Ledus jebkuros laikapstākļos ir bīstams

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 5 janvāris, 2023 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Ledus uz ūdenstilpēm veselību un dzīvību apdraud jebkuros laikapstākļos – uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji. Ik gadu Latvijā ielūztot ledū dzīvību zaudē vairāk nekā desmit cilvēki. Turpinoties straujam atkusnim un lielām lietusgāzēm speciālisti vēlreiz atgādina, ka šobrīd atrašanās uz ledus ir jo īpaši bīstama.

Ludzā uz ezera norobežota teritorija ap āliņģi, vinča ar 300 metrus garu virvi un specializēts dēlis – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam rit praktiskās mācības. To mērķis – veicināt kā pašu, tā iedzīvotāju spēju ātri reaģēt, ja uz ledus notikusi nelaime.

Saglabājiet mieru, centieties galvu turēt virs ūdens un ar rokām balstīties uz ledus, un ar kājām airējot centieties ar krūtīm tikt uz ledus, ar kājām atsperties. Šādā veidā. Kā redzat, tas arī glābējam ir ļoti grūti fiziski spēcīgam, jo viss ir slidens… un tad veļoties virzīties uz to pusi, no kuras esat atnācis.

Ugunsdzēsēju-glābēju mācības vada komandieris Jānis Klodāns. Viņš uzsver, ka ik gadu ledū ielūzt un dzīvību zaudē mazi bērni un jaunieši, gan pieaugušie.

Jānis Klodāns VUGD Latgales reģiona brigādes Ludzas daļas komandieris

Pirmā kļūda ir tāda, ka viņi aiziet ķert zivis vieni paši un neviens par to nezina. Viņi iekrīt kaut kādos ezeros, kas ir meža ielokos un neviens viņus nedzird. Viņi var saukt palīgā, bet neviens neatnāks. Ļoti daudz izsaukumi saņemti Rīgā bija, bet tieši pretēji – noslīkušo tur ir maz, jo tur ir daudz cilvēku, viņi savlaicīgi pamana un piezvana 112.

Lai arī jau vairākas dienas līst, ir vējains un atkusnis dara savu, aizvien zemledus makšķerēšanas entuziasti turpina kāpt uz ledus. Adamovas ezera krastā Rēzeknes novadā satiekam Antoņinu, kurai šis vaļasprieks sirdij tuvs aptuveni divdesmit gadus.

Antoņina zemledus makšķerniece no Rēzeknes

Pa vietējiem ezeriem, braucu uz Peipusu. Patīk man ļoti tieši šī te zemledus makšķerēšana. Man tēvs bija liels makšķernieks, pēc tam vīrs. Man ir bailes bijušas vienreiz Peipusā, kad es tur vienreiz gandrīz noslīku. Arī vētra. Liela vētra saplēsa ledu. Šausmīgi. Šūpojāmies uz tā ledus gabala, bija bīstami. Izglābāmies tomēr.

Pēc bēdīgās pieredzes kundze pievērš lielāku vērību ledus biezumam un stāvoklim. Tāpat vienmēr ir līdzi mobilais telefons, glābšanas veste un ledus irbuļi.

Antoņina zemledus makšķerniece no Rēzeknes

Protams, esmu piesardzīga. Arī es pārāk tālu neeju, kamēr jau nav ledus biezuma, tam jābūt kaut kur 15 centimetri, citādi bīstami jau ir, nezini, kur kādas ir straumes.

Jānis Klodāns VUGD Latgales reģiona brigādes Ludzas daļas komandieris

Šis pēdējais atkusnis veicināja ļoti strauju ledus kušanu gan šis siltais lietus, kas no augšas sildīja ledu un tāpat arī no krastiem viss siltais ūdens, atkusnis iet krastos un tur ledus ir ļoti, ļoti, ļoti jau plānāks palicis. Ledus, protams, būs plānāks zem tiltiem, upju sašaurinājumos, tāpat pie krastiem. Vietās, kur piemēram, ietek ūdenstilpē kanalizācija un pie avotiem.

Pagājušajā gadā no ūdenstilpēm pavisam izcelti 94 cilvēki. Ziemas sezonā VUGD saņēma 64 izsaukumus, no kuriem septiņi bija saistīti ar ielūšanu ledū un pieci no šiem gadījumiem beidzās ar cilvēku bojāeju. Nupat decembrī ūdenī dzīvību zaudēja četri cilvēki.

Jānis Klodāns VUGD Latgales reģiona brigādes Ludzas daļas komandieris

Viens gadījums Krāslavā bija šogad, tāpat Jēkabpilī tika izvilkts zemledus makšķernieks bojā gājis, Liepājā no kanāla tika izvilkts cilvēks bojāgājušais un no dīķa Kuldīgā tika izvilkts bojāgājušais. Tā ka četri. 2021. gadā ap to laiku bija izvilkti 16 cilvēki jau, tā ka tas ir četras reizes mazāks cipars.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests vēlreiz atgādina, ka šobrīd ledus ūdenstilpēs nav vienmērīgs, tā biezums vidēji ir 10 centimetri un tas nav drošs. Tāpat jo īpaši par tā bīstamību aicina informēt bērnus, pērn vien 19 reizes izsaukumi saņemti tieši par viņu atrašanos uz ledus.

Dalies:

2022.gadā paveiktais valsts mežos Latgalē

Ierīko jaunas atpūtas vietas

Līdzīgi raksti