Zupas virtuvē Balvos samazina porciju skaitu

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 3 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Elektrība, īres maksa, produktu cenas un daudzi citi sadārdzinājumi ietekmē darbu arī maltīšu izsniegšanas vietās trūcīgajiem iedzīvotājiem. Piemēram, Balvos līdz šim Latvijas Sarkanais krusts nodrošināja iespēju zupas virtuvē ēdienu saņemt vidēji astoņdesmit cilvēkiem dienā, bet tagad līdzekļu pietiek četras reizes mazākam skaitam. Šomēnes paredzēts vērtēt, vai pakalpojumu turpināt sniegt mazākos apjomos, vai tomēr zupas virtuvi jāslēdz pavisam. Turpina Latgales reģionālā televīzija.

Maltīšu izsniegšanas vietā Balvu muižā pusstundu pirms zupas virtuves atvēršanas pulcējas iedzīvotāji. Šī ir pirmā diena, kad aptuveni astoņdesmit porciju vietā iespēja saņemt siltu ēdienu būs tikai divdesmit pilsētas mazāk nodrošinātām personām.

Romāns Balvu iedzīvotājs

Internetā biju lasījis, ka samazinās. Viss kas notiks. Tāpēc jūs arī atbraucāt laikam, lai visu to uzzinātu konkrētāk. 00:50 + 00:59 Protams, ka visiem cilvēkiem nepietiks. Tas par sliktu būs.

Mārtiņš Balvu iedzīvotājs

Mazinās, jā. Re, kādi resni sēž visi, mazāk vajag dot, nav kur spēku likt. Ja vairāk dos, tad ko? Dome paliks bez algām, johaidī, pašvaldība. Pašvaldībai nav līdzekļu tādu, lai barotu mūs – bomžus!

Diskusijas par izmaiņām maltīšu izsniegšanas kārtībā Latvijas Sarkanā krusta Balvu komitejā aktualizētas pagājušajā vasarā, kad līdzās Eiropas Sociālā fonda finansējumam, kas bija 18 centi vienai porcijai, nācās meklēt papildus 12 centus. Taču arī pērnā gada cena – 30 centi par porciju – nu pieaugusi līdz 70 centiem.

Rudīte Krūmiņa LSK Balvu komitejas priekšsēdētāja

Tā pati projektu nauda, kas tiek dota no Eiropas fondiem. Iedomājieties par 18 centiem porciju. Varbūt kartupeli nosvērsim? Tā varbūt sarkastiski šobrīd es saku, bet padomājam, vai par 18 centiem… bija laiks, kad to varēja. Mums ir visi resursi izsmelti, jo arī tos 12 centus mēs jau meklējām no tām iekšējām Sarkanā Krusta komitejas rezervītēm. Tātad mēs no kaut kā noņēmām, no kādas akcijas vai kāda cita atbalsta.

Porcijas cenu pieaugumu veicināja komunālo pakalpojumu un produktu izmaksas.

Rudīte Krūmiņa LSK Balvu komitejas priekšsēdētāja

Elektrība, ūdens, tātad garšvielas, tāpat, ko uzņēmējs norāda, tīrīšanas līdzekļi. Tātad jāņem vērā, ka to dara cilvēks ārpus jau sava darba laika. Tas sadārdzinājums ir uz visu un uzņēmējam ir arī īre.

Rudīte Krūmiņa LSK Balvu komitejas priekšsēdētāja

Varbūt to atbalstu arī varētu pašvaldība sniegt uz sezonu, uz ziemas sezonu. Tad, kad ir vasara, tad ir drusciņ, drusciņ vieglāk. Mūsu kaimiņu tepat novadā – Gulbenē, viņiem šis pakalpojums izmaksā 70 centi+PVN viena porcija. Viņiem ir kopā ar pašvaldību šī maltīšu izsniegšana. Viņiem ir noteikts: trūcīgie, maznodrošinātie, krīzes situācija.

Pieredze Latvijā ir dažāda. Preiļu un Ludzas novados maltīšu izsniegšanas vietu nav vispār, bet Rēzeknē sociālā dienesta iestādē izsniedz vidēji 40 porcijas vienā reizē un tas ir tikpat daudz kā pērn. Balvos atsevišķas iedzīvotāju grupas maltīšu saņemšanai nav noteiktas.

Rudīte Krūmiņa LSK Balvu komitejas priekšsēdētāja

Mēs, tad, kad atvērām šo silto maltīšu izdales vietu, mūsu mērķis bija palīdzēt cilvēkam, kuram ir ļoti nepieciešams. Mēs esam pierobeža. Mums cauri brauca Ukraiņi, no robežas. Arī šos cilvēkus mēs barojām.

Romāns Balvu iedzīvotājs

Tas ir ļoti patīkami, ka tas notiek mūsu pilsētā, jo citreiz, kad nav darba, ir kaut viena izeja, lai nenomirtu no bada. Tas ir ļoti garšīgi. Katru dienu viss ir savādāk.

Uzņēmums, kas gatavo ēdienu zupas virtuvei, apņēmies iedzīvotājiem dalīt arī to pārtiku, kuru dienas laikā nebūs izpirkuši kafejnīcas klienti, tā vismaz pagaidām siltu maltīti nodrošinot lielākam skaitam trūcīgo. Savukārt, Sarkanais Krusts vērtēs, vai šāda kārtība veiksmīgi darbojas, vai tomēr zupas virtuvi jāslēdz ciet.

Dalies:

Rēzeknes novadā samazinās pārvaldnieku skaitu

NVA programmās atbalsta arī ukraiņus

Līdzīgi raksti