Feldšerpunktu reorganizācija rada apjukumu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 7 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Līdz ar pārmaiņām pagastu pārvalžu, komunālo saimniecību un kultūras iestāžu darbībā Rēzeknes novadā reformas gaitā būs reorganizēti arī vairāki feldšerpunkti. Informācijas trūkums iedzīvotāju vidū gan raisīja apjukumu par to, vai turpmāk veselības aprūpes pakalpojumi vispār būs laukos pieejami. Pašvaldība skaidro, ka lielākoties feldšerpunkti darbu turpinās un vērtēts, vai tie bija iekļauti ārstniecības iestāžu reģistrā un tiem ir aktuāls līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Kopumā reorganizācijai ir tikai juridiski mērķi – sakārtot visiem punktiem vienādu telpu statusu.

Bažas un neizpratne par turpmāko feldšerpunktu likteni vairākos Rēzeknes novada pagastos iedzīvotājiem radās pēc pārpublicēta domes sēdes lēmuma vietējā laikrakstā. Tur informāciju par to, ka no 1. marta astoņus punktus paredzēts slēgt, pirmo reizi lasīja arī paši feldšeri.

Sanita Zahare Ārsta palīgs Verēmu feldšeru-akušieru punktā

Par reorganizāciju uzzināju no laikraksta. Turpmāk es gribētu, lai arī sniedz konkrēti man informāciju par notiekošo pagastā, par mūsu struktūrvienībām un tieši par mūsu medpunkta darbību, lai nerastos nekādi pārpratumi.

Viktorija Verēmu pagasta iedzīvotāja

Vispār biju bez informācijas. Mums avīzi lasa tikai vecāki un vecāki piezvanīja no cita pagasta – mums pateica. Man bija ne tas, ka šoks, man bija tāda nožēla par to: kā tagad sanāk?

Sarosoties iedzīvotājiem un palielinoties mediju interesei pašvaldības mājaslapā publicēts skaidrojošs raksts. Reorganizētie feldšerpunkti lielākoties darbu tomēr turpinās – paredzēta tikai telpu juridiska statusa maiņa.

Andris Stafeckis Rēzeknes novada domes izpilddirektora vietnieks

Nekas jau netiek slēgts pavisam, tāpat šie pakalpojumi būs pieejami. Šīs telpas būs pieejamas. Tās vienkārši pāriet citā statusā, nav obligāti jābūt kā struktūrvienībai un atsevišķi to jāizdala. 03:37 + 05:50 Šis pakalpojums ir, bija un būs nodrošināts, jo Rēzeknes novada pašvaldība tiešām cenšas pēc iespējas tuvāk iedzīvotājiem nodrošināt primāro veselības aprūpi.

Ilona Turka Rēzeknes novada domes Juridiskās un lietvedības nodaļas vadītāja

Liekas neloģiski, bet tas arī ir joprojām saistīts ar jaunajā regulējumā ietverto. Audriņi ir tie, kur reģistrēta ārsta prakse un tā arī paliks un arī tiks tas pakalpojums sniegts. Tieši tāpat ir arī Ilzeskalnā. Apvienību pārvaldēs amatu sarakstos ir tā saucamie ārstu palīgi-feldšeri un tie arī principā nodrošinās šī pakalpojuma sniegšanu neatkarīgi no tā, ka šim feldšerpunktam nav šī struktūrvienības statusa. Tās telpas ir pašvaldības telpas. Tas nozīmē, ka pašvaldība arī turpmāk uzturēs un apsaimniekos tās telpas.

Iespējams, pašvaldība vēlas arī ekonomēt līdzekļus. Taču, lai saņemtu Nacionālā veselības dienesta finansējumu, pirms līguma slēgšanas nepieciešams izpildīt vairākas prasības, to vidū – vides pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti, labierīcības, kā arī laukos jāatbilst vismaz vienam no trīs punktiem.

Līga Kozlovska Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

Pagasta apkaimē jābūt vismaz 400 deklarētajiem iedzīvotājiem vai arī attālums līdz tuvākajai ģimenes ārsta praksei 10 kilometri vai arī vispār šajā teritorijā ir, piemēram, ir ļoti mazs iedzīvotāju blīvums un vispār nav neviena palīdzības sniedzēja. Tādā gadījumā NVD tātad šo feldšeri apmaksā no valsts puses Arī uzturēšanas izmaksu ziņā daži simti eiro, apmēram divsimt, trīssimt eiro. Tai pašvaldībai, kas šīs telpas palīdz uzturēt.

Rēzeknes novadā šādi līgumi nav noslēgti četros punktos. Audriņu un Lūznavas pagastā gan pērn īstenoti projekti, lai labiekārtotu ģimenes ārstu prakses vietas un nodrošinātu vides pieejamību, tāpat remontdarbi turpinās Maltas pagastā.

Andris Stafeckis Rēzeknes novada domes izpilddirektora vietnieks

Ir divas telpas, kuras ir projektēšanas stadijā, tas ir Lipuškos Mākoņkalna pagastā, lai varētu arī atbilstoši normatīviem nodrošināt reģistrāciju un slēgt līgumu ar Nacionālo Veselības dienestu, kā arī Gaigalavas pagastā arī ir projekts izstrādes stadijā, lai varētu sertificēt un būtu iespēja ģimenes ārstam piedāvāt jau pielāgotas telpas, lai viņš varētu atvērt savu ārsta praksi.

Vienīgais no reformai pakļautajiem punktiem, kurš strādāja, bet neatbilstošu telpu dēļ tomēr tiks slēgts, ir Viļānu apvienības Atspuku ciemā. Šī ciema iedzīvotājiem būs jādodas pie ārsta, kurš strādā citā, aptuveni 10 kilometru attālā ciemā.

Jānis Verēmu pagasta iedzīvotājs

Tiek sniegti elementāri, bet daudz pakalpojumi, kas iedzīvotājiem ir nepieciešami. Otra lieta, pirms pieņemt šādu lēmumu vajadzēja sasaukt iedzīvotāju sanāksmi, aprunāties ar iedzīvotājiem. Varbūt tie kritēriji arī ir objektīvi, bet to vajag pastāstīt iedzīvotājiem.

Tā kā Rēzeknes novada sākotnējā ziņa par astoņu feldšerpunktu slēgšanu radīja lielu neizpratni, turpmāk pašvaldība sola plašāk informēt sabiedrību par lēmumiem, tajā skaitā rīkos klātienes sapulces. Pirmā no tām gaidāma jau 8. februārī Verēmu pagastā.

Dalies:

Pašvaldībām trūkst finansējuma sociālo pakalpojumu nodrošināšanai

Satiksmes ministra reģionālā vizītē Balvu novadā

Līdzīgi raksti