Ukraiņi Rēzeknē skatās filmas dzimtajā valodā

Autors: Inese Brīvere - 30 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Zaudējuši mājas un visu iedzīvi daudzi Ukrainas kara bēgļi jau gandrīz gadu dzīvo Latvijā. Ar laiku spējuši šeit rast sev darbu, dzīvesvietu un dažkārt, pulcējoties pasākumos, viņi dzird arī savu dzimto valodu, piemēram, Latgales vēstniecībā “GORS” Rēzeknē ukraiņiem ir iespēja skatīties animācijas filmas bērniem. #SIF_MAF2022

Latgales vēstniecības “GORS” komanda sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju rīkoja kopīgu akciju kara bēgļu no Ukrainas atbalstam. Šajā reizē organizējot bērnu animācijas filmas noskatīšanos ukraiņu valodā un vienlaicīgi dāvinot apmeklētājiem mīkstās rotaļlietas.

Lolita Kivleniece-Kuzņecova RTA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Aizvadītā gada nogalē, 2022.gada beigās, RTA notika labdarības akcija. Akadēmijas mācībspēki, studenti un darbinieki ziedoja mīkstās rotaļu mantiņas. Mūsu mērķis bija divējāds: pirmais – savākt šīs mīkstās rotaļlietas, lai dekorētu akadēmijas egles un radītu svētku gaisotni. Otrs mērķis bija savāktās mantiņas pēc tam ziedot ukraiņu bērniem. Mēs noteikti saprotam, ka viņiem tur palika tas mīļais lācītis, mīļā lellīte. Diemžēl viņi to nevarēja paņemt līdzi, un ar šo soli mēs gribam iepriecināt tieši bērnus.

Kara bēgļi no Ukrainas cits ar citu uztur komunikāciju un tā uzzina arī par pasākumiem, kas pašiem vai bērniem varētu būt interesanti un sabiedrībā integrējoši.

Andrejs un Veronika Kara bēgļi no Ukrainas

Grupās rakstīja, ka bērniem būs multfilma, bezmaksas. Ukraiņiem. Var atnākt, paskatīties, kaut dažreiz izdzirdēt dzimto valodu. Mēs, protams, ar ukraiņiem satiekamies, bet daudz saskarsmes aizrit krieviski. Viena multfilma bija par to, kā viens cilvēks bija liels, bet pēc tam izrādījās ļoti mazs. Par Guliveru. Mēs bijām “Gulivera piedzīvojumos”

Diāna Zirniņa Latgales vēstniecības “GORS” vadītāja

Mēs sadarbojamies ar filmu izplatītājiem Latvijā un Baltijā, kuri savukārt šīs dublētās filmas arī izplata tālāk. Vēl naktī bija problēmas saņemt šo filmu no Ukrainas, jo vietā, kur šī filma tiek sūtīta, protams, digitālā veidā, ir elektrības pārtraukumi. Viss ir sakārtojies, filma ir pie mums, mēs viņu šodien skatīsimies.

Noskatīties animācijas filmu dzimtajā valodā Latgales vēstniecībā “GORS” sanāca kupls skaits ukraiņu vecāku, jauniešu un bērnu. Ukraiņa Andreja ģimenē karā savas mājas ir zaudējusi pavisam.

Andrejs un Veronika Kara bēgļi no Ukrainas

Kad sākās tā saucamā pēdiņās “Atbrīvošanas operācija”, jau pirmajā dienā mūsu ciemats tika okupēts. Tas atrodas pie Harkivas. Viņi ienāca, bet Harkivu ieņemt nespēja. Mēs palikām it kā nogriezti no Ukrainas – okupētajā teritorijā. Jā, māja ir sagrauta pilnībā. Nodega. Pirmā raķete atlidoja, iznīcināja, palika tikai virtuve un vannas istaba. Bet otrā apšaude bija ar fosforu. Nodedzināts tika pilnīgi viss, visas sadzīves ēkas, garāža, šķūnis, vasaras virtuve, nu viss, palika vien ķieģeļu sienas.

Tā Andreja ģimene sešu cilvēku sastāvā nonāca Latvijā. Brīvprātīgie viņiem palīdzēja apmesties viesnīcā Viļānos, kur ģimenes galva nolēma, ka Latgale vismaz pagaidām ir piemērota dzīvošanai ilgākam laikam.

Andrejs un Veronika Kara bēgļi no Ukrainas

Godīgi sakot, sākotnēji mēs domājām braukt uz Viļņu, kaut kur uz to pusi, bet, kad šķērsojām robežu jau te, Buračkos-Terehovā, bija vakars, un mēs nokļuvām Rēzeknē. Nav valodas barjeras. Domājām braukt tālāk, bet visur, tajā pašā Vācijā, bērniem būtu grūti. Mums jau nebija svarīgi, bet bērniem un vispār. Ļoti daudz te satiku tādus cilvēkus, kas mums labi palīdzēja daudzās situācijās – gan, kad ieradāmies, gan tagad. Rīko tādus pasākumus kā tagad

Andrejs ar ģimeni pakāpeniski ir sācis apgūt arī latviešu valodu, lai arī šobrīd vislielākā vēlēšanās visiem ir atgriezties savā zemē.

Andrejs un Veronika Kara bēgļi no Ukrainas

Neko negribu teikt, te ir ļoti labi uzņem, daudz atsaucīgu cilvēku, bet, domāju, katrs cilvēks gribētu jebkurā gadījumā atgriezties mājās. Visiem jums, visiem cilvēkiem, kas piedalās, kas palīdz: PALDIES!

Dalies:

Siltuma rēķini Rēzeknē palielinājušies trīskārši

Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata. 9. raidījums par Žīguriem

Līdzīgi raksti