Atjaunots Lubāna ezera Ziemeļu dambis

Autors: Beatrise Borise - 19 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 3 min.

Šajās dienās liela uzmanība tiek pievērsta dambjiem, to drošumam, kā arī plūdu novēršanas iespējām. Pirms vairākiem gadiem Rēzeknes pusē viens no dambjiem piedzīvoja pamatīgas problēmas, kas varētu skart 32 tūkstošu hektāru plašu teritoriju. Tagad Lubānas ezera Ziemeļu dambis atjaunots, tādējādi mazinot plūdu iespēju Rēzeknes, Gulbenes, Madonas un Balvu novadā.

Lubāna ezera Ziemeļu dambis atjaunots piecu kilometru garumā. Būtiski postījumi to skāra pirms pieciem gadiem, kad vasaras beigās un rudens sākumā lietavu, vēja un tā radīto viļņu dēļ dambim izveidojās izskalojumi augstumā līdz pat 2,4 metriem.

Staņislavs Šķesters ZMNĪ Latgales reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs

Notika šī dambja, Ziemeļu dambja, izskalošana. Rezultātā varēja pat avārija būt, un šis dambis tiktu pārrauts. 05:13 + 05:47 Stundas laikā aptuveni pa metram tika izskalota zeme. Ūdens jau bija šeit, līdz pašai dambja malai, līdz ceļa malai faktiski. Te bija tādas nogāzes uz 90 grādu slīpumu.

Lai arī toreiz nekavējoties tika sākti Ziemeļu dambja nostiprināšanas darbi, tas bija vien pagaidu risinājums. Kā norāda “Zemkopības ministrijas nekustamo īpašumu” Latgales reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs Staņislavs Šķesters, dambji ap Lubāna ezeru izbūvēti pagājušā gadsimta 60.gados. Laika zobs un klimata izmaiņas tos nav žēlojis, ietekmējot to noturību.

Staņislavs Šķesters ZMNĪ Latgales reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs

Tā ir vienīgā ūdens krātuve faktiski Eiropā, tik liela, kura iedambēta ar dambjiem. Plūdus var mazināt kaut kā vai viņus uzkrājot, šo ūdens daudzumu, vai arī palaižot kaut kur ātri prom. Diemžēl palaist ātri prom neizdodas, bet uzkrāt šeit ir ļoti lielas iespējas. Un šie dambji ļauj šodien nodrošināt diezgan lielu kubatūru uzkrāt ūdeni tieši plūdu laikā. Šie ūdeņi visi tiek regulēti, viņi tiek uzturēti, viņi tiek ekspluatēti. Mēģinām vismaz regulēt šo līmeni, lai viņš gan nepārplūstu, gan arī nebūtu pamazs.

Līdzīgi kā citviet Latvijā, straujā janvāra atkušņa dēļ šobrīd ūdens līmenis ir pacēlies arī Lubāna ezerā. Lai gan pagaidām tas ir normas robežās, to nemitīgi uzrauga. Bažas raisa arī gaidāmais pavasaris.

Staņislavs Šķesters ZMNĪ Latgales reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs

Rēzeknes, Maltas upe, faktiski divas lielākās upes, kas ietek. Un vienīgā izteka –ir Aiviekstes upe, kas iztek no Lubānas ezera. Skatāmies tagad līmeni un nolaižam mazliet uz Aivieksti pēc iespējas to daudzumu ūdens, kas papildu pienāca klāt, lai mums uz pavasari, nu, teiksim, šī ledus kušana neradītu arī problēmas, kas var rasties no tā ūdens daudzuma.

Ziemeļu dambja rekonstrukcijas un tā piegulošās teritorijas labiekārtošanas projekta kopējās izmaksas ir teju 3,5 miljoni eiro no Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības fonda un valsts līdzekļiem. Tagad no vairāk nekā 40 kilometru garās dambju kaskādes ap Lubāna ezeru neatjaunots palicis vien Austrumu dambis, ko cer atjaunot tuvākā nākotnē.

Dalies:

Balvos muzejā atminas Barikāžu laiku

Fotografēšana kā hobijs vairāk nekā 40 gadu garumā

Līdzīgi raksti