Mežā atrodamās veltes stiprina arī veselību

Autors: Ausma Sprukte-Kozule - 30 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 5 min.

Priežu pumpuri, brūkleņu lapas, bērza čaga un daudzi citi mežā atrodami augi un sēnes lieti noder veselības stiprināšanai. Uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” pārstāvji gan atgādina, ka to ievākšanu jāveic saudzīgi, ar mērenības izjūtu un izpratni par konkrētās dabas veltes vērtībām, kā arī meža augšanas īpašībām.

Lai arī interese par veselīgu dzīvesveidu strauji aug, tomēr zināšanu par dabas veltēm un to lietošanu uzturā veselības stiprināšanai trūkst – uzsver uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” mežkopis Vilnis Otvars, ar kuru kopā dodamies izzinošā ekspedīcijā.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

[attīra sniegu] Mežs ir pilns ar ārstniecības augiem. Tā ir viena liela aptieka. Šeit mums, kas mums te redzams? Brūkleņu lapas. Arī tās ir izmantojamas tējā un ļoti noderīgas veselībai. Varbūt intereses pēc varat apskatīties internetā, ko saka par brūklenēm un brūkleņu tēju?

Ausma Sprukte-Kozule LRT žurnāliste

Brūkleņu lapu tēja ir dziedinošs līdzeklis, kas no seniem laikiem saukts par nemirstības augu un par tā spējām ārstēt smagas slimības.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Mežs jau tā ir tāda kā aptieka zināmā mērā, kur priekš vajadzīgām lietām var atrast vajadzīgos augus. Par cik mēs šeit ejam, es pamanīju, ka mums ir vaivariņi. Labi noder skapī pret kodēm! Lai vilnas džemperus nesaēstu pāris vaivariņu buntītes ielikt skapī starp drēbēm un tas atbaida šos kukaiņus.

Mežkopis uzsver, ka paņemot uz mājām mazu buntīti ar vaivariņiem, mežam būtisks kaitējums netiks nodarīts. Tie lielākoties aug purvainās un kūdrainās vietās. Mežs ir bagātas arī ar dažādiem dabā reti sastopamiem augiem un sēnēm.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Te mēs varam tagad redzēt vienu no tādām ļoti vērtīgām, vērtīgu ārstniecības lietu bērza čagu, bet kā mēs tai varam klāt tikt?! Te ir viszemākā vieta. Re kur vienu gabaliņu man izdevās tik augstu palēkties un atraut no bērza čagas. Protams, ne vienmēr ir tik augstu jālēkā. Bieži arī zemāk, sasniedzamā vietā. Tautas medicīnā kā pretvēža preparāts. Ja būtu jāsavāc, diezgan lielas platības meža jāpārstaigā, lai atrastu šeit šo čagu.

Savukārt biežāk un lielākā daudzumā mežā atrodami priežu pumpuri. Ierasti tos vāc martā un kā uzsver speciālisti: ir ļoti svarīgi to darīt pareizi un saudzīgi. Priedei jābūt vismaz trīs metrus augstai, ko var izmērīt apstājoties pie koka un pēc izjūtām savu auguma garumu reizinot divas reizes.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Jāvāc ir nevis jāmēģina no galotnes noknibināt tos pumpurus, bet šos malas pumpuriņus no malas zariem. Jā, protams, tie ir mazāki, tos ir grūtāk salasīt, gala pumpurs vienmēr būs lielāks un resnāks, dūšīgāks, bet netaisīsim ļaunumu mežam, šiem kokiem, lasīsim to, ko mēs varam lasīt. Gan kokam labi, gan arī jums labi. Jums būs šīs ārstnieciskās lietas un vielas.

Kategoriski aizliegts priežu pumpurus vākt jaunaudzēs, jo īpaši – no jauno priedīšu galotnēm.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Protams, priekš ievākšanas ērtuma, šie pumpuri būtu izdevīgi, ne jāpieliecas, nekas, tepat viņi ir, bet tas ir tiešām ļoti liels zaudējums mežam un pašiem kokiem. Ja mēs šeit tos gala pumpuriņus nolaužam nost, tai priedei tā augšana uz augšu ir bieži vien apturēta un tad sāk augt zariņi no lejas un izveidojas ne jau koks, bet gandrīz vai krūms.

Ja tomēr ir vēlme ieguldīt mazāk pūļu, tad priežu vai, piemēram, bērzu pumpurus var pagūt atrast un ievākt zemāk uz tikko nocirstiem kokiem. Tāpat jāatceras, ka katrā gadalaikā mežā var ievākt ko citu.

Vilnis Otvars LVM Madonas iecirkņa vecākais mežkopis

Islandes ķērpis ir īpaši labs plaušu slimību gadījumā, pret klepu un kā antiseptisks līdzeklis, ļoti labs pret vīrusiem. Jā, protams, mēs varam nopirkt aptiekās, bet arī varam salasīt mežā, bet tie vairāk ir sastopami sausos mežos, sils, mētrās, lāns, stidziņu malā – tādās vietās, varbūt nemeklēt tādās auglīgās vai slapjās, purvainās vietās.

Ja cilvēks vēlas augus, sēnes vai citas dabas veltes ievākt pašpatēriņam, to saudzīgi var darīt sev piederošās un “Latvijas Valsts mežu” teritorijās vai iepriekš vienojoties un saskaņojot darbību ar prīvātīpašniekiem. Savukārt, ja tas nepieciešams rūpnieciskai ražošanai, ar iesniegumu jāvēršas uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” reģionālajās nodaļās.

Dalies:

Balvos vienojas labdarības akcijā “Dzirksteli Ukrainai!”

Kokaudzētava “Podiņi” – viena no modernākajām kokaudzētavām Baltijā

Līdzīgi raksti