Ziņģētāju un stāstnieku vakars Viļānos

Autors: Beatrise Borise - 14 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Aizvadītājas brīvdienās Rēzeknes novada Viļānos norisinājās tradicionālais zinģētāju un stāstnieku vakars. Šogad tāpat kā citus gadus tas pulcēja lielu skaitu ne vien dalībnieku, bet arī klausītāju, lai kopā uzdziedātu no paaudzes paaudzē pārmantotās ziņģes tautā folklorizējušās dziesmas.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars šajā reizē vienkopus pulcējis 20 folkloras kopas, lauku kapelas, ansambļus un citas grupas. Ikreiz pasākumam tiek izvēlēta tēma. Šogad ziņģes izdziedātas par kādu īpašu notikumu no kāzām vai bērēm, vai vienkārši lauku dzīves.

Margarita Cakula Viļānu kultūras nama vadītāja

Tās ir sen jau no dziesmu grāmatām pierakstītas dziesmas, kuras izvelk no tā pūra un no vecākiem, no vecvecāku tām kladītēm dziesmu ir paņemtas tās ziņģes.

Maija Lizuma lauku kapelas dalībniece

Mēs jau esam dziedājuši tās ziņģes jau no bērna kājas, kā saka. Un mums jau tā dziesma ir sirdī. –Mūsu laikos šitas nebija! –Jā, tiešām! –Pašiem mīļākās tad ir kādas? –Nu, tas pats “Nezviedz, Bērais kumeliņ”, “Vecās dzirnas”.

Ziņģētāju un stāstnieku vakars ir jau sena tradīcija. Pirmo reizi tas notika 2003.gadā, toreiz gan Madonas novadā. Nu jau vairākus gadus ziņģes izskan Rēzeknes novada Viļānos, lai ne vien popularizētu tās, bet arī veicinātu ziņģu saglabāšanu un pārmantojamību.

Margarita Cakula Viļānu kultūras nama vadītāja

Mīlestība uz to dziesmu, uz muzicēšanu. Cilvēki gatavi tiešām braukt to garo ceļu tagad februāra sākumā. Mēs esam gadiem jau pazīstami, jo ir tie, kas katru gadu brauc.

Maija Lizuma lauku kapelas dalībniece

Mēs jau internetā meklējam, kad nu atkal būs, kad nu būs, kad varam uzstāties. Un lai nu ir tie laiki grūti, bet mēs vienalga, mēs turamies!

Ināra Isnaudas folkloras kopas “Isnauda” vadītāja

Labi ir tas, ka jau vēl pirms tā pārtraukuma sākās tā tendence, ka zāle dzied līdzi. Nu, tas taču brīnišķīgi – trīs stundas dziedāt kopā ar pārējiem. Ne vienkārši klausīties, bet dziedāt!

Kopīgi sadziedāties uz Viļāniem ierasti ierodas ziņģētāji no dažnedažādām Latvijas vietām. Šogad tālākie bija no Mazsalacas. Kā atzīst pasākuma dalībnieki – tā ir iespēja sadzirdēt katram reģionam raksturīgas ziņģes.

Ināra Isnaudas folkloras kopas “Isnauda” vadītāja

Latgalieši parasti ir jestrāki vienmēr, ka vēl ir akordeons klāt, kad ir viss. Vienmēr tādas “ļuvai, ļuvai” … vai mums piedziedājumā “džimlai, džimlai” ir.

Šādi ziņģētāju un stāstnieku vakari mūsdienās tiek rīkoti reti kur. Gandarījums esot, ka līdzīgs pasākums vēl notiek Koknesē, kas ir vēl viena iespēja un vieta, kur satikties īpašā atmosfērā.

Dalies:

Latgalē adījumus ziedo gan iedzīvotāji, gan pastnieki

Aizvien turpinās akcijas Ukrainas karavīru atbalstam

Līdzīgi raksti