Draudi par dokumentālo filmu sociālajos tīklos

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 24 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Jaunietes Vladislavas Romanovas dokumentālais kino “Daugavpils – iespēju vai nespēju pilsēta?” divu nedēļu laikā sociālajos tīklos sasniedza aptuveni 25 000 skatījumu skaitu. Vietnē Youtube to komentējuši teju 500 cilvēki, vairāki desmiti viedokli izteikuši arī citviet sociālajos tīklos. Lai arī vairums atsauksmju ir uzmundrinošas un diskusiju vērtas, daļā tomēr saskatāma naida runa un draudi.

SINHRONS

Nogalinās līdz nāvei. Tādiem kā tu nedrīkst vispār pārvietoties pa planētu.

Apjukusi par pasaules vērtībām – tā Vladislava Romanova raksturo sajūtas divas nedēļas pēc Daugavpils dokumentālā stāsta publicēšanas sociālajos tīklos. Starp pustūkstoti viedokļu, aptuveni 30% satur naida runu un pat draudus.

Citāts no Vladislavas Romanovas “Twitter” konta

Īsāk sakot, gnīda, ja es tevi ieraudzīšu Daugavpilī, es tev iejaukšu un ierakstīšu flešmobu, lai jebkurš tevi redzot spļautu tev purnā!”

Vladislava Romanova dokumentālās filmas autore

Cik dusmīgam, cik agresīvam un, cik slimam cilvēkam ir jābūt, lai kaut ko tādu vispār uzrakstītu? Vilšanās sabiedrībā kā tādā, kaut gan tu apzinies, ka tas cilvēks jau neparāda visu to sabiedrību kopumā un man gribas cerēt, ka tas ir drīzāk izņēmums.

Visi saņemtie draudi rakstīti privāti, turklāt, krievu valodā. Policijā jauniete pagaidām nevēršas, taču, ja līdzīgi komentāri atkārtosies vēl, iesniegumu rakstīs.

Vladislava Romanova dokumentālās filmas autore

Tie ir tiešām atklāti draudi. Vienīgais, kas mani atturēja ir tas, ka tas ir anonīmais profils. Es izvēlos nepārslogot Policijas darbu ar to, ko, manuprāt, viņi nevarēs izdarīt vai ar to, ko viņi neņems pretī. Es nezinu, vai tas ir slikti, vai tas ir labi. Bet, kā ir, tā jādzīvo.

Inese Ratfeldere Valsts policijas pārstāve

Aicinu tomēr uzticēties Policijai, uzticēties sistēmai. Jūsu uzdevums ir ziņot. Mums arī kopš vasaras ir jauna Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde. Viņiem ir savas metodes, līdzekļi, kā viņi to dara. Vienīgā nianse, kur tiešām ir jāsaprot, ka, ja tas vainīgais sēž kaut kur ārvalstīs un bieži vien, pēdējā laikā mēs novērojām, ka tas ir no Krievijas puses, tad tur, protams, ir grūtāk. Sadarbības pašlaik tādas nav.

Taču, ja naida runa, vajāšana un draudu izteikšana no anonīma profila notiek tepat Latvijā, Valsts policija, uzsver, ka vairumā gadījumu pāridarītāja identitāti var atklāt. Dokumentālais kino ir Vladislavas pirmais projekts. Komentāros vairumā pausta neapmierinātība, ka Daugavpils problēmstāsti parādīti tik atklāti, daļai nepatīk meitene pati kā personība, citi pārmet pilsētas nomelnošanu, saņemtas arī atsauksmes no sabiedrībā zināmiem žurnālistiem, māksliniekiem un viedokļu līderiem.

Vladislava Romanova dokumentālās filmas autore

Bija arī kritika, bet, man liekas, tas arī ir ļoti pozitīvi, jo es saņēmu vairākas recenzijas no cilvēkiem, kam nepatika. Tas nebija kaut kā draudīgi vai negatīvi, tas drīzāk bija ļoti tā objektīvi. Mēs arī ar tiem cilvēkiem, kam nepatika un, kuri pakritizēja to filmu, mēs tāpat esam vienā frontē. Mums tāpat ir tās vienas vērtības.

Uzsākt procesuālas darbības par publiskā vidē izteiktiem draudiem Valsts policija var tikai tad, ja cietušais par to ziņo ar iesniegumu. Savukārt par naida runu, kas skar sociāli mazāk aizsargātas grupas, piemēram, konkrētu tautību vai seksuālo minoritāti, policija var reaģēt arī bez aicinājuma. Jebkurā no situācijām svarīgi fiksēt dokumentāli katru epizodi un notikumu.

Inese Ratfeldere Valsts policijas pārstāve

Draud izdarīt slepkavību vai nodarīt smagus miesas bojājumus. Attiecīgi tādos gadījumos ir paredzēta kriminālatbildība. Katrs iesniegums obligāti ir reģistrēts un obligāti tiek kopsakarībā pārbaudīts ar iepriekš reģistrētiem. Tur ir arī ļoti būtiski noformulēt, ka draudi ir reāli, ka cilvēks reāli baidās.

Vladislava Romanova dokumentālās filmas autore

Ar to saskaras ne tikai cilvēki, kas parādās kaut kur medijos vai kaut ko skaļi un publiski saka. Ir ļoti svarīgi vispār no Policijas puses runāt par to. It īpaši šajā brīdī, kad ir tik asa situācija vispār mūsu sabiedrībā un vispār kopš kara sākuma, man liekas, ka par šo vajadzētu tieši no Policijas puses komunicēt vairāk.

Jau piekto dienu Latvijā rit informatīvā kampaņa “Es turēšu acis vaļā!”. Tā Eiropas Komisija sadarbībā ar vairākām ministrijām, kā arī tiesībsargājošajām iestādēm visā Eiropā aicina iedzīvotājus ziņot par vardarbības un naida noziegumiem.

Dalies:

Zušu un ķīšu bojāeju Rāznas ezerā izraisījis vīruss un vāja imunitāte

Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata. 8. raidījums par Baltinavu

Līdzīgi raksti