Augstskolu reorganizācijas procesā valda apjukums

Autors: Beatrise Borise - 12 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Reģionālajās augstskolās briest kārtējās pārmaiņas: Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai ieceres iekļauties Rīgas Tehniskās universitātes sistēmā; Daugavpils Universitāte tomēr ne ar vienu neapvienosies, lai gan iepriekš šāda ideja izskanēja, bet par Liepājas universitāti šķēpu laušana turpinās un šobrīd skaidrības par tās nākotni joprojām nav.

Daudzas augstākās izglītības iestādes gaida pārmaiņas, taču galvenā problēma šobrīd ir neskaidrība. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija tagad nolēmusi pievienoties Rīgas Tehniskajai universitātei, lai gan iepriekš Izglītības un zinātnes ministrijai bija citas ieceres.

Iveta Mietule Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore

Mūsu padomes lēmums ir pievienoties RTU ekosistēmai, ņemot vērā mūsu stratēģiskos specializācijas virzienus, gan mūsu esošās studiju programmas. Un juridiski šobrīd ir IZM rīkojums, kas ir sagatavots un iesniegts MK. Konsolidācija ir paredzēta 2025.g. 1.aprīlī, līdz ar to par RTU diplomu mēs varam runāt tikai pēc šī perioda. Bet to, kādā veidā notiks šī konsolidācija, es domāju, ka šobrīd jums Latvijā diez vai kāds vispār spētu paskaidrot.

Rēzeknes studenti saka – viņi būs priecīgi saņemt Rīgas Tehniskās universitātes diplomu. Tikmēr akadēmijas rektores sacītais par nezināmo nākotni atspoguļojas visā sistēmā. Sākumā, piemēram, bija paredzēts veidot vienu universitāti Latgalē, apvienojot Rēzeknes un Daugavpils augstskolas.

Dmitrijs Stepanovs IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors

Šādam risinājumam nebija atbalsta ne no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, ne no Daugavpils Universitātes. Līdz ar to vismaz šobrīd Daugavpils Universitāte turpina savu darbu tāpat kā līdz šim.

Skaidrības par nākotni nav Liepājas Universitātē. Kamēr tās personāls kā labāko risinājumu redz pievienošanos Latvijas Universitātei, tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija rosināja tās pievienošanu Rīgas Tehniskajai universitātei. Pēc pretenziju paušanas, ministrija tagad mainījusi domas, bet Liepāja stingri uzstāj uz sava.

Dace Markus Liepājas Universitātes rektore

LiepU ir kā maziņa LU kopija, jo visas pārējās augstskolas, universitātes ir specializētās. Līdz ar to bija pilnīgi skaidrs, ka mēs nevaram pievienoties ne tehnoloģiskai, ne medicīnas universitātei. Piemēram, kāpēc ļoti labai RTU būtu jāsāk attīstīt rakstniecības studijas, kas mums ir ļoti spēcīgas, unikālas, vai pirmsskolas skolotāju gatavošana.

Liepājas Universitātes personāls uzskata, ka līdz šim jautājums par augstākās izglītības iestādes nākotni skatīts šaurā lokā un neuzklausot visu pušu viedokļus.

Uldis Zupa Liepājas Universitātes Satversmes sapulces priekšsēdētājs

Kā var būt MK noteikumu projektā jau iestrādātas tādas lietas, par kurām MK vēl nav lēmis. Šis jautājums būtu jārisina visiem kopīgi un jāspēlē, teiksim tā, ar atklātām kārtīm, lai šeit nav aiz muguras kaut kādas intrigas vai kaut kādi, nezinu, politiskie pasūtījumi. Mēs esam jau īstenībā noguruši no šādas situācijas, no šīs te neskaidrības.

Izglītības un zinātnes ministrija tagad sola mēģināt atrast kompromisus.

Dmitrijs Stepanovs IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors

Mēs zinām, ka augstskolas personāla viedoklis ir par to, ka būtu labāks scenārijs pievienoties LU. Mēs šobrīd vērtējam abus viedokļus. Bet, protams, ka Liepājas Universitātes padome ir tā, saskaņā ar likumu, viņiem ir viņu kompetencē šādi jautājumi.

Dace Markus Liepājas Universitātes rektore

Padomē divi locekļi, kas ir mūsu universitātes docētāji, profesori, lēma par labu LU, un tie pieci, kas nav saistīti ar universitātes darbu nekur, tie lēma par labu RTU. Nu, tātad, arī padomei nav viennozīmīgi lēmusi šo jautājumu.

Diskusijas par reģionālajām augstskolām, īpašu uzmanību pievēršot Liepājai, šodien notika arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā. Politiķi tajā uzklausīja visas iesaistītās puses, bet nekādu lēmumu nepieņēma, kas nozīmē – diskusijas turpināsies.

Dalies:

Jau drīz “Latvijas pierobeža. Dienasgrāmata.” 7. raidījums par Līdumniekiem!

Piparkūku meistarklase kopā ar ukraiņiem

Līdzīgi raksti