Aprūpes centrā izveido māju kaķiem

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 9 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Vairākiem vientuļajiem senioriem tas šobrīd ir vienīgais prieka avots – uzsver Rēzeknes novada sociālās aprūpes centrā Strūžānos, kur nupat izveidota kaķu māja. Kaķu turēšanai pansionāta teritorijā speciālas Pārtikas un veterinārā dienesta atļaujas nav nepieciešamas, taču jāievēro vairākas prasības. Ar darbinieku palīdzību tās visas izpildītas un rūpējoties par kaķiem gaišākas emocijas gūst arī centra klienti.

Sociālās aprūpes centrā Rēzeknes novadā Pēteris uzturas jau vairākus gadus. Tieši viņš pirmais šeit uzņēmās rūpes par teju desmit pieklīdušiem kaķiem. Tagad Strūžānos viņus visi dēvē par savējiem un katram dots arī vārds.

Pēteris Rēzeknes novada SAC “Strūžāni” klients

Tā ir vecenīte Ņaudulīte, kas viņai par balsi, tas ir ārprāts, kā viņa bļauj. Čībiņa tagad pie televizora sēž. Tad ir Gaspaža vai lelle.

Līdz šim aprūpes centra klienti par kaķiem rūpējās kā katrs prata, bet nesen talkā nāca arī centra darbinieki. Ziemas salam palielinoties otrreizēji izmantoti vecie materiāli un pašu spēkiem uzbūvēta kaķu māja.

Natālija Bernāne Rēzeknes novada SAC “Strūžāni” vadītāja

Mēs izdomājām, lai viņiem nevajadzētu salt ārā, ka vajadzētu kaķu māju izveidot. To izdarīja paši darbinieki pēc savas iniciatīvas. Man šķiet, ka daudz ko var sabiedrība darīt pēc savas labās iniciatīvas. Var palīdzēt saviem mazākajiem draugiem.

Arnis kaķu mājas izveidotājs, galdnieks

Atradu divus sapuvušus skapjus. Viens bija sapuvis, otrs salauzts. No diviem skapjiem uztaisīju vienu skapi. Krāsas bundžas no kaut kādiem veciem remontiem bija palikušas, vienīgais, nauda tika tērēta bleķi nācās nopirkt. Mājiņa ir siltināta, arī nauda netika tērēta. Tas ir no iepriekšējiem remontiem, tas ir no iekaramo griestu konstrukcijām, tā vate iekšpusē izlīmēta.

Pārtikas un veterinārajā dienestā uzsver, ka kaķu turēšanu sociālās aprūpes centros nav jāsaskaņo, taču Latvijas normatīvajos aktos noteikts, ka dzīvniekiem jānodrošina brīvi pieejams svaigs ūdens un pilnvērtīga barība, jāvakcinē tos pret trakumsērgu un citām slimībām, kā arī jāsterilizē.

Natālija Bernāne Rēzeknes novada SAC “Strūžāni” vadītāja

Viņi mums paskaidroja, ka ir vajadzība viņus vakcinēt, mums vetārste bija vietējā, šķiet, no Gaigalavas, labprāt atbrauca, mums viņus novakcinēja tur pavisam par mazām naudiņām. Tikai mēs samaksājām par pasēm. Kaķenīšu sterilizēšanu to arī paveica darbinieki par savām naudām arī šeit.

Rūpes un līdzās būšana kaķīšiem senioriem ir arī kā sava veida terapija.

Pēteris Rēzeknes novada SAC “Strūžāni” klients

Ir patīkami, ka varat rūpēties par kaķiem šeit? – Tas ir… ko citu?! Pa televizoru nekā prātīga nav. Dzīvojam. It sevišķi vasarā tepat aiz ceļa ir ezers, uz ezeru neaiziesi tā. Visas astes gaisā, pakaļ tev.

Natālija Bernāne Rēzeknes novada SAC “Strūžāni” vadītāja

Bezpajumtnieki – kaķīši. Klienti mūsu ir pasākuši viņus barot. Kur baro, tur viņi nāk. Viņi baro ar visu, kas paliek pāri tā kā no savām ēdienreizēm. Nav skopi, devīgi vecīši, ar visu padalās. Diezgan jūtās tomēr vientuļi. Viņiem gribas, lai istabā būtu kāds kaķis. Mums ir vēl viena struktūrvienība “Malta” un tur mums arī ir trīs kaķi. Viņi pie klientiem pēc kārtas guļ gultās, kurš kur izvēlas.

Arnis kaķu mājas izveidotājs, galdnieks

Redziet, te ir vecie cilvēki, varbūt kādam cilvēkam tas ir pēdējais prieks! Kaķis gultā, pamurrā. Ir nestaigājoši, kas runā ar kaķi gultā. Vasarā es ķeršu zivis, noteikti arī kādu zivi varēs atnest kaķiem.

Pārtikas un veterinārajā dienestā gan atgādina, ka ūsainie draugi var brīvi uzturēties apkārtējā teritorijā, bet, ja vairāk nekā piecus par sešiem mēnešiem vecākus kaķus tur telpās, tad par to viņus tomēr jāinformē. Strūžānos iekštelpās laiku pa laikam uzturas tikai 2-3 paši draudzīgākie kaķi.

Dalies:

Satiksmes ministra reģionālā vizītē Balvu novadā

Latgalē adījumus ziedo gan iedzīvotāji, gan pastnieki

Līdzīgi raksti