5. Preiļu robotikas čempionāts

Autors: Inese Brīvere - 1 februāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Mini Sumo, Lego Sumo, iRobot Sumo, Līnijsekošana, Folkrace, Freestyle, Antweight roboti un droni janvāra nogalē pārņēma vai visu Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāziju, lai sacenstos Preiļu Robotikas 5.čempionātā. Šeit jau tradicionāli skolu jaunieši, amatieri un profesionāļi gūst ne vien savas pirmās uzvaras, bet ar neviltotu interesi seko katram jaunākajam izgudrojumam robotikas pasaulē.

Preiļu Robotikas čempionāts ir sacensības, kuru mērķis ir popularizēt robotiku Latgalē un Latvijā, kā arī noturēt un izraisīt interesi par eksaktajām zinātnēm. Šī gada čempionātam pieteicās gandrīz 300 dalībnieku no Lietuvas un Latvijas pilsētām: Rīgas, Siguldas, Rēzeknes, Valmieras, Daugavpils, Ludzas, Krāslavas, kopumā 50 komandas.

Juris Erts Jāņa Eglīša PVĢ direktores vietnieks IT jautājumos, sacensību organizators

Tas, kas ir Daugavai labajā pusē, tur ir ļoti plaši pārstāvēts. Ir arī vairākas komandas no kreisā Daugavas krasta, ja tā var teikt. 45 pjedestāli. Tas nozīmē, ka 15 disciplīnās tiek sadalītas 3 vietas un tai skaitā visplašāk pārstāvētā ir lego sumo disciplīna 3 kategorijās.

Daudziem robotikas čempionāts ir kļuvis par starta vietu, lai saprastu savu profesionālo aicinājumu.

Tā no kādreizējiem dalībniekiem izaug sacensību tiesneši.

Einārs Deksnis Galvenais sumo robotu tiesnesis

Es arī kādreiz biju pirms daudz gadiem Latvijas Robotikas čempionāta tāds gandrīz vai līdzdibinātājs, un sākām šo sacensību ar to, ka robotikā var iemācīties daudzas interesantas lietas inženierzinātnēs, t.i., programmēšana, elektronika, mehānika. Es arī pats esmu tam gājis cauri, daudz, daudz ļoti iemācījies, to, ko skolā un universitātē nemāca. Pēc tam attiecīgi var būvēt pasaules konkurētspējīgus produktus.

Juris Erts Jāņa Eglīša PVĢ direktores vietnieks IT jautājumos, sacensību organizators

Mūsu starpā šeit ir ļoti talantīgi inženieri, kas strādā ļoti respektablos pasaules uzņēmumos kā Microtic, Mapo, šobrīd ļoti attīstās Žiraf 360, un mēs lepojamies, ka arī mūsu absolventi tur strādā. Tas, kas šeit nodarbojas ar tā kā nosacīti spēlītēm, tās spēlītes pēc tam pāriet tādā ļoti nopietnā darbā.08:43

Savukārt tiem, kas meklē ko neparastu un interesantu, čempionāts ir īstu atradumu vieta.

Uģis Bergfelds Rīgas Robotu skolas pārstāvis

Tā ir tāda robotu klase – nano sumo. Un viņa ir ļoti, ļoti maziņa, un ļoti kompakta, un šādi roboti pasaulē ir kādi pāris desmiti. Un mēs esam ar viņu piedalījušies sacensībās Rumānijā, Ķīnā 2x un visas reizes esam ieguvuši pirmās vietas. Tā kā viņš mums tāds maziņš, bet ļoti ņiprs. No programmēšanas viedokļa viņš grūti atšķiras no lielākiem robotiem, iekšā viņam smadzenes tieši tādas pašas kā lielākiem robotiem, bet ļoti lielu izaicinājums no inženiertehniskā viedokļa viņu tik maziņu dabūt.

Čempionātā katrā sacensību disciplīnā piedalās brīvās konstrukcijas robotu būvētāji. Skolēnu šogad ir visvairāk, daži vēl tikai mācās konstruēt un gūt pirmās uzvaras.

Jorens Kirejevs čempionāta dalībnieks

Ar viņu var piedalīties lego sumo sacensībās. Viņu sauc Dzen, jo viņam, kad viņš redz kādu robotu, viņš uzreiz šādi sāk griezt vējdzirnavas savas. Viņam ir lielas riepas un arī vidējās riepas uz vējdzirnavām. Un man pašā sākumā bija tāda problēma, ka bija mazās riepas. Pēc tam, kad uzliku lielās, bija 1 ,67kg, bet vajag 1kg.Bet tagad šī problēma ir atrisināta.

Ja vēl nesenā pagātnē līdzīgas sacensības noritēja vien galvaspilsētā, tad tagad Legorobotikas čempionātu kļūst aizvien vairāk, tie aizrit daudzos Latvijas reģionos un lokāli – pa skolām un interešu izglītībā, šādi kļūdami par stabilu tradīciju.

Dalies:

“Rēzeknes novada Sporta laureāts 2022”

Rēzeknes novadā samazinās pārvaldnieku skaitu

Līdzīgi raksti