Kokaudzētava “Podiņi” – viena no modernākajām kokaudzētavām Baltijā

Autors: Beatrise Borise - 30 decembris, 2022 🕙 Lasīšanas ilgums: 4 min.

Kokaudzētava „Podiņi” ir viena no lielākajām kokaudzētavām Latvijā un viena no modernākajām Baltijā. Tajā audzē selekcionētus koku stādiņus ar uzlabotu sakņu sistēmu. Liela daļa no tiem tiek apstrādāti ar alternatīvām, dabai draudzīgām augu aizsardzības metodēm.

Uzņēmuma “Latvijas valsts meži” lielākā kokaudzētava ir “Podiņi”, kas atrodas Madonas novada Indrānu pagastā. Te tiek audzēti bērzu, melnalkšņa, bet visvairāk – egļu stādiņi, jo pēc tiem šobrīd ir vislielākais tirgus pieprasījums.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Mūsu kokaudzētavā audzē kailsakņus ar uzlaboto sakņu sistēmu, kur šiem te stādiem ir daudz labāk attīstīta sakņu sistēma, lai viņi daudz ātrāk varētu ieaugt augsnē. Līdz ar to ikgadējs pieaugums būs krietni lielāks nekā tas būs standartstādiņam, ko jūs izraksiet grāvs malā vai mežā. Un līdz ar to jūsu audze daudz ātrāk sasniegs jums vēlamo rezultātu.

Kokaudzētava “Podiņi” ir viena no modernākajām Baltijā. Jau 2015.gadā kokaudzētavā uzstādīta vaskošanas iekārta, kas paredzēta stādiņu apstrādei ar biovasku, lai pasargātu jaunos kociņus no iespējamiem kukaiņu bojājumiem mežā. Līdz ar vaskošanas līnijas ierīkošanu, kokaudzētavā “Podiņi” būtiski atvieglots personāla roku darbs.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Mums Podiņu kokaudzētavā ir šāds te unikāls robots, kas ir speciāli pasūtīts septiņus gadus atpakaļ un izstrādāts Zviedrijā produkts, lai varētu automatizēt vaskošanas procesu. Process notiek līdzīgi, kā tas notiek ar manuālo vaskošanu, tikai šeit iekārta pati paņem stādiņus, iemērc vaskā un viņus noliek. Šai iekārtai ir arī daudz augstāka ražība. Ja runājam par ??? apstrādi, to mēs veicam uz lauka ar specializētu iekārtu, kas ir izsmidzinātājs līdzīgi kā dažādo augu aizsardzības līdzekļu smidzinātājs.

Jāpiebilst, ka apstrāde netiek veikta visiem kociņu stādiem. Lielākā interese par Latvijā selekcionētajiem un apstrādātajiem stādiņiem ir no klientiem Zviedrijā.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Apstrāde notiek stādiem tikai tiem, kur klients ir pasūtījis šādu te apstrādi, jo par alternatīvo apstrādi ir paaugstināta cena attiecīgi, jo tās ir izmaksas mums ražošanā. Un šie stādi lielākoties, kas ir vaskotie stādi, tie tiek eksportēti.

Kopumā ik gadu kokaudzētavā “Podiņi” tiek izaudzēti vairāki miljoni selekcionētu stādiņu. To realizāciju var sadalīt trīs daļās – pirmkārt, uzņēmumam “Latvijas valsts meži”, otrkārt, vietējiem Latvijas mežsaimniekiem un, treškārt, eksportam.

Artūrs Plešs AS “Latvijas valsts meži” kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs

Gadā mēs realizējam ap 20 miljoniem koku stādu, ieskaitot bērzu, melnalksni, no kuriem aptuveni septiņi miljoni tiek piegādāti eksporta klientiem. Līdzīgs daudzums nonāk mūsu mazajās kokaudzētavās. Un atlikumu mēs realizējam tepat mūsu Latvijas vietējiem klientiem, arī privātpersonām, uzņēmumiem. Un daļu no stādiem realizējam arī mūsu pašu LVM mežkopības struktūrvienībām.

Iegādāties kokaudzētavā “Podiņi” audzētos stādiņus var ikviens interesents, vien jāņem vērā, ka tas iespējams pavasarī un rudenī, sākot ar oktobra vidu. Tāpat kokaudzētavas vadītājs Artūrs Plešs uzsver, ka stādiņus vēlams iepriekš pieteikt, aizpildot veidlapu Latvijas valsts mežu mājaslapā.

Dalies:

Mežā atrodamās veltes stiprina arī veselību

„Saudzēt, saglabāt, samīļot. Daba.” turpinājuma 16. diskusija

Līdzīgi raksti