Fotografēšana kā hobijs vairāk nekā 40 gadu garumā

Autors: Beatrise Borise - 19 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Latgales Kultūrvēstures muzejs pašlaik ir pagaidu mājvieta lielformāta fotogrāfijām par himbu cilti, kuru autors ir rēzeknietis Jānis Staris. Fotografēšana viņam ir hobijs vairāku desmitu gadu garumā. Pēdējā laikā fotogrāfijas top par vietām, kas plašākai sabiedrībai ir mazāk zināmas un raksturīgas ar savu neskarto dabu.

Rēzeknietis Jānis Staris rāda vienu no izstādes “Klimats, Namībija un laime”, kas šobrīd apskatāma Latgales Kultūrvēstures muzejā, mīļākajām fotogrāfijām. Šī ir viņa pirmā personālizstāde, taču hobija līmenī ar fotografēšanu Jānis aizraujas jau vairāk nekā 40 gadus.

Jānis Staris fotogrāfs hobija līmenī

Gadu vecumā tēvs uzdāvināja fotoaparātu. Un tad es sāku fotografēt kāzas un bēres. Vienā brīdī man kāzas apnika fotografēt. Bija tā – visu ko, tikai ne kāzas! Kopš tā laika kāzas es vairs nefotografēju. –Kāpēc tomēr 40 gadu laikā jūs neesat atmetis ar roku fotografēšanai? –Bet taču smukas bildes, nu! Un jāatzīst, ka process arī ir patīkams!

Pats Jānis Staris joko, ka fotografēšanas mākslu joprojām tikai apgūst ārpus ierastajām darba gaitām meža nozarē. Turpretī savu fotogrāfiju vērtēšanu Jānis galvenokārt uztic draugiem un ģimenei.

Sandra Stare Jāņa sieva

Katrai bildei ir tik daudz stāstu pirms un pēc viņas, ka tas ir… jā, sajūta ir tāda, ka es arī tur pati esmu bijusi.

Lielākā daļa fotogrāfiju Jānim Starim top ceļojumu laikā kā stāsts par tiem. Arī ar šo izstādi Jānis iecerējis latviešus iepazīstināt ar himbu cilti, kas dzīvo Namībijā – Āfrikas Dienvidrietumos. Informācijas par šo cilti esot salīdzinoši maz, un, piemēram, pašam pirms došanās ceļojumā izdevies atrast vien divas grāmatas angļu valodā.

Jānis Staris fotogrāfs hobija līmenī

Himbas man kaut kā no 90.gadiem bija palikušas atmiņā. Tad es plānoju, plānoju, kā uz turieni varētu aizbraukt. Namībijā ir gan ārkārtīgi skaistas dabas ainavas, gan arī ļoti interesanti cilvēki. Un tieši cilvēki bija tas, kas man deva impulsu šoreiz bildes sadrukāt drusciņ lielākas, lai tās varētu parādīt arī plašākai cilvēku auditorijai. Es nebiju gaidījis, ka šī saskarsme ar himbām būs tik ārkārtīgi sirsnīga un draudzīga.

Izstāde “Klimats, Namībija un laime” Latgales Kultūrvēstures muzejā būs apskatāma līdz februāra vidum, vēlāk tā tiks pārvesta uz Latvijas Nacionālo bibliotēku. Atbildot uz jautājumu, par ko varētu būt nākamā izstāde, Jānis atklāj, ka nesen atgriezies no aizraujoša ceļojuma Patagonijā, līdzi atvedot neskaitāmi daudz fotogrāfiju.

Dalies:

Atjaunots Lubāna ezera Ziemeļu dambis

Pasniegti pateicības raksti par izciliem sasniegumiem sportā un kultūrā

Līdzīgi raksti