Barikāžu aizstāvju atceres dienas pasākums Kalupes pagastā

Autors: Beatrise Borise - 25 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Šogad aprit 32 gadi kopš janvārī notikušajām barikādēm, kuru laikā, lai aizsargātu savas valsts neatkarību, vairāki tūkstoši brīvprātīgo devās uz Rīgu. Starp viņiem bija arī Augšdaugavas novada Kalupes pagasta iedzīvotāji. Pieminot tā laika notikumus, Kalupē jau tradicionāli tika iedegts ugunskurs un aizvadīts atmiņu stāstu pasākums.

“Caur dziesmām uz barikādēm” – ar šādu vadmotīvu šogad Kalupes pagasta pārvaldē aizvadīts barikāžu atceres dienas pasākums.

Inita Ivdra Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja

Barikādēs arī, lai uzmundrinātu cilvēkus, dziedāja. Dziedāja daudzi mākslinieki, dziedāja pati tauta.

Barikāžu atceres dienas pasākums Kalupes pagastā ir tradicionāls notikums, kas vienkopus pulcē vietējos iedzīvotājus un tos, kas 1991. gada janvārī devās uz Rīgu aizsargāt Latvijas brīvību, lai ieklausītos viņu atmiņu stāstos par tobrīd piedzīvoto.

Rihards Seilis Kalupes pagasta iedzīvotājs, barikāžu dalībnieks

No tās dienas man palicis, ka es dabūju pa apakli. Tajā laikā es strādāju sadzīves pakalpojumu kombinātā. No valdības. Jo tur… nu, kad sākās barikāžu laiks, es kolēģiem saku – es braucu! Nu, tava lieta! Es to nevienam nepateicu. Nu, un vienkārši sēdāmies iekšā un braucām.

Ģertrūde Rasnače daugavpiliete

Es nebraucu uz Rīgu, mūsu darbs bija pilsētā – Daugavpilī toreiz. Mēs izplatījām, kopējām skrejlapas, ko pāri žogam metām Kara skolā toreizējā. Man bija tā sajūta, ka kaut kas var notikt. Man bija sagatavota soma, par kuru tagad runā X stundai. Man bija atstātas zīmītes pie vairākiem cilvēkiem, kam paziņot, ja gadījumā kaut kas ar mani notiek. Arī savus bērnus es biju kaimiņienei uzticējusi.

Imants un Juris Aizupiešu sādžas iedzīvotāji, barikāžu dalībnieki

-Kas bija tas aicinājums, kā jūs teiktu, braukt? –Nu, laikam tas sākās pie tās asiņainās svētdienas Lietuvā. Nu, un tad sākās tur drīz Rīgā. –Jā, tad tās visas pārraides sākās, ka tur ļoti, ļoti organizē, sauc cilvēkus, kas palīdz. Nu, mēs tāpat daudz nedomājuši, jauni cilvēki, nu, un devāmies. Bet tajā laikā mēs vēl nezinājām laikam kas un ko.

Īsti neapjautām, kas mūs tur sagaida – tā atzīst teju visi kalupieši – barikāžu dalībnieki. No Kalupes pagasta uz Rīgu devās daudz brīvprātīgo. Tobrīd Rihardam Seilim darbs un aizraušanās bija saistīta ar fotografēšanu. Viņa fotoaparāti un uzņemtās fotogrāfijas kā atgādinājums par barikādēs piedzīvoto kuplināja arī šī gada atceres dienas pasākumu.

Rihards Seilis Kalupes pagasta iedzīvotājs, barikāžu dalībnieks

Te ir mani darba zirgi, kā es saku. Mana soma. Nu, vot, un tā, vot. Man te bija interese par fotogrāfijām. Bildējām visu, visu, kas bija, teiksim – ??? un gulējām.

Inita Ivdra Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja

Un arī karogs, kā Kukļa Roberts teica, kurš ir ceļojis gan uz jumta, gan no jumta, gan šūts, gan plēsts, gan noņemts, bet tas atrodas Kalupes pagastā.

Kopumā 1991.gadā barikādēs piedalījās aptuveni 50 000 Latvijas iedzīvotāju.

Dalies:

Jau drīz “Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata.” 9. raidījums par Žīguriem!

Siltuma rēķini Rēzeknē palielinājušies trīskārši

Līdzīgi raksti