguros viesojās Mārtiņš Kristons. Šaipus tas bija pirmais šāda veida pasākums un, kā atzīst, skolēni – atmiņās vēl ilgi paliks iespēja izbraukt skolas sporta laukumu kamanās ar suņiem.

Renāte Viduču pamatskolas 1. klases skolniece Žīguros

Ļoti labi! Man patika uz suņiem braukāt! Ļoti labi man patika. Es glaudīju gandrīz visus. Man patika šitas baltais. Tas, ka viņš vārtās vēl. – Pašai mājās ir mājdzīvnieki? – Man tikai ir kaķene, bet pie “babītes” suns! Vācu aitu suns – melns ar baltu.

Elīza Viduču pamatskolas 7. klases skolniece Žīguros

Emocijas foršas! Tāda sajūta, ka tu lidosi tagad un desmit sunīši tevi pacels gaisā! Ļoti foršas emocijas un tādas pozitīvas!

Mārtiņš Kristons kamanu suņu sporta kluba pārstāvis

Liels prieks. Tās emocijas, ka tu jūti, ka tam bērnam patīk. Ko vairāk vajag?

Suņu pajūga saimnieks Mārtiņš Kristons ir daudzkārtējs Latvijas un Baltijas čempions suņu skriešanas sporta disciplīnās, panākumus guvis arī pasaules mērogā un ar haskiju audzēšanu nodarbojas profesionālā līmenī. Viņš uzsver, ka spilgtie iespaidi par braucienu rodas tieši lielā ātruma dēļ.

Mārtiņš Kristons kamanu suņu sporta kluba pārstāvis

Sprinta sacensībās vidējais ātrums mēdz būt virs 30 kilometriem stundā. Tas ir vidējais. Haskijiem 30 kilometri stundā ir ļoti labs ātrums, bet ir tās krustotās šķirnes, kuri ir lielāki, ar garākām kājām – tie iet 35-40. 40-60 kilometrus dienā mēs nobraucam.

Mīlestību pret suņiem sportists mantojis no tēva un meklējot treniņiem piemērotāko vietu apceļota teju visa Latvija līdz pagājušajā gadā tuvu Latvijas-Krievijas robežai, netālu no Žīguriem iegādāts īpašums.

Mārtiņš Kristons kamanu suņu sporta kluba pārstāvis

Vēl aiz Žīguriem, prom uz robežas pusi, Katlešu pusi, pie pašas robežas, pie sētas, pie robežsargiem. Robežsargi mūs sargā. Šī vieta likās vienkārši lieliska! Šeit ir meži, klusums, miers. Neskraida apkārt nepiesieti suņi, vistas neskraida pa ceļiem, vienkārši lieliska vieta priekš braukšanas ar suņiem un izbaudīt to klusumu un mieru, kas ir tikai Latvijā.

Šobrīd sportista komandā pavisam ir 11 dažāda vecuma haskiji, katrs ar savu raksturu un īpašu vārdu.

Mārtiņš Kristons kamanu suņu sporta kluba pārstāvis

Šis ir pats jaunākais suns – Olafs! Viņam ir desmit mēneši. Parasti jaunākos un mazos suņus liek komandā pa vidu, jo tur ir vismazākā slodze, nav liela atbildība. Šis ir visvecākais suns – Villijs! Desmit gadi. – Huligāns Fricis no Vācijas un Herkuss Monte! Kāds zina, kas ir Herkuss Monte? – Nē! – Ir tāds lietuviešu varonis, līdzīgi kā mums “Lāčplēsis”.

Sergejs Viduču pamatskolas 5. klases skolēns Žīguros

Viņi ir vislabākie suņi pasaulē! Ar viņiem var pat gultā gulēt! Viņi neko neizdarīs. Ļoti draudzīgi, viņiem visvairāk gribas spēlēties!

Suņu kamanas lielākā pulkā varēs redzēt jau nākamās nedēļas nogalē – Smeceres silā – Madonas pusē. Tāpat Mārtiņam Kristonam ir ieceres piedalīties arī Skandināvijas sacensībās, kur suņi skrien no simts līdz pat tūkstoš kilometriem garas distances.

Dalies:

Preiļu pilsētai aprit 95.gadskārta!

Balvu novadu apmeklē klimata un enerģētikas ministrs

Līdzīgi raksti