NVA programmās atbalsta arī ukraiņus

Autors: Beatrise Borise - 7 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 6 min.

Uzreiz pēc tam, kad Ukrainā iebruka Krievijas karaspēks, daudzās Eiropas valstīs izveidotas dažādas atbalsta programmas no kara bēgošajiem iedzīvotājiem. To vidū ir arī atbalsts nodarbinātības jautājumos. Piemēram, Latvijā kopš 2022. gada marta ieviests vienreizējs nodarbinātības uzsākšanas pabalsts, kā arī pusgadu ir pieejams arī vienreizējs pašnodarbinātības pabalsts. Nodarbinātības valsts aģentūrā gada laikā pēc palīdzības griezušies aptuveni 18 000 ukraiņu.

Būvniecība, ražošana, transports un loģistika – tās ir tikai dažas no nozarēm, kurās šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūras datu bāzē atrodamas vakances darbam, kuru aicināti strādāt arī Ukrainas civiliedzīvotāji. Šobrīd proporcionāli visvairāk ukraiņu nodarbināti Rīgā un tās apkārtnē, taču arī reģionos daudzos uzņēmumos un iestādēs darbs pieejams tieši karā cietušajiem un Latvijā patvērumu guvušajiem.

Ināra Ducsaliete NVA Rēzeknes filiāles vadītāja

Laikam jau visvairāk ir SIA Opto Elektronika. Tur tika izveidotas vairāk nekā 50 darbavietas cilvēkiem no Ukrainas. Daudzi cilvēki strādā Rēzeknes Gaļas kombinātā, strādā citās ražotnēs, viesu namos, ir ēdināšanas uzņēmumos, ir lauku īpašumu apsaimniekotāji. Vēl ir arī skolotāju palīgi. Tie, kuri strādā skolās, lai palīdzētu šiem bērniem, kuri pa dienu mācās kopā ar latviešu bērniem. Ja viņi kaut ko nesaprot, lai pēc stundām varētu paskaidrot arī ukraiņu valodā.

Kopš pagājušā gada marta ukraiņiem, kuri Latvijā uzsāka darba tiesiskās attiecības, NVA izmaksā vienreizēju nodarbinātības uzsākšanas pabalstu, bet rudenī atbalstīti arī pašnodarbinātie. Finansējums piešķirts no Labklājības ministrijas un plašāka informācija kā latviešu, tā ukraiņu valodā atrodama NVA mājaslapā. Tāpat var attālināti sazināties un apmeklēt klātienes konsultācijas.

Imants Lipskis LM Darba tirgus politikas departamenta direktors

Šis nodarbinātības vai pašnodarbinātības pabalsts ir jau piešķirts kopā 10 723 cilvēkiem par kopējo summu 5 402 420 eiro. Pagājušajā gadā šo pabalstu piešķīra minimālās algas apmērā, kas bija 500 eiro. Šogad šis pabalsts ir jau 620 eiro.

Ināra Ducsaliete NVA Rēzeknes filiāles vadītāja

Aizvadītajā gadā ar Rēzeknes filiāles starpniecību 476 Ukrainas civiliedzīvotāji ir saņēmuši mūsu atbalstu. 325 cilvēki ir tie, kuri dzīvo Rēzeknes pilsētā un Rēzeknes novadā šobrīd. 01:50 + 10:17 Tagad jau viņi ir mūsējie un viņi mūsu iestādi zina, viens otram pastāsta. Ja pie kāda mēs neesam aizbraukuši, tad viņi paši atbrauc pie mums un praktiski nav tādas dienas, ka pie mums nenāktu ukraiņi.

Pavisam gada laikā NVA filiālēs visā Latvijā vērsušies vairāk nekā 18 000 Ukrainas iedzīvotāju. Aptuveni trešdaļa no viņiem gan tagad ir atgriezušies mājās vai izceļojuši uz citām Eiropas valstīm.

Ināra Ducsaliete NVA Rēzeknes filiāles vadītāja

Šobrīd visvairāk viņu ir Adamovā. Tur ir vairāk nekā 90 cilvēki. Arī viņiem visiem ir doma, ka viņi pavasarī varētu doties jau atpakaļ uz Ukrainu, ka viņi sēs un stādīs utt. Protams, ir arī tādi, kas ir ieradušies šeit uz brīdi. Viņi paskatās, viņu tas neapmierina un viņi migrē tālāk.

Imants Lipskis LM Darba tirgus politikas departamenta direktors

Mēs nesekojam līdzi, protams, vai viņi strādā vienu, divas dienas, vienu mēnesi vai vairākus mēnešus. To ir ļoti grūti izsekot. Bet mēs esam paskatījušies izlases veidā datus no Valsts Ieņēmumu dienesta, vai joprojām viņi ir nodokļu maksātāji reģistrā un ir kā darba ņēmēji, tad, jā 2/3 no tiem, kas ir pabalstu saņēmuši, tad viņi joprojām strādā Latvijā.

Ināra Ducsaliete NVA Rēzeknes filiāles vadītāja

Nav noslēpums, ka noteikti kāda ģimene būs, kuri vairs neatgriezīsies, kuriem vairs nav kur atgriezties. Līdz ar to viņi domā par dzīvi Latvijā un par to, lai viņi var sevi nodrošināt un būt pilntiesīgi arī šeit.

Teju 2000 ukraiņu izmanto arī citas NVA programmas un aktivitātes, piemēram, subsidētās darbavietas, jauniešiem darbu nevalstiskajā sektorā un citas. Jau nākamnedēļ Rēzeknē viņi piedalīsies kārtējos latviešu valodas kursos.

Imants Lipskis LM Darba tirgus politikas departamenta direktors

Sākumā bija izaicinājumu vairāk, tajā skaitā, ka cilvēkiem konti nebija atvērti bankās. Pavisam praktiskas lietas, ka nebija kur to naudu vienkārši aizskaitīt.

Ināra Ducsaliete NVA Rēzeknes filiāles vadītāja

Lai iekārtotos darbā bieži vien ir nepieciešamas arī valsts valodas zināšanas, tāpēc arī šie cilvēki iespēju izmanto un mācās valsts valodas kursos. 18 cilvēki ir pagājušajā gadā iesaistījušies valodas kursu apguvē. Tāpat cilvēki ne tikai valsts valodu mācās, bet iesaistās arī citās programmās. Teiksim traktortehnikas apguvē.

Imants Lipskis LM Darba tirgus politikas departamenta direktors

Šobrīd mēs esam rezervējuši finansējumu pirmajam ceturksnim, lai pietiek, un redzam, ka šogad jau ir izmaksāti aptuveni 200 000 nodarbinātības un pašnodarbinātības uzsākšanas pabalstos. Principā mums ir piešķirti 1,2 miljoni. Līdz ar to redzam, ka februārim, martam finansējums un, iespējams, aprīlim būs pietiekams, tālāk skatīsimies, kāda būs tā situācija.

Vienreizējos nodarbinātības un pašnodarbinātības pabalstus ukraiņiem turpinās maksāt tik ilgi, kamēr pēc tā būs pieprasījums. Galvenais pieteikties mēneša laikā kopš darbs sākts, jo atbalsta mērķis ir palīdzēt finansiāli tieši sākotnēji līdz pirmo ienākumu no darbavietas saņemšanai.

Dalies:

Zupas virtuvē Balvos samazina porciju skaitu

Pašvaldībām trūkst finansējuma sociālo pakalpojumu nodrošināšanai

Līdzīgi raksti