Balvos muzejā atminas Barikāžu laiku

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 17 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Viss, ko mēs darījām, bija veltīts mūsu ģimenēm, tautai un valstij – tā uzsver 1991. gada Barikāžu dalībnieki, kuri nupat Balvu novada muzejā pieminēja tā laika notikumus un personības. Pavisam Barikādēs no visas Latvijas piedalījās aptuveni 50 000 cilvēku un nu ik gadu viņi dalās savā atmiņā un pieredzē, par to, cik liela nozīme ir demokrātiskām vērtībām un Latvijas neatkarības saglabāšanai.

Barikāžu dalībnieki, no kuriem vairums 1991. gadā bija vēl studenti, sanākuši Balvu novada muzejā. Šeit notiek viens no pirmajiem šī gada pasākumiem Latgalē, kur daloties atmiņās viņi kopā atceras laiku, kas izšķīra Latvijas turpmāko nākotni.

Iveta Supe Balvu novada muzeja vadītāja, barikāžu dalībniece

Tieši no Balvu rajona tā vieta, kur brauca mūsu cilvēki bija Zaķusala. Arī laikam tā zīmīgi, ka šodien mums ir pasākums tad, kad arī Zaķusalā tiek iedegti simboliskie ugunskuri. Nepaļauties provokācijām, nepieļaut provokācijas. Ja tu biji Rīgā, tad tu nevarēji nebūt uz Barikādēm. Mēs ar saviem studiju biedriem bijām pie toreizējās Ministru padomes.

Roberts Priedeslaipa Balvu iedzīvotājs, barikāžu dalībnieks

Barikādes pamatā bija tātad signāls Rietumiem. Tur bija ārzemju žurnālistu ļoti daudz, tātad viņi filmēja, preses relīzes angļu valodā mūsu tautieši sūtīja, lūk, un arī Austrumiem signāls, lūk, mēs neesam ar pliku roku ņemami! Mēs kaut ko varam! Lai gan bez ieročiem, protams, bet tomēr.

Barikāžu laika atceres pasākumi Balvos ik gadu veltīti citam tematam, šajā reizē tā ir saruna par mīlestību un līdzās dalībniekiem ir tie, kas viņus pirms vairāk nekā 30 gadiem gaidīja atpakaļ mājās, gan jaunākā paaudze.

Iveta Supe Balvu novada muzeja vadītāja, barikāžu dalībniece

Barikāžu laiks bija tāds liels mīlestības laiks. Mīlestības vienam pret otru, mīlestības pret līdzcilvēkiem, mīlestības pret savu zemi laiks. Par vēsturi ir jārunā, jārunā ģimenēm, jārunā skolā, jārunā muzejos, jārunā sabiedrībā, lai neatkārtotos tie sāpīgie notikumi, bet, lai mēs saglabātu to lielo mīlestību.

Renārs Zaļais 1991. gada barikāžu muzeja direktors

Barikāžu dalībnieku mērķis bija aizstāvēt savu valsti, aizstāvēt neatkarību, kura bija atjaunota, aizstāvēt demokrātiju un Ukrainā notiek pašlaik pilnībā tas pats. Tieši ar to mēs vēl varam izskaidrot, kāpēc no Latvijas puses ir tik liela palīdzība Ukrainai, jo mēs esam to izjutuši.

Daudzi no klātesošajiem piekrīt, ka pirms 32 gadiem Barikādēs jutās līdzīgi kā šodien, tomēr, aizvien jāpievērš lielāku vērību tam, lai mazinātu domstarpības starp dažādām etniskām, sociālām un cita veida sabiedrības grupām.

Jānis Ločmelis Balvu iedzīvotājs, barikāžu dalībnieks

Cilvēki stāvēja ar muguru pret Saeimu. Pēdējos gados diezgan bieži cilvēki gribētu stāvēt ar seju pret Saeimu. Prasīt bieži vien cilvēcīgāku attieksmi, jo plaisa starp cilvēku parasto un valdošajām aprindām ir kļuvusi pārāk skarba. Būt patiesākiem, īstākiem. Varbūt arī nenobīties no kritikas.

Novadpētnieki Barikāžu dalībnieku atmiņu stāstus arī ierakstīja, lai turpmāk tos apkopotu un saglabātu nākamajām paaudzēm.

Iveta Supe Balvu novada muzeja vadītāja, barikāžu dalībniece

Uz Barikāžu 15 gadu jubileju tapa šis disks “Barikādes. Balvu rajons.”, kur ir apkopota informācija par mūsu puses cilvēkiem. Viņu atmiņu stāsti arī. Nedaudz fotogrāfijas. Salīdzinoši nesen arī Barikāžu dalībnieku atmiņas tika apkopotas grāmatā “Tāds bija laiks”. Kā galvenais redaktors bija mūsu Maruta Sprudzāne, laikraksta “Vaduguns” žurnāliste un aktīva Atmodas laika dalībniece.

Tāpat ik gadu ir ļoti svarīgi pieminēt tos septiņus cilvēkus, kas Barikādēs gāja bojā, viņu vidū arī šoferis ar dzimtas saknēm Preiļu pusē.

Renārs Zaļais 1991. gada barikāžu muzeja direktors

Roberts Mūrnieks bija pirmais Barikāžu upuris. Gāja bojā tieši 16. datumā un šodien būs vairāki pasākumi, lai pieminētu viņu un godinātu.

Barikādēs piedalījās aptuveni 50 000 Latvijas iedzīvotāju, no kuriem 35 000 piešķirtas Barikāžu piemiņas zīmes un pateicības raksti. Šonedēļ gaidāmi vēl vairāki apbalvošanas pasākumi, bet Barikāžu muzejā Rīgā 20. janvārī atklās izstādi par Latvijas Barikādēm 1991. gadā un Ukrainā notiekošo no 2014. – 2022. gadam.

Dalies:

Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata. 7. raidījums par Līdumniekiem

Atjaunots Lubāna ezera Ziemeļu dambis

Līdzīgi raksti